Her birey kendi karını arttırmaya çalışırken amacı hiç de bu olmadığı halde b...

söz kimin

Bu sayfada İskoç filozof Adam Smith tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Adam Smith şöyle demiştir: Her birey kendi karını arttırmaya çalışırken amacı hiç de bu olmadığı halde b... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

Adam Smith

Her birey kendi karını arttırmaya çalışırken amacı hiç de bu olmadığı halde bütün toplumun zenginliğinin artmasına hizmet eder. Bunu yaptıran piyasanın gizli elidir.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Susmak, bugüne dek yaşamak zorunda kaldığımız şeyleri saklamaktır.

Cahillerle tartışmaya girmeyin; ben hiç yenemedim.

Bazen biriyle fena halde arkadaş oluyorum, sonra biraz tanıyınca geçiyor.

En iyi, iyinin düşmanıdır.

Halk sevginin veya alâkanın objesini ortadan kaldırmakla meseleyi kestirme halledeceğini sanır ve sevdiğini öldürür. Biz meselenin dışarıda değil, içimizde halledilebileceğini daha çok anlarız. Çünkü dâva yalnız sevgili ile kendimiz arasında değil, hattâ senin meselende olduğu gibi hiç değil, asıl dâva kendimizle kendimiz arasındadır. Sevgiliyi dışarda öldürmek neye yarar? İçimizde yaşadığı müddetçe, biz sadece bir şeklin kaatili olmakla kalırız. Onu içimizde öldürebilmeliyiz. Unutmak budur. Tereddüdün lüzumsuz. Rezil etmek veya öldürmek, yani mânen veya maddeten öldürmek, verdiği zafer gururu ne olursa olsun, meseleyi halletmez.

Okşayan elin kıymetini bilmeyenler, tekmeleyen ayağı öperler.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste