İskender Pala Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Türk profesör ve divan edebiyatı araştırmacısı İskender Pala ait 27 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. İskender Pala kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? İskender Pala mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

İskender Pala
  • Adı: İskender Pala
  • Doğum: 8 Haziran 1958
  • Mesleği: Türk profesör ve divan edebiyatı araştırmacısı
İskender Pala Kimdir Sayfası

Bu sayfada İskender Pala hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İskender Pala sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

İskender Pala, Türk profesör, yazar.

İskender Pala, Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. Divan edebiyatına olan ilgisi ve akademik kariyeriyle tanınır. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı olarak da görev yapmıştır.

Eğitim hayatına Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda başlayan Pala, ardından Kütahya Lisesi ve Kütahya İmam-Hatip Lisesi'nde eğitim aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı ve lisans tez çalışması olarak "Câmiu'n-Nezâir" üzerine araştırmalar yaptı. Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesi'nde Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı başlığı altında gerçekleştirdi. 1983 yılında doktor unvanını aldıktan sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi'nde doçent unvanını kazandı ve 1998 yılında Kültür Üniversitesi'nde profesör unvanını elde etti. Divan edebiyatı dalındaki çalışmalarıyla bilim dünyasında tanınan İskender Pala, çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı olarak bilimsel ve edebi makaleler yazmanın yanı sıra, ortaokul ve liseler için ders kitapları da hazırlamıştır. Ayrıca Osmanlı deniz tarihi konusunda da çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını kitaplaştırmıştır.

İskender Pala, okuma tutkusunu Peyami Safa'nın eserleriyle keşfettiğini ifade etmektedir. İlk okuduğu kitaplar ise "9. Hariciye Koğuşu" ve "Yalnızız" olmuştur. Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, Reşat Ekrem gibi önemli yazarların eserlerini okuduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatıyla daha yakından ilgilenmeye başlamıştır. Bu ilgi, üniversite yıllarında Erzurum ve İstanbul'da daha da derinleşmiştir.İskender Pala'nın düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı altında etkinlikler düzenlediği ve sık sık okur günleri organize ettiği de bilinmektedir. sozkimin.com Ayrıca, Uşak Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmış ve Ocak 2016 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında kültür ve sanat konularında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na başdanışmanlık yapmıştır.

İskender Pala'nın eserleri ve kitapları

Ansiklopedik Divan şiirleri, Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi, Akademik Divan Şiiri Araştırmaları, Divan Edebiyatı, Atasözleri Sözlüğü, Müstesna Güzeller, Şairlerin Dilinden, Aşina Güzeller, Ah Mine’l-Aşk, Efsane Güzeller, Kudemanın Kırk Atlısı, Kırklar Meclisi, Şiirler Şairler Meclisler, Şi’r-i Kadim, …Ve Gazel Yeniden, Perişan Gazeller, Peri-şan Güzeller, İki Dirhem Bir Çekirdek, İki Darbe Arasında İlginç Zamanlarda (2010), Ayine, Türk Düğmeciliği ve Bahriye Düğmeleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kültür Yayınları, İstanbul, 1995. (ISBN 9754090327), Gözgü, Tavan Arası, Kahve Molası, Güldeste, Gül Şiirleri, Hayriyye, Hilye-i Saadet, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk (2004), Kadılar Kitabı, Kırk Güzeller Çeşmesi, Kitab-ı Aşk (2005), Kırk Ambar, Mir'at, Leyla ile Mecnun, Dört Güzeller, Katre-i Matem (2009), Mevlid, Şah ve Sultan (2010), Kurtların Efendisi, Od (Bir Yunus romanı) (2012), Efsane Bir Barbaros Romanı (2016), Mihmandar (Bir Eyüp Sultan Romanı) (2013), Aşka Dair (2012), İstanbulcunun Sandığı (2014), Bülbülün Kırk Şarkısı (2015), Mesela (2016), Karun ve Anarşist (2017), AbumRabum (2017), İtiraf (2018), Akşam Yıldızı (Bir Göbeklitepe Romanı) (2019), Kervan (2020), Kalp (2019), A-71 (2022).

İskender Pala Sözleri 27 Adet

Aşağıdaki İskender Pala sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan İskender Pala sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İnsanlar birbirlerine gülüyorlarsa aralarında nefret, birbirleriyle gülüyorsa aralarında sevgi çoğalıyormuş.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk; uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Aşk tek kişiliktir. İki kişinin birbirine aşık olması diye bir şey, hiç olmamıştır.

Aşk, uyumadan önceki son şey, uyandığın zamanki ilk şeydir.

Doğru kişi kulağından gireni kalbinde saklayan kişidir.

Ey Yar Ne kadar uzaklaşırsan uzaklaş ; Yüreğimin dibine kadar yolun var.

Her gözyaşının ayrı bir anlamı vardı. Her damlanın hangi zamanda, hangi mekânda, hangi kişiyle paylaşıldığı önemliydi. Gözyaşları ne kadar çok şeye tercümanlık yapıyordu! Damladığı, süzüldüğü, aktığı veya kana dönüştüğü zaman, hep ayrı manaları vardı. Gözyaşları gizli duyguları açığa vuran mektuplar gibiydi.

Hüzün, bir hazin kelime. Ayrılık gibi, hicran gibi; ama mutluluk gibi de. Bazen bir gözde görürüz onu, bazen bir yüzde. Bazan bulutlarla gelir, bazen lodoslarla.

Aşk iğnesiyle dikilince bir dikiş, kıyamete kadar sökülmez imiş.

aşk bakmakla güzelleşir, Konuşmakla zenginleşir, Dokunmakla bozulur.

Aşk, kelimesinin bir anlamıda sarmaşık demek. Nasıl ki bir sarmaşık bir ağacı çepeçevre sarıp, onun dış dünya ile ilişkisini keser ve sardığı ağacı bir süre sonra kurutursa, aşk da sardığı tuttuğu kişiyi çevresinden koparır ve bir süre sonra o ağaç gibi kurutur.

O ki; rüyana gireceğim diye söz verdi. Nice yıllar geçiyor ki bu söz yüzünden gözüme uyku girmedi.

Kimileri Gül dediler, ömür boyu güldüler; Kimileri de Gül dediler, Gül uğruna öldüler.

Belki de en sevdiğim sakarlığın, gözlerime takılıp yüreğime düşmendi.

Devlet mal ile değil hüner iledir; büyüklük yaş ile değil akıl iledir.

Aşk'la bakmak, yürekle bakmak demektir. Gönlümüzde aşk varsa, gözün gördüğü güzeldir.

Kadın dedi ki: meğer ne kadar vefasızmışsın! Bunca yıl geçti aradan ne bir mektup ne bir haber? adam dedi ki: ey sevgisi kalbimde yer edinen selvi boylu, senin yüzünü görme bahtiyarlığından ben mahrum iken, o şerefi postacıya mı bağışlasaydım?

Dış yerine içi, suret yerine ruhu sevmek gerekir. Hayat ancak sevgiyle tatlıdır.

Senden dolayı seviyorum seni ey sevgili. Öyle ki kıskançlığımdan kendi gözümle bile dost değilim.

Ey aşık.!! Sevgilinin hasretiyle, seherlerinde âh ederek gözyaşı döktüğün geceler miktarınca, aşkın sana kutlu olsun.!

Sen aşk ikliminde sultan, sen güzellik şahikasında dolunay, sen vefa göğünde hilal. Biz bir bakışının dilencisi...

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Ramazan Yıldırım

Aşk her damlada yüreğin derinliğindeki hislerin gercekligidir..inanmak istemiyorsun dediklerinde çekip giderim,ama aklımda sen varsın, yazdıklarımda yanilginin bulunmadığı bir gerceksin...sen aşkım.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste