Henri Bergson Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Filozof Henri Bergson ait 4 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Henri Bergson kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Henri-Louis Bergson mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Henri Bergson
  • Adı: Henri Bergson
  • Doğum: 18 Ekim 1859
  • Ölüm: 4 Ocak 1941
  • Mesleği: Filozof
Henri Bergson Kimdir Sayfası

Bu sayfada Henri Bergson hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Henri Bergson sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Henɾi-Louis Beɾgson (18 Ekim 1859 ' 4 Ocak 1941), Fɾansız filozof.

Temel İlkeleɾ: Temel eseɾleɾi aɾasında Essais suɾ les Donnees immediates de la Conscience (Bilincin Dolayımsız Veɾileɾi Üzeɾine Denemeleɾ), Matieɾe et Memoiɾe (Madde ve Bellek), Les Deux Souɾces de la Moɾale et de la Religion (Ahlak ve Dinin İki Кaynağı) ve L'Evolution cɾeatɾice (Yaɾatıcı Evɾim) gibi kitaρlaɾ bulunan Beɾgson, Almanya'da doğup gelişmiş olan idealist felsefenin Fɾansa'daki temsilcisi olaɾak tanınıɾ. sozkimin.com Aynı zamanda, süɾeç felsefesi adı veɾilen felsefe tüɾünün de en önemli temsilcileɾinden olan Beɾgson, pozitivizmin ya da oldukça daɾ biɾ çerçeve iςinde kalan bilimsel yorumların iddialarına şiddetle karşı çıkarken, insani ve tinsel değerlerin önemini vurgulamıştır. O, işte bu çerçeve iςinde, 20. yüzyılda gelişen akla karşı başkaldırının önemli öncülerinden biri olmak durumundadır.Sezgiciliğin (entüisyonizm) de kurucusudur.

kaynak: wiki

Henri Bergson Sözleri 4 Adet

Aşağıdaki Henri Bergson sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Henri Bergson sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Gözler sadece zihnin algılamaya hazır olduğu şeyleri görür.

İçinde yaşanılan an, geleceği kemiren geçmiştir.

Kişilik kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır.

Felsefe, saf bir biçimde kendimize ve etrafımıza bakma kararımızdan başka bir şey değildir.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Selin

Yararlandım sağolun

Yorum Yaz

Kim Söylemiş Olabilir

Duâ eden kişi de huzur ve huşu ile edâya çalışacak. Ancak talep edenin duâsına icâbet edilir. Hâlbuki ezberlediği bir duâyı dili ile söyleyip kalbden başka şeylerle meşgul olan kişi 'Kalplerinde olmayan şeyi ağızlarıyla söyleyecekler' (Fetih, 11) âyetinin sırrına masdak olduğundan duâsına icâbet olunmaz. Çünkü nazargâh-ı ilâhî kalbdir.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste