Hz Ali Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Allah Dostu, Peygamber Damadı, Halife Hz Ali ait 229 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Hz Ali kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Ali bin Ebu Talib mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Hz Ali
  • Adı: Hz Ali
  • Doğum: MS 17 Mart 599
  • Ölüm: MS 27 Ocak 661
  • Mesleği: Allah Dostu, Peygamber Damadı, Halife
Hz Ali Kimdir Sayfası

Bu sayfada Hz Ali hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hz Ali sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Ali bin Ebu Talib, İslam Devleti'nin 656-661 yılları arasınԁaki halifesi. İslam peygamberinin hem ԁamaԁı hem ԁe amcası Ebu Talib'in oğlu olan Ali, İslam peygamberinin İslam'a ԁavetini kabul eԁen ilk erkektir. Sünni İslam'a göre Ali, ԁört halifenin sonuncusu, Şii İslam'a göre ise imamların ilki ve İslam peygamberinin hak vârisiԁir. Şii ve Sünni İslam arasınԁaki farklılaşmanın ana neԁeni İslam peygamberinin gerçek vârisinin kim olԁuğu konusunԁaki görüş farklılığınԁan ileri gelmekteԁir.

Ebu Talib ve Fatıma bint Eseԁ'in çocukları olan Ali, Kabe'ԁe ԁoğan tek insan olup, İslam Peygamberi'nin himayesinԁe büyümüştür. İslam peygamberine vahiy gelԁiğinԁe ise, onun ԁavetini kabul eԁen ilk erkek olan Ali, hayatını İslam'a aԁamıştır. Peygamberin emri üzerine hicret gecesi onun yatağına yatan ve emanetleri sahiplerine ileten Ali, kısa bir süre içinԁe peygamberin arԁınԁan Meԁine'ye gitmiş, buraԁa İslam Peygamberi'nin kızı Fatıma ile evlenmiştir. Meԁine ԁöneminԁe başlayan ilk küçük çaplı savaşlarԁan başlayarak nereԁeyse katılmaԁığı hiçbir savaş olmaması hasebiyle, savaşçılığı ve cesareti ile bilinen Ali, üçüncü halife Osman bin Affan'ın ölԁürülmesinin arԁınԁan halk tarafınԁan halifeliğe getirilmiştir.

İslam meԁeniyetinԁe, Ali bilhassa ilmi, cesareti, imanı, ԁürüstlüğü, aԁanmışlığı, saԁıklığı, cömertliği ve şefkati ile bilinip anılmakta olup, Sufi gelenekler için en önemli mistik figürԁür. Özellikle, tefsir, fıkıh ve ԁini ԁüşünce alanınԁaki üstünlüğü kabul görür.Ali bazı Şii-Batıni anlayışlarınԁa İslam peygamberinin önünԁe mitolojik bir varlıktır ve bir tanrıԁır.

Evlilikleri ve çocukları
Ali eşleɾinden ve caɾiyeleɾinden olma 14 eɾkek çocuk, 18 kız çocuk sahibiydi. Fakat nesli, Hasan, Hüseyin, İslam peygambeɾi (İbn-i Hanefiyye), Abbas ve Ömeɾ adındaki oğullaɾından tüɾemiştiɾ. Oğullaɾından çoğu Hicɾetin 61. Yılında Keɾbela Savaşı'nda hayatını kaybetmiştiɾ.

Ali'nin ilk eşi İslam peygambeɾinin kızı Fatıma'dıɾ. Ali Fatıma vefat edene kadaɾ başkasıyla evlenmemiştiɾ. Fatıma'dan 5 çocuğu olmuştuɾ; isimleɾi şunlaɾdıɾ: Hasan, Hüseyin, Zeynep, Ümmü Gülsüm, Rukiyye ve Mûhsin ibn Ali. Mûhsin, henüz Fatıma'ın kaɾnındayken, vefat etmiştiɾ.

Ali Âmiɾ b. Kilâb kabilesinden Ümmü'l-Benin bint-i Hizam ile evlenmiştiɾ. Bu hanımından El-Abbâs, Câfeɾ, Abdullah ve Osman adlaɾında döɾt çocuğu olmuştuɾ.

Temim kabilesinden Leyla bint-i Mes'ud ile evlenmiştiɾ. Bu hanımından iki çocuğu olmuştuɾ: Abdullah ve Ebû Bekiɾ.

Has'amî kabilesinden Esma bint-i Umeys. Bu hanımından, Yahya ve İslam peygambeɾiul-Asgaɾ (Küçük İslam peygambeɾi) dünyaya gelmiştiɾ.

İslâm pеygambеrinin damadı Ebû'l-As b. Rеbi'nin kızı Ümâmе dе, Ali'nin hanımlarından birisidir. İslam pеygambеriu'l-Evsat da (Ortanca İslam pеygambеri) bu hanımdan olmuştur.

Havlеt bint Câ'fеr isimli еşindеn "İbn-i Hânifîyyе" diyе dе bilinеn İslam pеygambеri bin еl-Hânifîyyе isimli oğlu dünyaya gеlmiştir.

Urvе b. Mеs'ud еs-Sеkafi'nin kızı Ümmü Said. Ali'nin bu hanımından ÜmmüT-Hüsеyin vе Büyük Rеmlе adlı kızları olmuştur.

Hz Ali'nin Kişisel özellikleri
İslam pеygambеri, Mеdinе'yе Hicrеt'i еmrеttiğindе, Ali'yi Mеkkеlilеrin еmanеtlеrini dağıtması vе yatağına yatarak paganları atlatması için Mеkkе'dе bıraktı. Ali görеvini tamamlayıp İslam pеygambеri'dеn kısa bir sürе sonra Mеdinе'yе ulaştı. Mеdinе'dе İslam pеygambеri, Allah'ın onu Fatıma'ya lâyık gördüğünü bildirdi vе ikisini еvlеndirdi. Ali, İslam pеygambеri komutasındaki İslâm Dеvlеti'ndе son dеrеcе aktif rollеr aldı; nеrеdеysе tüm savaşlara katıldı, ordu komutanlığı, tеbliğ еlçiliği gibi görеvlеri icra еtti. Üçüncü Hâlifе Osman ibn-i Affân'ın bir suikast sonucu ölmеsiylе, halifе sеçilеrеk İslâm Dеvlеti'nin başına gеçti. Yönеtimi sırasında Müslümanlar arasındaki ilk iç savaş (İlk Fitnе) patlak vеrdi. Ali, Kûfе'dе bir mеscittе ibâdеt еdеrkеn Haricîlеr'dеn Abdurrahman İbn-i Mülcеm tarafından hançеrli saldırıya uğradı vе birkaç gün sonra öldü. Kûfе yakınlarında toprağa vеrildi.

İlk dönem İslâm kaynaklarının birςoğunda, Ali Kâbe'nin iςinde doğan ilk ve tek insan olarak kaydedilir. Ali'nin babası yerel bir kabilenin şefi olan Ebu Talib, annesi Fatıma bint Esed'dir. Bununla birlikte Ali, İslam peygamberinin evinde ve onun gözetiminde büyümüştür. İslam peygamberi, peygamberliğini ilan edip İslâmiyet'e davet etmeye başladığında, Ali bu daveti kabul eden Şia'ya göre ilk, Sünnilere göre (Hatice'nin ardından) ikinci insandır.

Ali, İslâm dünyasının hemen her yerinde, imanı, adaleti, ülke yönetimi, dürüstlüğü, savaşςılığı, cesareti ve ilmi ile anılır. İslâm tarikatlarının ςoğu, kökenleri olarak Ali'yi gösterirler ve onun soyundan geldiklerini iddia ederler. sozkimin.com Ali İslam tarihinde üzerinde en ςok tartışılan şahsiyetlerden biridir.

Hz Ali'nin ölümü
Nehrevan Savaşı'nda rakiplerini ağır bir yenilgiye uğrattı. Bu savaştan sonra, Haricîler'den üς kişi Mekke’de Müslümanların siyasi durumları hakkında bazı müzakereler yaptıktan sonra Ali'yi öldürmeyi kararlaştırdılar. Bu üς kişiden Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem, Ali'yi öldürmeyi üstlendi ve Kûfe’ye hareket etti. Kûfe'de bir mescitte ibâdet ederken Haricîler'den Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem'in zehirli bir kılıς darbesi ile yaralandı Bu saldırının amacı Nahrevan yenilgisinin intikamını almaktı.

Hâlife Ali bin Ebu Talib, Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem'in kılıς darbesinden sonra şöyle dedi: “Kâbe’nin Rabbine andolsun ki, kurtuluşa erdim”! İki gün evinde yattıktan sonra, hicretin 40. yılı Ramazan ayının 21. günü vefat etti (MS 661). Defnedildiği yeri uzun bir süre yalnızca en yakınları bilmiş ve yaklaşık bir asır sonra İmâm Câʿfer es-Sâdık onun mezarının Necef'te olduğunu aςıklamıştır.

Ali vefat edince İslâm Devleti ve hilâfet, 20 yıllığına, uzun yıllar savaştığı Muâviye'nin eline geςti.
kaynak: wiki

Hz Ali Sözleri 229 Adet

Aşağıdaki Hz Ali sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Hz Ali sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Senin olmadığın yerde seni savunanlar, gerçek dostlarındır.

Şu iki insanı asla unutmayın: İhtiyaç anında yanınızda olanı, zor zamanda yalnız bırakanı.

Allah'ın beni sevdiğini, istediğim her şeyi vermemesinden anlıyorum.

Allah seni özgür yaratmışken, başkasının kölesi olma.

Güzel ahlak, en güzel dindarlıktır.

Fikri fikrinizle uymayan insanla, fazla meşgul olmayınız. Fikirde ki ayrılık kolay giderilmez.

Kalpler iyilikle kazanılır.

Hırs seni kul etmesin, Allah seni hür yarattı.

Elde edeceğin servet yitireceğin şerefe değmez.

Bir insanı layık olmadığı yere koymak zulümdür.

Ayıbın büyüğü, aynısı sende varken başkasını ayıplamandır.

Akıllı adamın yüreği sırlarının kasasıdır.

Hiçbir acı cehaletten daha fazla zahmet verici değildir.

Mazlumun zalimden öcünü alacağı gün, şüphesiz zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır.

İmanınızı sadakayla, mallarınızı zekatla koruyunuz. Bela dalgalarını da dua ile savınız.

Zulmün iki unsuru vardır: zalim ve mazlum. Zalim, zulmettiği için; mazlum da zulme rıza gösterdiği için hesaba çekilir.

Cennet cömertlerin, cehennem cahillerin yeridir.

Arkadaşa kavuşmak hüznün dağılışı, sevgiliye kavuşmak kalbin cilasıdır.

Herkesi affedin ama vatan hainlerini asla affetmeyin!

Ey oğullarım, size vasiyet ederim. Dünyaya rağbet etmeyiniz. Benim için ağlamayınız. Doğruluktan hiç bir zaman ayrılmayınız. Allah'ın Kitabı ile iş görünüz. Zalimlere düşman, mazlumlara yardımcı olunuz.

Arkadaşını zorlukta, gıyabında ve ölümünden sonra korumayan dost, dost değildir.

Suçların en çetini, sâhibine ehven ve ehemmiyetsiz görünenidir.

Cahilin cahilliğini kanıtlamak kolaydır fakat ona itiraf ettirmek güçtür.

Batıla yardım eden, hakka zulmeder.

Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Korku ümitsizliğe eş olmuştur; utanç mahrûmiyete. Fırsat bulut gibi geçip gider; hayırlı fırsatları elde etmeye çalışın.

Üç şeye riayet eden mesut olur: nimet ulaştığında şükretmek, rizik kesildiğinde mağfiret dilemek, sıkıntıya düştüğünde çok la havle vela kuvvete illa billah demek.

Cömertlik, istemeden vermektir. İstendikten sonra vermemekse utançtandır ve kötüdür.

Yoksul bir adam kendi ülkesinde yabancı gibidir.

Dünya hüzün yeridir. Gariplerin sıkıntısı bitmez.

Kim ölümün yokluk olduğunu zannederse, onun yokluğu yaşamıyla başlamıştır.

İman, kabul olan söz dil ile şehadet etmek, yapılmış olan amel ve akıl ile tanımaktan ibarettir.

Bilgiyle dirilen, ölmez.

Dostları yitirmek, gurbete düşmektir.

Bilgin, kadrini bilen kişidir; bilgisiz, yaptığını bilmeyen kişidir. Akıllı, ameline dayanır, câhil, emeline dayanır. Bilgin, kalbiyle, gönlüyle bakar görür; câhil, gözüyle bakar görür. inanan kişinin günde üç işi vardır: bir zaman rabbiyle münâcât eder, o

Dilinizi daima iyi kullanınız. O sizi saadete götürdüğü gibi, felakete de sürükleyebilir.

Akıllı adamın yüreği sırlarının kasasıdır.

Ey insanlar, dünya sevgisinden sakının; zira dünya sevgisi her günahın başı, her belanın kapısı, her fitnenin yoldaşı, her musibetin de sebebidir. Eğer bir gün dünyaya ait derdin olursa rabbine dönüp'rabbim çok büyük derdim var'deme; derdine dönüp çok büyük rabbim var'de.

Allah bir kulu alçalttı mı, ona bilgi başarısını men'eder.

Çocuklarınızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsanız, daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye ediniz.

Hâin kişilere vefâda bulunmak, allah'a hiyânette bulunmaktır; hâinlere gadretmekse, allah'a vefâ etmek demektir.

Geçimini mertçe kazanmaya çalış. Nefsini alçaklıktan koru ki, fakir olsan bile şerefli kalasın.

Şehvetle kul olan parayla alınmış koleden de aşağılıktır.

İnsanların solukları ecellerine doğru attıkları adımlarıdır.

Ahlak ve fazilet aklın dışarıdan görünüşüdür.

Dünyada hiçbir şeye minnet etme, özgürlüğünü ancak bu şekilde koruyabilirsin.

İman gönülle tanımak, dille ikrâr etmek, âzâ ile de kullukta bulunmaktır.

Uzun arzulu olan, ameli unutur.

İnsanlar, bilmedikleri şeylere düşmandırlar.

Sorun beni yitirmeden; çünkü andolsun allah'a, kur'an'da hiç bir âyet yoktur ki niçin ve kimin hakkında indi, nerede indi, düzlükte mi, dağlıkta mı, hepsini de en iyi bilenim ben. Gerçekten de rabbim bana, anlayan bir akıl, söyleyen bir dil ihsan etmiştir.

Herşeyi boğazına atan zengin, fakir hükmündedir.

Rabbin rızasını kazanmak isteyen, zulmeden buyruk sâhibine karşı adalet sözünü söylemelidir.

Kuduz köpeği bile katletme.

Gerçek dost ayıbını görüp nasihat eden, gıyabında seni koruyan ve seni kendisine tercih edendir.

Dua mü'minin silahıdır ve dininin direğidir, göklerin ve yerin nurudur.

Makamın, benim nazarımda keçi sumuğu kadar değeri yoktur.

İnsanın değeri, becerdiği şeylerle ölçülür.

Cesurun ayakları dayanmak, korkağın ayakları kaçmak için yaratılmıştır.

Kendinize allah yolunda kardeşler edininiz. Çünkü onlar dünya için de ahiret için de lazımdır.

Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin. Çünkü öfke, insanın tiynetini ortaya çıkarır.

En hayırlı dost, seni hayra sevk edendir.

Yalnızlığa alışmakla, izzetinin bekası için çalış.

Her şey akla muhtaçtır, akılda eğitime.

Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar.

Güzel ahlak, en iyi arkadaştır; mü'minin amel defterinin nisanesi güzel ahlakidir.

Rizik, zekasızların; mahrumiyet, akıllıların; bela işe sabrın payıdır.

Nefesler, ecele doğru atılan adımlardır.

Allah'ın bir meleği vardır, her gün bağırır; doğun ölüm için. Toplayın yok olmak için, yapın yıkılmak için.

Söyleyene bakma, söylenene bak.

Akıl tamamlandı mı söz azalır.

Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum.

Her musibetin bir zamanı vardır, o zaman mutlak yaşanmalıdır; o musibet birinizin başına geldiğinde, zamanı gelip geçene kadar teslim olup sabretsin. Zira musibetin yöneldiği zaman onu gidermek için çare aramak, onun zorluğunu çoğaltır.

Sana kötülük yapanı iyilik yaparak cezalandır.

Ben öyle bir insan istiyorum ki; iktidarda iken halktan biri sanılsın, halktan biri iken iktidar sahibi.

İlim hakiki bir mürşiddir.

Müminin sevinci yüzünde, üzüntüsü kalbindedir.

Büyük günahların kefâreti, zulme düşenlere yardım etmek, acze düşenleri ferahlandırmaktır.

Hiçbir acı cehaletten daha fazla zahmet verici değildir

Kanaat tükenmez maldir.

Ya söyleyen, öğreten bilgin ol, ya dinleyen belleyen öğrenci, üçüncüsü olma.

Ey âdemoğlu, kendi nefsinin vaşîsi ol da malında, senden sonra ne yapmalarını istiyorsan şen yap.

Mazlumun zalimden öcünü alacağı gün, şüphesiz zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır.

Öfke, tutuşturulmuş bir ateş gibidir. Her kim ki öfkesine hâkim olursa, onu söndürür. Ve her kim onu salıverirse, ilk yanan kendisi olur.

Herkes tarafından sevilen adam münafıktır.

Dostların kalbini kırmakla, düşmanların arzularına hizmet etmiş olursun.

Sabrın imandaki yeri, basın vücuttaki yeri gibidir. Sabri olmayanın imanı olmaz.

Sadık arkadaşlar bulun ve onların arasında yaşayın. Dürüst ve samimi arkadaşlar, darlıkta yardımcı, genişlikte süs ve zinettir.

Alçakça söylenen bir söze karşılık vereyim deme çünkü o sözün sahibinde onun gibi daha nice düşük sözler vardır.

Affetmekte geç kalmayın, cezalandırmakta acele etmeyin.

Hiçbir işte gereğinden çok acele etme. Dikkatli olanlar kendilerini zor duruma girmekten korurlar.

Rabbim bana öyle bir eş nasip et ki, onun müslümanlığının mükemmelliğine bakıp, kendi müslümanlığıma çeki düzen vereyim.

Düşünce sâf bir aynadır. İbret almak korkutan bir öğütçü, başkasında görüp de hoşlanmadığın şeyden çekinmenşe edep olarak yeter sana.

Zikir de allah'ı hatırlamak iki çeşittir: musibet vakti zikretmek, bu iyi ve güzeldir; bundan daha güzeli ise insanı allah'ın haram kıldığı şeylere yönelmekten alıkoyan zikirdir.

Şahsınıza yapılan kötülüğü affedin, milletinize yapılanı affetmeyin.

Yüksekliği istedim, onu alçak gönüllülükte buldum.

Çok sert olma, kırılırsın. Çok yumuşak olma, ezilirsin.

Tutumluluk, az şeyi çoğaltır; israf, çok şeyi azaltır.

Bir kişiyi lâyığından fazla övmek riyâdir, dalkavukluktur; lâyığından az övmekse ya dilsizlikten ileri gelir, ya hasetten.

Dilim kestikçe kılıcım kınından çıkmaz.

Nice kan vardır ki onu dil döker.

Akıllının dili gönlünün ötesindedir, ahmağın gönlüyse dilinin ötesinde.

Kişinin kendini beğenmesi, aklının zayıf olduğuna delalet eder.

Haddini bilen kimse, hakaret görmez.

Dostlarının gönlünü kırma. Düşmanlarının arzularını yapmış olursun.

Bir dağ bile beni sevse musibetlere uğrar.

Seni inciten kimse özür dilerse, affet. Kin tutma.

Eğer bilim ümit olsaydı, dünyadaki bütün insanlar alım olurdu.

Utancın üstünü, insanın kendinden utanmasıdır.

Âlim ölü olsa bile diridir, câhil diri olsa bile ölü.

Hiçbir insan, ister şaka olsun, ister ciddi, yalan konuşmayı terketmedikçe imanın tadını anlamaz.

En iyi ibadet, sabır, sükut ve kurtuluşu (imam mehdi'nin zuhurunu) beklemektir.

Hoş geçinmek aklın yarısıdır

Kötülükte bulunanları iyilik edene mukâfat vererek payla, yola getir.

Bir gerçeği savunurken, önce kendimiz inanmalıyız, sonra da başkalarını inandırmaya çalışmalıyız.

Akıllı kişi ancak üç şey için yolculuk eder: geçimini sağlamak, ahiretini elde etmek, yahut da haram olmayan zevk ve lezzetlerden faydalanmak.

Günahsız geçen her gün bayramdır...

Hikmet mu'minin yitik malıdır; bu mal, şer ehlinin elinde olsa bile onu alması gerekir.

İnsan, dilinin altında gizlidir.

Kanaat et (kısmetine razı ol), aziz olursun.

Ayıbın en büyüğü, ona benzer bir ayıp sende de varken; başkasını ayıplamandır.

İlim bir noktadır, onu çoğaltan cahillerdir.

Mümin, kardeşlerine karşı ululanmaya, ona güler yüz göstermemeye başladı mı, ondan ayrıldı demektir.

Bir toplumun yaptığına razı olan, onlardan sayılır. Onlardan sayılan her kişinin de iki suçu vardır: o işi işlemek suçu, o ise razı olmak suçu.

Zahidlik, arzuları azaltmak, her nimete karşı şükretmek ve allah'ın haram kıldığı şeylerden kaçınmaktır.

Bilmeyenin konuşması kadar, bilenin susması'da çirkindir.

Sana rağbet ve muhabbeti olan kişiye rağbet etmemen, nasibinde noksana düşmendir. senden hoşlanmayana rağbet etmenşe alçalmandır.

Kalp kör olduktan sonra, gözlerin görmesinde hiçbir fayda yoktur.

Biziz peygamber'in elbisesi, onun dostları, ona hizmette bulunanlar, ona varılacak kapılar. Evlere ancak o kapılardan girilir; kapılardan başka yerden girenler hırsızdır; cezâya çarpılır.

Çalışanlar kötülük düşünmeye zaman bulamaz, tembeller ise kötülükten kurtulamaz.

Bütün dünyayı verseler ve buna karşılık bir karıncanın ağzındaki taneyi almamı isteseler, bu zulmü yapmam.

Dünyada halkın efendileri cömertler, ahirette ise çekinenlerdir.

İki şeyin elden gitmeden değerini takdir etmek zordur: biri sağlık, öteki de gençlik.

Gözünün nurunu geliştirmek isteyen, allah korkusuyla ağlasın.

Ey âdemoğlu, ihtiyacından fazla kazandığın şeyi başkası için biriktirmedesin.

Ümitsizliğin acılığı, halka yalvarmaktan yeğdir.

Sabır, hedefe ulaşmanın anahtarıdır; direnişin sonu zaferdir. Her isteğin gerçekleşmesinin bir vakti vardır; kader, o vakti harekete geçirir vücuda getirir.

Susmak hükmettir; susmak selamettir; sır saklamak, saadetin bir köşesidir.

İçi temiz dostlar edinmelisin; çünkü onlar bollukta sus sıkıntıda yardımcı olurlar.

İnsanoğlu, her şeyden daha çok terazinin (kefelerine) benzer; ya cehaletiyle hafif veya ilmiyle ağır olur.

Kendinize Allah yolunda kardeşler edininiz. Çünkü onlar, dünya için de ahiret için de gereklidir.

Çocuklarınızı bugüne göre değil, geleceğe göre yetiştiriniz.

Tamah cahillerin kalplerini hafifleştirir, yerinden söker; arzular, onu rehin alır; hileler, onu bağlar.

Emir sahibi olmak, insanların özlerinin sınanmasıdır.

Mü'min kişi gününü üç zamana ayırır: bir bölümünde rabbiyle münacat eder. O'na ibadet eder; bir bölümünde kendi nefsini muhasebe eder; bir bölümünde de helal ve güzel lezzetlerle meşgul olur.

İnsanlarla öyle geçinin ki oldunuz mu ağlasınlar size; sağ kaldınız mı sevgiyle çağrışsınlar sizin için.

Dostlukta ileri gitme, olur ki o dost bir gün düşman kesilir; düşmanlıkta da haddi aşma, olur ki o düşman bir gün dost olur.

Dinini ekmek kazanmak için satan kimsenin dininden nasibi, yediği seydir.

Her kaba bir şey koyunca daralır; ancak bilgi kabı müstesnâ. Ona bilgi kondukça genişler.

Haklı olduğun zaman, hiç kimseye boyun eğmeyeceksin.

Biri sana sırtını çevirirse üzülme, böylece dostunla düşmanını ayırt etmiş olursun.

Cenneti arzulayan bir kimse, mutlaka dünyada sehvetlerinden fedakarlık etmelidir.

Sabır iki çeşittir: musibete karşı sabretmek; bu iyi ve güzel bir şeydir; bundan daha güzeli ise, allah'ın haram kıldığı şeye karşı sabretmektir.

Akıl gurbette yakın bulmaktır; ahmaklık vatanda gurbete düşmektir.

Hayra niyet edince acele et ki, nefsin seni yenip de niyetinden caydırmasın.

Eğer hayırlı bir iş görmek istersen, bugünün işini yarına koyma. Çünkü yarına kadar ne olacağı belli değildir.

Yoksulluk bir insan olsaydı, onu katlederdim.

Akıllının zanni, câhilin yakıninden daha doğrudur.

Bütün kitapların özü kur'an'da toplanmıştır. Kur'an'ın özü, ilk sûre olan fatiha süresi 'dir. Fatiha'nın özü 'besmele'dir. Besmelenin özü işte bu (be) harfıdır. Ben de, işte bu (be) harfinin altındaki noktayım.

Zenginlik gurbette yurttur; yoksulluk yurtta gurbet.

Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi miras ve ilim gibi şeref olmaz.

İlim maldan hayırlıdır; ilim seni korur, sense mali korursun. Mal, vermekle azalır, ilim öğretmekle çoğalır.

Ahlak'ın ahlaksızların elinde oyuncak olduğu bir toplumdan hayır bekleme.

Dil bir ölçüdür; cehalet onu hafiflettiği gibi akıl da onu ağırlaştırır.

Bir insana başkaları önünde verilen öğüt, öğüt değil, hakarettir.

Kaba adamın elinden hayat suyu da olsa içme.

Oğulcuğum, benden dört şey belle, işlediğin zaman sana zarar vermeyecek dört şeyi de aklında tut: zenginliğin en üstünü akıldır; yoksulluğun en büyüğü ahmaklık. Korkulacak şeylerin en korkuncu kendini beğenmektir; soyun-sopun en yücesi güzel huy. Oğulcuğum, ahmakla eş dost olmaktan sakin; sana fayda vermek isterken zararı dokunur. Nekesle eş dost olmaktan sakin; ona en fazla muhtâc olduğun zaman yardımına koşmaz, oturur. Kötülük edenle eş dost olmaktan sakin; o, pek az bir şeye seni satar gider. Yalancıyla eş dost olmaktan sakin; çünkü o, şerâba benzer; uzağı yakın gösterir sana, yakını uzaklaştırır senden.

Hiçbir süs edep kadar güzel değildir.

Çocuğun kalbi hiç ekilmemiş bir tarla gibidir. Ona ne verilirse kabul eder.

İnsanların en fazla bağışlaması gerekeni, cezâ vermeye en fazla gücü yetenidir.

Her türlü fenalıktan uzak durmak istiyorsanız dilinizi tutun.

Giremediğin gönül senin değildir, gönül yalnız gönül vermekle alınır, gönül istiyorsan , önce gönlünü vereceksin!

Bildiğim, tanıdığım andan beri hakkı inkâr etmedim. Bana gösterildiği andan beri hakta şüpheye. Düşmedim, yalan söylemedim. Kimse de benim yalan söylediğimi söylemedi. Ben ne yolumu sapıttım, ne de benim yüzümden biri yolunu sapıttı.

Bilgin kişinin bilgisinden dolayı şükrü, bilgisiyle amel etmesi ve o bilgiyi, müstahak olana belletmesidir.

İnsanlar yaşarken uyur, olurken uyanırlar.

Perde kaldırılırsa bile yakınım artmaz benim.

Evvela kendi nefsinize, sonra insanlara nasihat et.

İki kişi yoktur ki halkı kendisine uymaya çağırsın da, biri sapıklıkta olmasın.

Akıl gibi zenginlik, bilgisizlik gibi yoksulluk, edep gibi miras, danışmak gibi arka olamaz.

Sözün dikildiği yer, gönüldür; ısmarlandığı yer düşüncedir, onu kuvvetlendiren akıldır, meydana çıkaran dildir; bedeni harflerdir, canıysa anlamı; süsü, düzenli söylenmesidir; düzgünlüğüyse doğru oluşu.

Renkten renge giriş, inançtan inanca geçiş, ahmağın alâmetlerindendir.

Tamah seni kul etmesin, allah seni hür yarattı.

Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma. Bakarsın yarın olur da, sen olmazsın!

Gazap ve öfkeden kaçınınız. Çünkü onun başlangıcı delilik ve sonu ise pişmanlıktır.

Halk ile dostluk ve samimiyeti, allah'ın itaati üzere olan kimseye ne mutlu.

Takva, imanın temelidir.

Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır.

Kabe 'nin rabbina yemin olsun ki ben kazandım. Son sözleri.

Hasetçinin huzuru, çabuk darılanın dostluğu, yalancının ise yiğitliği olmaz.

Kudret altında olan her aziz, zelildir.

Cahilin kalbi dudağında, alimin ağzı kalbindedir.

İnsanların en âçizi, insanlardan kardeş edinemeyenidir; ondan daha âcziyse kardeş edindikten sonra onu yitirenidir.

Suse ve ziynete heves eden erkekler, erkektir ; ama mert değillerdir.

Senin hakkında iyi zanda bulunanın zannini gerçekleştir.

Senden soruluncaya kadar susmak, susturuluncaya kadar söylemekten hayırlıdır.

İnsanların gönülleri ürkektir; kim onları elde ederse ona alışırlar.

Ne oldu ise benimle oldu ve ne olacaksa benimle olacaktır.

Hiçbir zaman cahil bir insanla tartışmayı kazanmadım.

İyilik yapmak, hayır ameli gizlemek, belalara karşı sabırlı olmak ve musibetleri dile getirmemek, cennet hazinelerindendir.

Emaneti, peygamberlerin evladının katıline ait olsa bile sahibine geri verin.

İyiliğe karşı kötülük eden insanın evinden sefalet eksik olmaz.

Soruya verilen cevap çoğalınca doğru gizli kalır.

Bilgisiz kişiyi, bir işte, bir fikirde ya pek ileri gitmiş görürsün, ya pek geri kalmış.

Cenneti arzulayan kimse, dünyada nefsin arzu ettiği şeylerden uzak dursun.

Erdem sahibinin değerini, yine erdem sahibi olanlar bilir.

Dünya dört şey üstünde durur: Bilgisiyle amel eden, halka da öğreten bilgin; öğrenmekten utanmayan, çekinmeyen bilgisiz, varlığında nekeslikte bulunmayan cömert, ahiretini dünyasına satmayan yoksul. Bilgin, bilgisini yitirirse, bilgisiz de öğrenmekten çekinir. Zengin, malında nekeslik ederse yoksul da âhiretini dünyâsına satar.

Hikmet, müminin yitik malıdır; isterse nifak ehlinden olsun, hikmeti al.

Kişinin değeri yaptığı bağıştadır.

Babanın, misafirin ve mazlumun duaları geri çevrilmez.

Dünyâ dört şey üstünde durur: bilgisiyle amel eden, halka da öğreten bilgin; öğrenmekten utanmayan, çekinmeyen bilgisiz, varlığında nekeşlikte bulunmayan cömert, âhiretini dünyâsina satmayan yoksul. Bilgin, bilgisini yitirirse, bilgisiz de öğrenmekten çekinir. Zengin, malında nekeşlik ederse yoksul da âhiretini dünyâsina satar.

Seni ıslah etmeyen bilgi sapıklık, sana faydası olmayan mal vebaldır.

Ölümü unutmak, kalbin paslanmasındandır.

Bir kişi senden emin değilse, sen de ondan emin olma.

Tedbir gibi akıl yoktur.

İnananın yüzünde güleclik vardır, kalbindeyse hüzün. Gönlü her şeyden geniştir, nefsi her şeyden alçak. Yücelikten nefret eder, şöhrete düşmandır, gamı guşsası uzundur, düşünmesi derin. Susması fazladır; vakti yoktur. Çok şükreder, çok sabreder. Düşünceye dalmıştır, ihtiyâçi olanları görünce kendi ihtiyâçini hatırlamaz bile. Huyu güzeldir, geçinmesi hoş ve yumuşak. Şeref ve din bakımından serttir, huy bakımından küldan alçak.

Dostların kalplerini insana işindiran, düşmanların kalplerinden kini gideren en güzel şey, onlarla karşılaşınca güler yüzlü olmak, gıyabında hallerini sormak, huzurlarında ise iyi ve yumuşak davranmaktır.

Siz insanlar kendinizi önemsiz sanarşiniz. Halbuki içinizde koca bir evren saklıdır.

Namaz, her temiz kişinin allah'a yaklaşmasıdır. Hac, her zayıfın savaşıdır. Herşeyin zekâti vardır; bedenin zekâti da oruçtur. Kadının savaşıysa kocasıyla iyi geçinmesidir.

En büyük günah, haksız yere müslüman bir kimsenin malını gasbetmektir.

Sabır en güzel huy, ilim en güzel sus eşyasıdır.

Dünün geçti, yarınında belli değil, öyleyse bugünü iyi geçirmeye bak.

Söz ilaç gibidir; azı yaşatır, çoğu öldürür.

İki şey halkı yok eder: fakirlik korkusu ve üstünlük talep etmek.

Hilim yumuşak huyluluk gibi üstünlük yoktur.

Bilgi kadar zenginlik yoktur. Cehalet kadar yoksulluk yoktur.

Alimin hatası , geminin delinip batması gibidir; kendisiyle birlikte başkalarınıda boğar.

Her sayılan biter her beklenen gelir.

Ne kadar yoksul ve aç olursa olsun, kanaat sahibi zengindir.

Başkalarının açılarından, geçmiş felaketlerinden ders alanlar, gerçekte mutlu kişilerdir.

Sevgiliye verilen en güzel hediye sadakattir.

Yorumlar 25 Adet

Perihan

İsim 😘

[16287] numaralı söz için:
Yorumunuz😄

Perihan

Abdulkadir

[16287] numaralı söz için:
Amel -i salihte bulunmaktan maksad, kendini beğenmemektir.

Perihan

😢Hayat

Sözler harikaaaa 👌👌👌

Perihan

Şeyma

[16278] numaralı söz için:
Bu söz peygamber efendimizin Ebu Zerr'e söylediği öğütlerden birisi. Tedbir gibi akıl, sakınmak gibi vera, güzel ahlak gibi iffet ve şeref yoktur.
*Kaynak : Muhammed emin Yıldırım hoca'dan alıntı : İbn Mace, zühd, 24

Perihan

Çalışanlar

[16427] numaralı söz için:
Bu sözün cevabını bulamadık çalışanlar kötülük düşünmeye vakit bulamazlar çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar

Perihan

Isimsiz

Saçma sapan yorumları bırakın kaç kere açıp da okudunuz da yalan yanlış diyosunuz ... arkası boş yorumları kendinize saklayın bahsettiğiniz kişi normal bi insan değil ilk müslüman ve 4. Büyük halife anlamak isteyen anladı bence

Perihan

Hicran

Saçma sapan yorumları bırakın kaç kere açıp da okudunuz da yalan yanlış diyosunuz... arkası boş yorumları kendinize saklayın bahsettiğiniz kişi normal bi insan değil ilk müslüman ve 4. Büyük halife

Perihan

Seda Yılmaz

Allah'ın beni sevdiğini istediğim herşeyi vermemesinden Anlıyorum H.Z ALİ

Perihan

isimsiz

Hz Ebubekir (ra) Kısaca hayatı Mumsema Hz. Ebubekir (ra) 571 Yılında Mekke’de doğdu. Babası Kureyş’in Teym boyundan Ebu Kuhafe Osman, Annesi ise Sahrin kızı Ümmü’l Hayr Selma’dır.

Müslümanlıktan önceki ismi Abdül Kâbe‘dir. Ebubekir Es Sıddîk (sadık, ba

Perihan

Sıla

Daha kısa özetini nerden bula bilirim bilen varmı

Perihan

Filiz

Hz Ali yi gerçekten seviyorsanı ALLAH aşkı için secde edin namazınızı kılın o ki bu uğurda son nefesini vermiştir.

Perihan

Munsibet

Hz Ali sadece hz Fatma ile evlenmiştir...

Perihan

mehmet

Mütış

Perihan

elnur

çok güzel bayıldım

Perihan

fatsalı

senin hz ali ve hüseyin hasan gibi insanların hakkında bilmediğin cok şey var onun icin sen sazını al calmaya başla belki o zaman birsey anlarsın

Perihan

duygu

güzel yardımcı oldunuz sagol

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste