İnsanın kaderi ya da görevi hiçbir yerde yazılı değildir....

söz kimin

Bu sayfada Fransız biyokimyacı Jacques Monod tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Jacques Monod şöyle demiştir: İnsanın kaderi ya da görevi hiçbir yerde yazılı değildir.... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

Jacques Monod

İnsanın kaderi ya da görevi hiçbir yerde yazılı değildir.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Senden başka kimseyi aramadım gittiğim yerlerden..

Gerçekten de birçok bakımdan yaşantıları masal gibiydi.

Cümle ile kalp arasında ezeli bir dava var. Biri diğerinden alacaklı. Garip ki diğeri de o birinden davacı.

Kendine Doğru Atanın içkisi köpüklü kımız, Arpa suyu içme! dedi bir Kırgız! Evinin yemişi erikle elma, Komşunun bağından hurmayı alma! Başka dile uymaz annenin sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi! Duymadan düşünme, görme sezmeden, Kendi duygun olsun usunu yeden! Dile, yap! Tanrı'nın sensin bileği, Göktürk'ün sendedir yüce dileği! Demir sana tapar, şimşek baş eğer, İsteme, sen yarat; görme, sen göster!

Düşünceler üretiriz ve ürettiğimiz düşüncelerin altında eziliriz.

Evli çiftlerin yüzlerine bak, güvenlik bulmuşlar o çok aranan güvenliği ve şimdi her şey banka hesabında, ve devlet ve mahkeme ve kanunlar her şeyi güvenceye almış durumda. Ama büyü, şiir tümüyle kaybolmuş, aşk yok artık. Oysa hayatta garanti olamaz, yoksa ölü olurdu, hayat daima bilinmeyene doğru akar, güzelliği de budur. Mesela sevginin yerine sahte bir değer yarattık: sadakat. Sadık insan sevgiyle sadece yüzeysel olarak ilgilidir. Çünkü sevgi ısmarlamayla olmazken, sadakat zihnin ürettiği bir şeydir, eğitim gibi, koşullanma gibi, kalbin istemese de. Sevgi güvenilemez bir şeydir, içinde de büyüyebilir, senden dışarıya da buharlaşabilir. Toplum öngörülmez deneyimlere dayanamaz, o yüzden sevgiyi hayatlardan çekip yerine evliliği koydu.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste