İnsanlar 'konforu' buldular ve rahatı tercih ettiler. Çağdaş insanın amacı, z...

Ana Sayfa > Liste > A Harfi > Arnold Schönberg > İnsanlar 'konforu' buld...

Bu sayfada Arnold Schönberg ait olan sözünü okuyacaksınız. Arnold Schönberg şöye demiştir: "İnsanlar 'konforu' buldular ve rahatı tercih ettiler. Çağdaş insanın amacı, z..." sözünün devamı aşağıdadır.

Arnold Schönberg
İnsanlar 'konforu' buldular ve rahatı tercih ettiler. Çağdaş insanın amacı, zahmetsiz bir yaşam geçirmektir. Yani, az hareketli, az yıpratan bir yaşam. Bu yüzden insan yüzeyselleşmiştir. Araştırmaz, incelemez, var olanla yetinir.'Konfor', zihinsel tembellikle eş anlamlıdır. Bu müzik için de geçerlidir. Geleneksel müzik durağandır. Ton sisteminin dışına çıkmaz, dolanır durur. Her ne kadar Romantik besteciler kakışımlı ses ve akorlarla düzenin (tonun) sınırlarını zorladılarsa da, bu yeterli değildir. Sonuçta, düzenin(tonun) içinde hareket ederler. Tam kopuş yoktur. Nasıl toplumdaki yozlaşmış ve tutucu, ahlaki değerlere karşı mücadele ediyorsak, yerleşmiş müzik kurallarına karşı da mücadele etmeli ve bu kuralları yıkmalıyız. Müzikte çözülen sınırlar, insan ve doğa, ruh ve dünya, ahlak ve toplum kurallarının simgeleridir. / Arnold Schönberg
Okuduğunuz Arnold Schönberg sözünde hata veya bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Arnold Schönberg Kimdir ?
Bu Söze Yapılan Yorumlar 💬
Henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Misafirlerin Şu Anda Baktığı Ünlüler
1💬
Zerdüşt Zerdüşt