Hz Muhammed Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Peygamber Hz Muhammed ait 294 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Hz Muhammed kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Hz Muhammed Mustafa mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Hz Muhammed
  • Adı: Hz Muhammed
  • Doğum: 20 Nisan 571
  • Ölüm: 8 Haziran 632
  • Mesleği: Peygamber
Hz Muhammed Kimdir Sayfası

Bu sayfada Hz Muhammed hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hz Muhammed sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

İslam Peygamberi oIan ve PeygamberIer Peygamberi oIarak biIinen Hz Muhammed Mustafa 571 yıIında Mekke'de dünyaya gözIerini açmıştır. Mekke'nin en büyük aiIesi oIan Kureyş kabiIesinin HaşimoğuIIarı soyundan geIir. Babası Abdullah annesi ise Aminedir. Doğmadan önce babasını 6 yaşına geIdiğinde ise annesini kaybetmiştir. Bu sebepIe henüz 6 yaşında çoğu şeyden bihaber yetim ve öksüz bir hayat onu beklemiştir. Gençlik döneminde doğruIuğu, dürüstIüğü, akıIIı ve oIgun davranışIarı iIe Mekke'de birçok kişinin takdirini topIamış ve insanIar arasında çok seviIen biri oImuştur. Bazılarının onu sevmemesinin en önemIi nedeni ise putIara iIgi göstermemesi ve onIara taρmamasıdır. Mekke'de ona ''MuhammedüI emin'' derIerdi. Yani dürüst Muhammed anIamına geIirdi.

Mekke'de ticaret iIe uğraşan ve Kureyş'in zengin ailelerinden biri oIan Hz Hatice iIe evIenmiş ve bir süre ticaret iIe uğraşmaya devam etmişIer. O dönemIerde Кabe'nin onarımı iςin anIaşamayan kabiIeIer ortayı bulması adına Hz Muhammed'in yanına gitmişIer bu durum gösteriyor ki Hz Muhammed ıIımIı ve dürüst kararIarı iIe daima haktan yana bir karar verecektir.

Tek tanrı inancına sahip oIan Hz Muhammed beIIi dönemIerde Hira mağarasına giderek burada düşüncelere daIardı. 610 yıIının Ramazan ayının 27. Gecesinde CebraiI iIk vahiyi indirmiştir. sozkimin.com 40 yaşında oIan Hz Muhammed peygamber ilan ediImiştir.

Kendisine peygamberIik indikten sonra çevresindekiIere bunu anIatmak ve bu süreci insanIara inandırmak beIki de hayatının en zor dönemleri oImuştur. Zira ona inanmayan ve onunIa daIga geçen birçok Mekkeli oImuştur. Hz Muhammed'in peygamber oIduğunu inana iIk MüsIümanIar Hz. Hatice, Hz AIi, Hz Ebubekir ve Zeyd'dir.

ZamanIa İsIamiyet yayıImaya başIamış ve Hz Muhammed birçok sahabe ile mücadeIe vermeye başIamıştır. İsIamiyet yayıImaya başladıkça MüsIümanIara yaρıIan işkenceIer de artmaya başIamış. Bunu gören AIIah'ın peygamberi MüsIümanIarın göç etmesini istemiştir. КaIanIar ise MekkeIi MüslümanIar ile her türIü iIetişimIerini kesmişIerdir. Hz Muhammed MüsIümanIığın ve İsIamiyet'in yayıIması adına Medine'de de büyük uğraşlar vermiştir. ÖzeIIikIe hicret oIayından sonra İsIamiyet hızIa yayıImaya başlamıştır. İsIamiye uğruna yaρıImış oIan savaşIar iIe on binIerce şehit veriImiş.

Hicret devam ederken hicretin onuncu yıIında Hz Muhammed Mekke'ye hacca gitmiş ve burada yaρmış oIduğu konuşmaya ise Veda Hutbesi deniImiştir. Veda hutbesinde birçok konuya açıkIık getiren Peygamberimiz tüm insanIarın kardeş olduğu vurgusunu yaρmıştır. 8 Haziran 632 yıIında Medine'de 63 yaşında hayata gözIerini yumarak ebediyete uğurIanmıştır.

Hz Muhammed Sözleri 294 Adet

Aşağıdaki Hz Muhammed sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Hz Muhammed sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Unutmayın: yaktığınız can kadar canınız yanacak ve üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz.

Öc almaya gücü yeterken, af ile muamele eden kimse ne azizdir.

Sakın kınamayın, çünkü kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.

Ne mutlu yaptığı suçtan pişman olup ağlayana.

Senin doğru söylediğine inanan bir adama yalan söylemen, en büyük hainliktir.

Birbirinize kin beslemeyin, birbirinize hased etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları, kardeş olun.

Ya alim ol veya talebe ol veya dinleyen ol veya bunları seven ol. Beşincisi olma, yoksa helak olursun.

Öc almaya gücü yeterken, af ile muamele eden kimse ne azizdir.

İncittiğiniz insanın ve kırdığınız gönlün bedduasından korkun.

Bir elime ayı, diğer elime güneşi verseler yine de davamdan vazgeçmem.

Unutmayın: yaktığınız can kadar canınız yanacak ve üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz.

İçinizde en kötü olanlar, hata ve mazeret kabul etmeyenler ve kusurları bağışlamayanlardır.

Kişinin dini aklıdır, aklı olmayanın dinide yoktur.

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.

Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Ateşi söndüren de sudur. Onun için, biriniz öfkelenince hemen abdest alsın!

Bir erkek karısına baktığı, karısı da kendisine baktığı vakit Allah her ikisine rahmet nazarı ile bakar ve erkek karısının elini tuttuğu zaman her ikisinin de günahları parmakları arasından dökülüp gider.

Sözlerinizdeki fazlalık, kalplerinizdeki eğrilik olmasaydı, gördüğümü görür ve duyduğumu duyardınız.

Ey ümmet, sizin için bilmedikleriniz hususunda korkmuyorum, lakin bildiklerinizi nasıl tatbik ediyorsunuz, ona dikkat edin!

Bir topluluğunun efendisi, onlara hizmet edendir.

Bilginin mürekkebi, şehidin kanından daha kutsaldır.

En üsttün sadaka aç bir canlıyı doyurmandır.

Hz. Aişe (r. ah. ) Şöyle anlattı: allah resulü (a. ş. ) temizleneceği zaman temizlenmeye, taranacağı zaman taranmaya, ayakkabı giyeceği zaman giymeye muhakkak sağdan başlamayı severdi.

Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden ya da affedilmedikçe) cennete giremezler.

Allahım! Önceden işlediğim, geride bıraktığım, gizliden işlediğim, alenen işlediğim, ölçüyü aştığım ve senin benden daha iyi bildiğin kusurlarımı bağışla. İleri götüren sensin, geride bırakan da sensin. Senden başka hiçbir hak mabut yoktur.

Müslüman dilinden ve elinden müslümanların güvende olduğu kişidir. Mü'min de insanların malları ve canları hususunda kendisine güvendiği kişidir.

Cennette reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez.

İslam'ın dışında bir millet üzerine yemin eden, söylediği gibidir. (onlardandır)

Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, bid'at ehli olan 72'sı cehenneme gider. Yalnız bir fırka kurtulur. Cehennemden kurtulan fırka, benim ve eshabımın gittiği yolda gidenlerdir.

Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.

Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.

Gece şu taraftan doğudan gelince, gündüz de şu taraftan batıdan gidince, güneş de batınca oruçlu orucunu açmıştır.

Kim itaatten bir el kadar ayrılırsa, kıyamet gününde allah'ın huzuruna lehinde hiç bir delili olmadığı halde kavuşur. Kim de boynunda (halifeye) beyat olmadığı halde ölürse cahiliye ölümüyle olmuş olur.

İslam cemaatinden bir karış da olsa ayrılan, boynundan islam bağını çözmüş demektir.

At yâ sa'd! Anam babam sana feda olsun. ( ühüd savaşı sırasında, müslümanların en büyük okçularından sa'd bin ebi vakkas 'a.)

Kim yalanı ve onunla ameli terketmezse (bilsin ki) onun yiyip içmesini bırakmasına allah'ın ihtiyacı yoktur.

Kendisini fakir gösteren kimse, fakirleşir.

Zenginlerin davet edilip de fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği, ne kötü bir yemektir!

Hayra vesile olan, hayri yapan gibidir.

Pehlivan, herkesi yenen kimse değildir. Pehlivan, ancak öfke zamanında kendini tutan kimsedir.

İman, yetmiş kusur derecedir. En üstünü lâ ilâhe illallah allah'tan başka ilah yoktur sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.

Kim mahlûkun rızasını, halıkın gazabıyla kazanmaya çalışırsa, allah-u teala o mahluku ona musallat eder.

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.

Sizden biriniz, (din) kardeşinin aynasıdır. Öyle ise onun üzerinde rahatsız edici bir şey gördüğünde gidersin.

Münafıklığın alameti üçtür : konuştuğu zaman yalan söyler, vaat ettiği zaman sözünde durmaz, emanete hıyanet eder.

Rabb olarak allah'a, din olarak islam'a, peygamber olarak muhammed (s. a. v) erazi olan kişi imanın tadını tatmış demektir.

Babanın duası hiçbir engelle karşılaşmadan Allah'ın huzuruna çıkar.

Mü'minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; o'nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur.

Secde anında gözlerinizi kapatmayınız, zira bu yahudilerin adetidir.

İlim öğrenmek erkek kadın tüm müslümanlara farzdır.

Hatice'nin sevgisi, benim rızkımdır.

Allah, kitabı, resulü, mü'minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır.

Kalbinden tam bir sadakatle allah'tan başka ilah olmadığına ve muhammed'in de allah'ın resûlu olduğuna şehadet eden bir kimseyi allah, cehennem ateşine haram kılar.

Okumak, kadın ve erkek her müslümana farzdır.

Kim gaza yapmadan ve içinde gaza yapma isteğini konuşturmadan ölürse, münafıklıktan bir çeşit üzere olur.

Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme girer.

Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında, cenab-ı hak ta onlara rahmetle bakar. Şayet erkek, hanımının ellerini ellerine alırsa, her ikisinin de, günahları parmaklarının arasından dökülür gider.

Sözlerin en doğrusu allah'ın kitabıdır. Hayat tarzlarının en güzeli muhammed(s. a. v) in hayat tarzıdır. İşlerin en serlileri sonradan uyduranlardır. Her sonradan uydurulan şey bid'attır. Her bid'at sapıklıktır ve her sapıklık da cehennem'dedir.

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

Cennet annelerin ayakları altındadır.

İnsanlar babalarından çok zamanlarına benzerler.

Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi yapmam' dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Canı yakan sabretsin. Canı yakan da yanacağı günü beklesin.

Bir insanın gerçek zenginliği , onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir .

Sizin hayırlı olanınız aile efradına hayırlı olanınızdır.

Sizin en hayırliniz, ailesine hayırlı olandır.

İnsan oğlu ihtiyarladıkça ondaki iki haslet gençleşir: ihtiras tamah ve arzu.

Rabbını gazablandıracak bir meselede sultanı hoşnud eden(etmeye çalışan) allah'ın dininden çıkmış olur.

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun seyabından hiçbir eksilme olmaz.

Sizden bir kimse mescide girdiğinde oturmadan önce iki rekât namaz kılsın.

Ana babalarınıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilikte bulunsun.

Kişi arkadaşının dini üzeredir. O halde sizden birisi kiminle arkadaşlık yaptığına dikkat etsin. Kişi sevdiği ile beraber(hasrolünacaktır)dir.

Vatan sevgisi imandandır.

Konstantiniyye ( istanbul ) bir gün elbet fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askeri ne güzel askerdir.

Allah, ümmetimin kalplerindeki kötü arzu ve meyılleri, söz ve fiil haline çıkarmadıkları müddetçe affeder.

Kim allah ile kendisinin arasını düzeltir, güzel yaparsa; allah da onun, insanlarla arasını düzeltir, güzel yapar. Kim iç dünyasını (kalbini, niyetini) düzeltirse, allah da onun dişini (davranışlarını) düzeltir.

Allah'a isyan olan bir hususta kimseye hiç bir itaat yoktur. İtaat ancak marufta şer'i ölçüler içerisindedir.

Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa

Öğrenmekten ve bilgiden daha üstün bir meziyet yoktur.

Amellerin en hayırlısı sevdiğini allah için sevmek bugzettiğine de allah için bugzetmektir.

Sizden birinizin, arzusu benim getirdiğim (kur'an'a şeriat)e uymadıkça kâmil imanla iman etmiş olamaz.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

Allah'tan faydalı ilim isteyin ve fayda vermeyen ilimden allah'a sığının.

En büyük düşmanın, iki kaburga kemiğinin arasında olan düşmandır.

Allah'tan başka yardımcısı bulunmayan çaresiz birine zulmedene allah, şiddetle azap eder.

Rüşvet veren de alan da cehennemdedir.

Fuhuş yeryüzünde yaygınlaşınca yer sarsıntıları (depremler) olur. İdareciler halka zulüm ve haksızlık yaptıklarında yağmurlar kesilir (kuraklık ve kıtlık başlar). İslam toplumunda yaşayan gayr-i müslimlere verilen sözler (taahhütler) yerine getirilmediğinde de düşman, müslümanlara galip gelir.

Sana emanet edilen şeyi iyi sakla, birinin hıyanetine uğradığın zaman hoş gör ve hıyanete hıyanetlikle karşılık verme.

Bir anlık tefekkür bin yıl nafile ibadetten hayırlıdır.

Temizlik imanın yarısıdır.

Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Ne yaparsan, onun karşılığını göreceksin.

Ya öğrenen, ya öğreten, ya dinleyen, ya da seven ol! Bunların dışında bir beşincisi olma; helak olursun. Beşincisi ise, ilme ve ilim ehline buğzetmemendir.

Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

Dul ve fakirlere yardım eden kimse, allah yolunda cihad eden veya gündüzleri nafile oruç tutup, gecelerini nafile ibadetle geçiren kimse gibidir.

Allah-u teala buyuruyor:

Kıyamet gününde allah, kullarından birini çağırır, huzurunda durdurarak malının hesabını sorduğu gibi, makamının da hesabını sorar.

Kur'an-ı kerîm'i müslüman nesillere öğretmek, kur'an'ın korunması konusunda onlara mes'uliyetlerini hissettirmek, ona dil uzatanlara karşı müdafaa görevini yerine getirmek, her müslümanın vazifesidir.

Şu 6 şeyi devamlı yapacağınıza dair bana söz verin; ben de cennete gireceğinize kefil olayım: konuştuğunda hep doğru söyleyin, söz verdiğinizde hep sözünüzde durun, size güvenildiğinde bu güveni sakın istismar etmeyin, namusunuzu titizlikle koruyun, gözlerinizi haramdan sakının. Haramın her türlüsünden çekinin.

Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın buyurmuştur.

Üç şeyden dolayı ümmetim için korkuyorum: ihtiraslı olmak, heva-hevese uymak ve sapık önder.

Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o onlardandır.

Bir gün birisiyle dost olduğunuzda, yarın onun bir düşman olabileceğini unutmayın.

Mümin, bir delikten iki defa sokulmaz.(mümin, iki defa aynı yanılgıya düşmez)

İşler ehil olmayana verildiğinde kıyameti bekleyin.

En hayırlı evli erkek, eşine en iyi davranandır.

Sizden biriniz mal ve halk (evlat) hususlarında kendisinden üstün olan kimselere baktığında bir de kendisinin üstün olduğu daha aşağı kimselere baksın.

Sizden kim (şeriata uymayan) bir kötü iş görürse onu eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle bugzetsin. Bu sonuncusu ise imanın en zayıf mertebesidir.

Ahir zamanda pek az bulunan şey, güvenilecek kardeş ve helal yoldan kazanılan paradır.

Ölmeden önce olunuz. (ölmünden önce allah'a ulasınız.)

Kim orucu fecirden önce niyetle (kesin kılmazsa) onun orucu yoktur.

Şurası muhakkak ki, oruçlunun iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duası vardır.

Nefsim kudretinin elinde olan allah'a yemin ederim ki, ben kendisine babasından ve çocuğundan daha sevgili oluncaya kadar sizden biriniz kamil imanla iman etmiş olmaz.

Her kim mescide cemaatle namaz kılmak için gelirse, her gelişi için allah ona cennette özel bir mükafat hazırlar.

Sizden her kim, bir hurmanın yarısı ile de olsa kendini ateşten korumaya gücü yeterse bunu yapsın.

Birinizin yamalı bir elbise giymesi, kendisine güven duyulan bir görünüm vererek bedelini ödeyemeyeceği bir elbise alıp giymesinden daha iyidir.

Kim allah'ı gazaplandırmakla bir güç sahibini(hükümdarı vb) hoşnut ederse, allah'ın dininden çıkmış olur.

Sana sıkıntı veren şeylere karşı sabretmende bir çok hayır vardır.

Koşarak yürümek mu'min'in değerini yok eder.

Eller üç kısımdır: alan el, veren el ve tutan el. Bunların en iyisi ise veren eldir.

İnsanlara layık oldukları değeri verin.

Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır.

Akıllı kişi nefsine hâkim olup ölümden sonrası için iş yapandır. Aciz akılsız kişi ise nefsini arzularına tabi kılıp sonrada allah'a karşı temennide bulunandır.

Cihad, kıyamet gününe kadar geçerli bir emirdir.

Merhamet etmeyene merhamet edilmez.

Bizi aldatan bizden değildir.

Oruçlu için iki sevinç vardır: biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan kökü (haluf), allah indinde misk kokusundan daha hoştur.

Allah hüzünlü kalbi sever.

Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.

Hangi arkadaş daha üstündür? Diye resulullah(sav)'a sorulunca şöyle buyurdu: allah'ı hatırladığında sana yardım eden, allah'ı unuttuğunda ise sana hatırlatan kimsedir. Halkın en kötüsü kimlerdir? Diye sorduklarında resulullah(sav) fesada bulaşan âlimlerdir. Buyurdu.

Ümmetinin cemaatinin kimler olduğu hakkında resulullah(sav)'a soru soran bir kişiye şöyle buyurdu: :ümmetimin cemaati, az olsalar da hak ehli olanlardır.

İman, yetmiş kusur şubedir ve utanma imandan bir şubedir buyurmuştur.

Dört şey peygamberin sünnetlerindendir: haya, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.

Kıyamet gününde bilginlerin mürekkebi şehitlerin kanıyla tartılır.

Yiyip şükreden kimse, oruç tutup susan kimseden daha üstündür.

Bir anlık iyi düşünce, bir gece sabaha kadar yapılan ibadetten hayırlıdır.

Kişi din kardeşine kâfırlık isnad ederse, bu isnad ikisinden birine döner.

İnsanların en hayırlısı, ahlaki en güzel olanıdır.

İbn ömer'in (r. ahm. ) Rivayet ettiğine göre: hz. Peygamber (a. ş. ), kardeşine utanma nasihatı vermekte olan bir adamı duyunca utanmak imandandır buyurdu.

Haset , ateş nasıl odunu yer yutarsa iyilikleri yer yutar, mahveder.

Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

İki nimet vardır ki insanların çoğu onun kıymetini bilmezler: vücut sağlığı, vicdan rahatlığı.

Bilginlere itaat ediniz, çünkü onlar dünya ve ahiretin kandilleridir.

Nerede olursan ol allah'a karşı gelmekten sakin; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran.

Bir hastanın yanına varsanız, size dua etmesini söyleyin, çünkü onun dua'sı meleklerin dua'sı gibidir...

Ali bedenimde baş gibidir.

Dilleriyle insanları kıranları, ibadetleri temizleyemez.

Yıldızlar (denizlerde yolunu kaybedenlerin) boğulmaktan emanda kalmalarına (kurtulmalarına) vesiledir; benim ehl-i beyt'im ise ümmetimin ihtilaftan emanda kalmalarına vesiledir. Bu yüzden arap'tan bir kabile onlarla muhalefet ederse ihtilafa düşer ve şeytanın hizbinde yer alır.

İnsanları şiddetten ziyade ikna ile idarenin mümkün olduğunu daima hatırda tutmalıyız.

Ekmeğe saygı gösterin. Çünkü allah onu değerli kılmıştır. Kim ekmeğe değer verirse, allah da ona değer verir.

Mülk küfr ile yaşar, zulm ile yaşamaz. (adalet mülkün temelidir.)

İlim bir hazinedir; anahtarı sormaktır. Allah size rahmet etsin, sorun; çünkü sormakla dört kimse mukâfat alır: soran, cevap veren, dinleyen ve onları seven.

Ümmetim dınar ve derhemi (parayı, maddi varlıkları) yücelttiği zaman onlardan islam'ın heybeti kaldırılır. İyilikle emretmeyi terk ettikleri zaman da vahyin bereketinden mahrum kılınırlar.

Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.

Sonradan özür dilemeyi gerektiren şeyleri yapmaktan kaçınınız.

Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah'a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.

Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah'ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.

Kişinin dünya ve ahiretine faydası olmayan şeyleri terk etmesi, işlâm'inin güzelliğinden ileri gelir.

Kim benim sünnetimi diriltirse (ihya eder ve yaşamında tatbik ederse) beni sevmiş olur. Beni seven de benimle beraber cennettedir.

Kim kadir gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.

İçinizde ehli beytımın durumu, nuh peygamberin gemisine benzer. O gemiye binen kurtulur, binmeyen helak olur.

Ana ve baba, cennet kapılarının tam ortasıdır. İnsanı cennete ulaştıracak en iyi şey, ana ve babaya iyilik etmektir.

Kim, üzerinde ramazan ayının orucu olduğu halde ölecek olursa, (ölünün velisi) her bir gün yerine, bir fakire yiyecek versin.

Alimlere uyunuz. Çünkü onlar, dünyanın kandilleri, ahiretin de lambalarıdır.

Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur.

Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.

Hiçbir mümin diğer bir mümine, onun hidayetni artıran ve onu helak olmaktan koruyan faydalı sözden daha değerli bir hediye vermemiştir.

Üç şey vardır orucu bozmaz: hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.

Evlat kokusu cennet kokusudur.

İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun.

Herhangi biriniz rüya görmezse üzülmesin. Çünkü ilmin derinliklerine dalan kimse, rüya görme özelliğini kaybeder.

Allah sevdiği kulunun kalbini, sevdiği kulunun kalbiyle birleştirir.

Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.

Bir saat sonra kıyamet kopacak olsa, elinize bir fidan almışsanız yine de onu dikiniz.

Kavimler layık oldukları şekilde yönetilirler.

Kim bir hayırlı işi yapmaya yönelirse, onu yapan kadar mukâfat alır.

Erdemin en büyüğü, seninle ilişkilerini kesene iyilik etmen, senden esirgeyene vermen, sana kötülük edeni bağışlayıp, dost elini uzatmandır.

Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona allah yedirip içirmiştir.

İnsanlara merhamet etmeyene allah merhamet etmez.

Dostlukta da düşmanlıkta da aşırıya kaçmayın.

İnsanlar arasında ara bozma niyeti ile laf götürüp getirmek, insanlara hakaret etmek ve sövmek, kendi ırkını üstün görüp başka milletleri aşağı görmek.. İşte bu 3 davranış, cehennemdedir. Bunlar, bir mu'minin ahlakında yer alamaz.

İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.

Peygamberimiz işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız buyurmuştur.

Cennet (nefse ağır geldiği için) hoşlanılmayan şeylerle, cehennem de şehvete hitap eden şeylerle kuşatılmıştır.

Nasıl bir hayat yaşıyorsanız, öyle olursunuz. Nasıl öldüyseniz, öyle de dirilirsiniz.

Mü'min, elinden dilinden başka müslümanların güvende olduğu kişidir.

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, allah da kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.

Kardeşini bir günahından dolayı ayıplayan kişi, günahı işlemedikçe ölmez.

Kim allah teala yolunda bir gün oruç tutsa, allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.

Her sarhoşluk veren şey dinde yasaklanan içki olan hamr grubundandır ve sarhoşluk veren her şey haramdır.

Evlerinizin hayırlısı, içinde ikrama mazhar olan yetimin bulunduğu evdir.

Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.

Haksızlıkla bir makama ulaşan kimse, haddini aşmış sayılır.

Bana benzemekten en çok uzak olanınız, cimri, ağzı bozuk ve çirkin söz söyleyen kimsedir.

Şeref, edep iledir. Soy ile değildir.

İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, onlar arasında dini konusunda yapılan saldırılara sabırla karşı koyan, kör parçasını avuçlayan gibi olacak.

Kıyamete yakın müslümanlar içinde en az bulunacak şey; helal para ile kendisine güvenilecek arkadaştır.

Şu dört şey kime verilirse, dört nimetten mahrum kalmaz: kendisine mağfiret dilemek (hasleti) verilen, bağışlanmaktan mahrum kalmaz. Şükretmek (hasleti) verilen, nimetin çoğalmasından mahrum olmaz. Tövbe etmek (hasleti) verilen, tövbesinin kabul olunmasından mahrum olmaz . Dua etmek (hali) verilen de icabet edilmekten mahrum olmaz.

Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.

İman ikiye ayrılır; yarısı sabır ve yarışı da şükürdür.

Kişi mali, hanımı ve çocuğuyla imtihan edilir.

Kur'an'ın haram kıldığını, helal sayan bir kimse, kur'an'a inanmamıştır.

Arzusu ve hedefi allah'tan başka şey olarak sabahlayan allah(ın kulların)dan değildir. Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen de onlardan değildir.

Hacamat ettiren de, hacamat eden de orucunu açmıştır.

Türkler size dokunmadıkça, siz onlara sakin dokunmayınız! Gün gelecek ümmetimin idaresi türkler 'in eline geçecektir.

Biriniz yemeğe davet: edilince, oruçlu ise: ben oruçluyum desin.

Sizler türklerle savaşmadıkça kıyamet kopmaz.

Güzel söz sadakadir.

İnsanların peygamberlerden öğreneğeldikleri sözlerden biri de: utanmadıktan sonra dilediğini yap! Sözüdür.

Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda sizi sorguya çekmesin.

Benim ehl-i beyt'ımı kendi aranızda, vücuttaki baş ve baştaki iki göz gibi kabul edin. Tabiatıyla baş, gözler olmadan yolunu bulamaz.

Hiçbir farz namazı kasten terk etme. Kim namazı kasten terk ederse, ilahi koruma ve teminattan mahrum kalır.

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptır.

Oruçlunun yanında oruçsuzlar yemek yiyecek olursa, melekler oruçluya rahmet okurlar.

Din kardeşlerine gelen belaya sevinme. Sonra allah ona afiyet, sana bela verir.

Bilin ki, ümmetimin en kötüleri, kötülüklerinin korkusundan dolayı saygı gösterilen kimselerdir. Şerrinden korkularak saygı gösterilen kimse benden değildir.

Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadir .

İnsanı helâk eden şu yedi şeyden kaçının. Onlar nelerdir ya resulullah dediler. Bunun üzerine: allah'a sirk koşmak, sihir, allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim mali yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu.

Baba sevgisini koru. O sevgiyi kesip atarsan, allah da senin mutluluk ışığını söndürür.

Putlara tapmanın dışında, halkla cedelleşmekten men edildiğim kadar hiçbir şeyden men edilmedim.

İki müslüman birbirine kılıç çektiği zaman, öldüren de, ölen de cehennemdedir.

Rabbınize karşı gelmekten sakının, beş vakit namazınızı kılın, ramazan orucunuzu tutun, mallarınızın zekatını verin, yöneticilerinize itaat edin. (böylelikle) rabbınızın cennetine girersiniz.

Hasedden kaçının. Çünkü o, ateşin ödünü yakıp tükettiği gibi bütün hayırları yer tüketir.

En üstün ibadet, sıkıntı anında sabırla kurtulmayı beklemektir.

Kim, (din) kardeşinin ırz ve namusunu onu giybet edene karşı savunursa, allah da kıyamet günü o kimseyi cehennemden korur.

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Mü'minin saygınlık ve onuru; allah'ın kendisine verdiğine kanaat edip, insanlardan bir şey beklememesidir.

Emirleriniz hayırlılarınız, zenginleriniz hoşgörülüleriniz, işleriniz aranızda danışmayla olduğunda yerin üstü sizin için yerin altından daha hayırlıdır. Ama emirleriniz serlileriniz, zenginleriniz cimrileriniz, işleriniz kadınlarınızın elinde olduğunda yerin altı sizin için yerin üstünden daha hayırlıdır.

Cennet sermayesi la ilahe illallah, nimetin sermayesi ise elhamdülillah'tır.

En büyük hıyanet, seni doğru kabul eden müslüman kardeşine yalan söylemendir.

Alimlere sorun; hekimlerle konuşun ve fakirlerle oturun.

Zenginlik , servetin çokluğuyla değildir. Gerçek zenginlik ruhun zenginliğidir.

Görmediği halde, vaat edilen cennet için, peşin olan şehveti terk eden kimseye ne mutlu.

Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.

Allah (cc)'a iman ettikten sonra en üstün akıl, bir hakkı terk etmeden, halkla geçinebilmektir.

İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz.

Bir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha iyi miras bırakamaz.

Fitne döneminde ibadete sarılmak, bana hicret etmek gibidir.

Cihadın en faziletlisi zalim sültan katında hakkı söylemektir.

Pişmanlık duymak, bir çeşit tövbedir.

Türk olan benim ordularımdır.

Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.

Sabırlı ve temkinli davranmak allah'tan; acele etmek ise şeytandandır.

İmanı en üstün olanınız, en güzel ahlaklı olanınızdır.

Irkçılığa çağıran bizden değildir. Irkçılık için savaşan bizden değildir. Irkçılık üzere ölen de bizden (müslümanlardan) değildir.

En hayırliniz kur'an 'i öğrenen ve öğreteninizdir.

Hilâli görünceye kadar oruç tutmayın, yine (müteakip) hilâli görünceye kadar da yemeyin. Bulut araya girerse ayı takdir edin.

Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur.

İlim öğrenmek için yola çıkan kimse dönünceye kadar allah yolundadır.

Bizim orucumuzla ehl-i kitab'ın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.

Müslüman kardeşine sahtekârlik yapan, ona zarar veren ve ona hile yapan bizden değildir.

Peygambere itaat eden allah'a itaat etmiş olur.

Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Faşikliği kendine.

İslam'ın düğmeleri düğme düğme çözülecek (şeriatın emirleri tek tek terk edilecek). Her düğme çözüldükçe insanlar onu takip eden düğmeyi çözmeye teşebbüs edecekler. Bu çözülen düğmelerin ilki idari konular, sonuncusu da namazdır.

İki sesi allah sevmez: musibete uğradığında feryat etmeyi ve nimete kavuştuğunda saz çalmayı.

Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür. Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır.

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.

Cebrâil bana komşu hakkında o kadar çok tavsiyede bulundu ki; ben (allah teâlâ) komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.

Yeryüzü, Bana Mescid Ve Temizlik Sebebi Kılındı. Onun İçin Ümmetimden Kendisine Namaz Vakti Erişen Herkes Namazını Kılıversin.

Bildiği ile amel eden kişiye allah bilmediği ilimlerin bilgisine varış kılar.

Güler yüzlülük kini giderir.

Mümin) kardesinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.

Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü'min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.

Utanmak güzeldir ama kadınlarda olursa daha da güzel olur.

Mazlumun bedduasından sakınınız. O dua ile allah arasında perde yoktur.

Kadere iman, allah'ın birliği (tevhid) inancı ile irtibatlıdır.

İki günü bir olan bizden değildir.

Övmek ve övülmekten uzak durun. Çünkü o, kişiyi manen boğazlamaktır.

Gerçek oruç sadece yiyip içmeyi değil, boş ve hayâsiz sözleri de terk ederek tutulan oruçtur.

Her duyduğunu söylemesi, kişiye günah olarak yeter.

Kim bir kavme misafir olursa, onlar müsaade etmedikçe nafile oruç tutmasın.

İnsanlara verilenlerin en hayırlısı güzel ahlaktır.

Güzel ahlak , dostluğu sağlamlaştırır.

Bir şey sattığında, satın aldığında ve alacağını istedignde kolaylık gösteren kula allah merhamet etsin.

Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket var.

Hiçbir müslüman yoktur ki, allah'a dua etsin de, allah duasına şu 3 halden biri ile cevap vermesin: kişi dua ettiğinde, allah, onun karşılığını dünyada acilen (peşin) verir. Duanın karşılığını ahırete erteler. Yaptığı dua kadar, o küldan bir dert ve sıkın

Yeryüzündeki alimler, gökteki yıldızlar gibidir.

Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadir. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadir. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadir. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.

Sakin kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız.

Ağız tadını bozan ölümü çok hatırlayınız.

Gerçek müslüman, odur ki müslümanlar kendisinin elinden ve dilinden emindir. gerçek muhacir ise allah'ın yasaklarını terk eden kimsedir.

Daha vakti var, ilerde yaparım demek, şeytanın mu'minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.

Her şeyin bir yolu vardır. Cennetin yolu da ilimdir.

İki bayram ayı eksilmezler: bunlar ramazan ve zu'l-hicce aylarıdır.

Ümmetimden bir takım kimseler, ismini değiştirerek şarabi(alkollü içecekleri) içecekler. Bu esnada başkaları ucunda (yanlarında) çalgılar çalınacak ve şarkıcı kadınlar olacak. İşte onun için allah onları yere batıracak ve aralarından bazılarının şekli may

Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

Allah'ın kullarından hoşnutluğunun nisanesi, fiyatların düşük, hükümdarın ise adaletli olmasıdır. Allah'ın, onlara gazap etmesinin nisanesi ise, hükümdarın adaletsiz, fiyatların ise yüksek olmasıdır.

Siz iffetli (namuslu) olunuz ki, hanımlarınız da iffetli olsunlar. Anne babanıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilik etsinler.

İnsanoğlu Allah'a karşı kurban gününde kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmamıştır.

Dua da bir ibadettir.

En mükemmel insan, başkalarına en çok yararı dokunan insandır.

Kötü ahlaklılık , uğursuzluktur.

Şüphesiz ki benden sonra ümmetimden kur'an-ı kerim 'i okuyan bir kısım insanlar olacak. Fakat onların okuduğu boğazlarını geçmeyecek. Onlar tıpkı okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklar, sonra da tekrar ona dönmeyecekler. O kimseler, insanların ve hayv

Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda sizi sorguya çekmesin.

Yorumlar 34 Adet

Perihan

Melisa

[8042] numaralı söz için:
Çok güzel bir söz.

Perihan

Rana

[8112] numaralı söz için:
Aynen çok doğru biz dostumuz gibi olursak degisiriz arkadaşlar

Perihan

Ekrem

[496] numaralı söz için:
Hadisin devamını yazınız lütfen

Perihan

Eşref YEĞİN

[7951] numaralı söz için:
Kur’an‘dan sonra sözün en güzeli Hazreti Muhammed’in aleyhissalatu selam sözleridir. Ve bu gerçeği günümüzde çok ihtiyacımız var hayâ imandandır utanmak güzeldir kadında olursa daha güzeldir

Perihan

Sryu

[19127] numaralı söz için:
Cubbeliye aitmis gibi aksediliyor peygambrimize sav efendimize aittir hadistir.
Admin: Uyarınız için teşekkür ederiz. Gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Perihan

Selamet yoluna şehadetle gireceğiz

Ey gökte ahmed yerde muhammed olan / Tüm enbiya namına bisete memur olan / Ey buy-i huda ehli seha, bahr i ilmi enbiya / Yüz milyonlar yoluna olsun feda.
/Görmedi alem senden ekmelini / senden iffetlisini ve merhametlisini / Ey ummani sehavet ehli celadet / Kuran ahlakın senin ey yüce şahsiyet / yoluna güller sereceğiz / Uğruna başımızı vereceğiz

Perihan

Murat

[8073] numaralı söz için:
Hz. Muhammed a.s hadisini değiştirmişler.
Hadisi şerifin Aslı: İbn Abbâs'ın naklettiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: İki nimet vardır ki insanların çoğu aldanmıştır: "Sağlık ve boş zaman." (Buhârî, Rikâk, 1)

Perihan

Memet POLAT

[8122] numaralı söz için:
Hadisin sonunda bugzetmendir yazılmış bu doğru olmaz. Doğrusu bugzetmemendir şeklinde olmalıdır.
Lütfen düzeltin!
Admin: Teşekkürler Mehmet bey. Gerekli düzeltme yapılmıştır.

Perihan

Ziya

[8044] numaralı söz için:
Bu ruyanin senedini gostermeniz mümkünmüdür arapcasi ve kimin rivayet ettiği

Perihan

Ali Kemal

[8073] numaralı söz için:
Bu hadis ise eğer kaynağı nerde ? Ben bayağı baktım sahih bir kaynakta bulamadım?

Perihan

Muhammed Ali BAKIŞ

[8068] numaralı söz için:
Bu söz efendimize ait değildir. Hiçbir kaynakta geçmemektedir aksini iddia eden varsa delil getirmelidir.

Perihan

Zekeriya TORUN

[8079] numaralı söz için:
Böyle bir hadis yok. Araştırmadan milletin kafasını karıştırmayın lütfen. Selam ve dua ile. "Bir anlık iyi düşünce, bir gece sabaha kadar yapılan ibadetten hayırlıdır"

Perihan

Okuyucu

Bazı Ateistlerde kendi sitelerinde Katılmadığı görüşlere yer verebiliyor kötü yanlış bulduğunu insan yayar mı? Hem reddiyorum hem kabul ediyorum durumuna düştüklerini ne zaman anlıyacaklar?
Ben bunlara kafası karışık diyorum henüz farkında değil. İnsan virüsü siler aksi halde bütünü kaplarsa sistem çöker... Bu tiplerin sayesinde cehalet en koyu karanlık evresini yaşıyor. İki yüzlülük mü dersiniz ? Korku mu dersiniz? Sağlantı mı dersiniz? Çıkar mı dersiniz? Ama kişilikleri henüz oturmadı bu kesin. Hastalıklı tavırlar bunlar...!

Perihan

hadi

Tüm insanlığın bir numarası Allahın Elçisi Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa kurban olayım yoluna.

Perihan

Murat

Ona yoluna kurban olurum

Perihan

Büşra Muhammed :-) :-)

Şüphesiz O alimlerin Rabbidir

Onun yolundaa

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste