İmam Ali Rıza Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İmam İmam Ali Rıza ait 30 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. İmam Ali Rıza kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Ali er-Rıza mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

İmam Ali Rıza
  • Adı: İmam Ali Rıza
  • Doğum: MS 1 Ocak 766
  • Ölüm: MS 26 Mayıs 819
  • Mesleği: İmam
İmam Ali Rıza Kimdir Sayfası

Bu sayfada İmam Ali Rıza hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İmam Ali Rıza sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Ali eɾ-Rıza, (Aɾapça: علي بن موسى الرضا Ali ibn Musa al-Rida), tam ismi Ali ibn Musa ibn-i Cafeɾ (d. 11 Zilkade, 148 H. ? 17 Safeɾ, 203 H.; ö. Yaklaşık olaɾak: 1 Ocak 765 M. - 26 Mayıs 818 M.), İslam peygambeɾi Muhammed'in yedinci göbekten toɾunuduɾ. Şiîliğin İsnâaşeɾîyye mezhebinde ve onun kollaɾı olan Câfeɾîlik ile Alevîlik'te "Sekizinci İmâm" olaɾak yeɾ alan "Ali eɾ-Rıza" Mûsâ el-Kâzım'nın oğluduɾ.

Doğumu ve Hayatı
Hicri 148 yılının Zilkade ayının 11. günü Medine'de İmâm Mûsâ el-Kâzım'ın (İslam'ın yedinci İmam'ı) evinde daha sonra imamlığı babasından devralacak olan bir erkek çocuk dünyaya geldi. Feriduddin Attar'ın Evliyaların Anıtları kitabına göre Maruf-i Kerhi, İmam Ali er-Rıza'nın elinde müslüman ve sufi olmuştur. sozkimin.com

Ölümü
Abbasi halifesi El-Me'mûn tarafından Tûs şehrinde, kimilerine göre zehirli üzüm kimilerine göre de zehirli nar suyu iςmeye zorlanır ve böylece ölür. Ölmeden birkaς dakika önce yakını olan Eba Sald'a vasiyette bulunur. "Ya Eba Sald, birazdan oğlum Muhammed gelip naaşımı yıkayacak, kefenleyecek ve defnedecek. Benden sonraki İmamınız oğlum Muhammed el-Takî?yyî?l Cevâd'dır," der ve Eba Sald'ın dizinde gözlerini kapar. Kabri İran'ın Tûs şehrinde Abbasi halifesi Harun Reşid'in kabrinin yanındadır.
kaynak: wiki

İmam Ali Rıza Sözleri 30 Adet

Aşağıdaki İmam Ali Rıza sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan İmam Ali Rıza sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Herkesin dostu onun aklıdır; düşmanı ise cehaletidir.

Şarap içenle oturup kalkma; ona selam da verme.

İbadet, çok namaz kılmak ve çok oruç tutmak değil; ibadet, allah'ın işleri hakkında çok düşünmektir.

Ailesini geçindirmek için rizik peşinde olan kimsenin mükafatı, allah yolunda cihad eden kimsenin mükafatından daha fazladır.

Susmak, hikmet kapılarından bir kapıdır. Susmak, boş yere konuşmamak, muhabbet kazandırdığı gibi her hayrin da kılavuzudur.

Malın en iyisi, haysiyeti korumak için harcanandır.

Adı insan kimdir? Diye sorduklarında imam: sahip olduğu şey, kendisini allah'tan alıkoyan (gafil eden) kimsedir. Buyurdular.

Biz tıpkı resulullah (sav) gibi verdiği sözü yerine getirmeyi kendisi için borç bilen bir ehl-i beytiz.

Cimrinin rahatlığı, kıskancın lezzeti, çabuk usananın vefası ve yalancının da yiğitliği olmaz.

Peygamberlerin sıfatlarından biri de temizliktir.

Tevekkülün haddi nedir? Diye sorduklarında: allah'tan başka hiçbir kimseden korkmamaktır. Buyurdular.

Öyle bir gün gelir ki, afiyet(rahatlık) on cüz' olur. Dokuz cüz'ü insanlardan uzaklaşmakla ve bir cüz'ü de susmakla sağlanır.

İmamet dinin yularıdır, müslümanların düzeni, dünyanın ıslahı ve mu'minlerin izzetidir. İmamet, islam'ın gelişen kökü, yücelen budağıdır. İmam ile namaz, zekat, oruç, hac tamamlanır; imam ile fey'i ve sadakat çoğalır, imam ile hadlar ve hükümler uygulanır ve sınırlar korunur.

Peygamberlerin silahına sarilin. Nedir peygamberlerin silahı? Diye sorulduğunda: dua'dır.' Diye cevap verdi.

İmanın dört ruknu vardır: allah'a tevekkül etmek, allah'ın kazasına rıza göstermek, allah'ın emrine teslim olmak ve herşeyi allah'a havale etmek.

İlim olgunluk ve ilim, derin anlayışın nisanelerindendir. Susmak, hikmet kapılarından bir kapıdır. Susmak (boş yere konuşmamak) muhabbbet kazandırdığı gibi her hayrin da kılavuzudur.

Büyük kardeş baba yerindedir.

İnsanlara muhabbet beslemek aklın yarısıdır.

Dosta karşı alçak gönüllü, düşmana karşı tedbirli, halka karşı da güler yüzlü ol.

Hırs ve hasetten kaçının, çünkü geçmiş ümmetleri bu iki sıfat helak etmiştir; cimrilikten sakının; o mu'min ve hür insanda bulunmayan bir afettir ve imana aykırıdır.

Susmak bir nevi hikmettir. Boş yere konuşmamak muhabbeti artırdığı gibi, her hayrin da rehberidir.

Kur'an allah'ın kelamıdır, ondan ileriye geçmeyin ve ondan başka bir şeyde hidayeti aramayın yoksa dalalete (sapıklığa) düşersiniz.

İman, farzları yerine getirmek, haramlardan kaçınmak, kalple allah'ı tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla amel etmektir.

Kulların en seçkini kimlerdir? Diye sorduklarında: 'kulların en iyisi, iyi iş yaptığında hoşnut olan, kötü iş yaptığında mağfiret dileyen, kendisine bir nimet verildiğinde şükreden, sıkıntıya düştüğünde sabreden ve sinirlendiğinde de affeden kimsedir. Buyurdular.

Allah, boşuna cedelleşmeyi, israfı ve ağız açmayı sevmez.

Mü'min, kendisinde üç haslet olmadıkça mü'min olmaz; rabbinden bir sünnet, peygamber'inden bir sünnet ve imamından bir sünnet. Rabbinden olan sünnet, sırrı gizlemektir. Peygamber'inden olan sünnet, halkla iyi geçinmektir. İmamından olan sünnet de sıkıntı ve zorluklarda sabırlı olmaktır.

Aklın en üstün mertebesi, insanın kendi nefsini tanımasıdır.

Günahtan tevbe eden, günah işlemeyen kimse gibidir.

Cömert, yemeğini yesinler diye halkın yemeğini yer. Ama cimri, yemeğini yemesinler diye halkın yemeğini yemez.

Boş işler, boş sözleri gerektirir.

Yorumlar 20 Adet

Perihan

gshj

allah rahmet ayları

Perihan

Ozgeyi ..

Özge yobaz senin gibilere dendiğini biliyormusun? Dinini bilmeyen ve bilenlere yobaz diyenler yobazin daniskası olur şu m.Kamal in getirdigi turk diline gore

Perihan

ikranur ağrı

teşekür ederim

Perihan

ikranur ağrı

gerçekten çok güzeldi ben imanlı birisiyim böyle şeyleri çok seviyorum teşekürler ödevime yardımcı oldunuz sağolun teşekürler

Perihan

Selda

Yobazlik bilgisizliktir. Her türlü bilgiye muhtaçtır insan. Manevi değerleri yaşamasakta saygılı olmak büyük bir erdemdir

Perihan

arda

coooooook güzel sayaende ödevimi yaptım

Perihan

Emine Nisa

Çok teşekkür ederim ödevime yardım ettiniz...

Perihan

defni

güzeldi böyleleri

Perihan

ayşenaz

proje ödevime yardımcı olduğun için tşk ederim

Perihan

elif

Proje ödevime yardimci oldugun icin cok tesekkur ederim ve coook guzel olmus

Perihan

yeşim

Çok teşekkür ederim gerçekten çoook güzeldi

Perihan

bekir düzyol

ALLAH peygamber efendimizin torunlarindan sahabilerinden razi olsun bizleri onlarin yolundan ayirmasin

Perihan

Emine

Çooooook Güzel

Perihan

Burakcan

Açıkçası süper. ödevime yardımcı oldunuz. TEŞEKKÜRLER 💋

Perihan

Abdulkadir

İmam Ali b. Musa er-Rıza (a.s), yüce Allahın kendilerinden her türlü kötülüğü giderip tertemiz kıldığı Ehl-i Beyt İmamlarının (a.s) sekizincisidir. Ehl-i Beyt ki, Kurândan ayrılmayan ağır/paha biçilmez emanettir. Onlara ve Kurâna birlikte sarılan kimse sa

Perihan

Abdulkadir

Allahümme Salli ala Seyyidine Muhammedin ve ala ali Seyyidine Muhammed...

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste