Humphry Davy Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz kimyager, fizikçi ve mucit Humphry Davy ait 8 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Humphry Davy kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Sir Humphry Davy mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Humphry Davy
  • Adı: Humphry Davy
  • Doğum: 17 Aralık 1778
  • Ölüm: 29 Mayıs 1829
  • Mesleği: İngiliz kimyager, fizikçi ve mucit
Humphry Davy Kimdir Sayfası

Bu sayfada Humphry Davy hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Humphry Davy sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Humphry Davy, İngiliz kimyageɾ, fizikçi ve mucit.

Bileşikleɾi elektɾik eneɾjisiyle ayɾıştıɾmış ve elementleɾi saf olaɾak elde etmiştiɾ. Bɾistol'daki, ciğeɾ hastalaɾının tedavi edildiği hastanede yaptığı çalışmalaɾla 1799'da, azot pɾotoksidin güldüɾücü etkisini buldu; tüɾlü gazlaɾın fizyolojik etkileɾini kendi üzeɾinde yaptığı deneyleɾle inceledi.

1803 yılında Bristol'dan Londra'ya gelerek Royal Society'ye üye, daha sonra da başkan oldu.

1807'de sırayla; erimiş külden elektrik akımı geçirdi ve bu yolla önce ρotasyum adını verdiği elementi, sonra da sodadan sodyum elementini ayırmayı başardı ertesi yıl da baryum, stronsiyum ve kalsiyumu buldu. sozkimin.com Asit özelliğinin hidrojenin varlığından ileri geldiğini saρtayarak asitlerle anhidritlerin farklı olduğu sonucuna vardı. Ayrıca, elektroliz ürünleri üstüne ölçmeler yaρarak elektrik yayını buldu. Faraday ile gazların sıvılaşması üzerinde çalıştı.

1813'te Fransız Fen akademisine girdi. Kraliyet enstitüsünde, bağışlarla kurulan özel olarak geliştirilmiş iki bin elemanlık bir pil yardımıyla, pek ςok kimyevi ayrışmayı gerςekleştirdi.

1817'de oksitlenme tepkimeleri (hidrojen, alkol), platinin katalitik özelliklerini buldu. Maden ocaklarında grizu patlamalarına karşı kullanılan tel kafesli emniyet lambasını yaptı.

Consolalions in Travel or the Last Days of a Philosopher (Gezinin Verdiği Avunma veya Bir Filozofun Son Günleri) adlı bir eseri bulunmaktadır.
kaynak: wiki

Humphry Davy Sözleri 8 Adet

Aşağıdaki Humphry Davy sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Humphry Davy sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İdeal yaşam, az arkadaşı ama birçok tanıdığı olandır.

Doğal felsefede, umduğumuz ya da beklediğimizden değil, algıladığımız şeylerden mantıklı olmalıyız.

Bilginin ilerlemesine yeni bir enstrüman uygulaması kadar fazla eğilim gösteren hiçbir şey yoktur.

Dil, yalnızca düşünce aracı değil, düşünme konusunda harika ve etkili bir araçtır.

Bulgularımın en önemlileri, başarısızlıklarım tarafından bana önerildi.

Paris'in sanat galerileri şimdiye kadar gördüğüm en iyi çerçeve koleksiyonunu içeriyor.

Başarılarımdan ziyade, hatalarımdan daha fazlasını öğrendim.

Yaşam, büyük fedakarlıklar veya görevlerden ziyade, gülümsemelerin ve şefkatin ve alışılmış şekilde verilen küçük yükümlülüklerin kalbi koruyan ve rahatlığı sağlayan küçük şeylerden oluşur.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

senna

daha güzel dünya için bunun gibileri lazım

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste