Hasan-ı Basri Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Müslüman vaiz, ilahiyatçı ve İslâm âlimi Hasan-ı Basri ait 11 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Hasan-ı Basri kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? el-Hasan ibn Ebi'l Hasan el-Basrî mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Hasan-ı Basri
  • Adı: Hasan-ı Basri
  • Doğum: 642
  • Ölüm: 728
  • Mesleği: Müslüman vaiz, ilahiyatçı ve İslâm âlimi
Hasan-ı Basri Kimdir Sayfası

Bu sayfada Hasan-ı Basri hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hasan-ı Basri sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Hasan-ı Basɾî (el-Hasan ibn Ebi'l Hasan el-Basɾî)‎, 642'728), Faɾs anne ve babadan doğan, meşhuɾ olmuş Sünnî Müslüman vaiz, ilahiyatçı ve İslâm âlimi. Ümmü Seleme'nin evinde yetiştiɾilen Hasan-ı Basɾi, Bediɾ Savaşı'nda muhaɾebe eden yetmiş Sahabi dahil, Peygambeɾ Muhammed'in biɾçok Sahabesi ile tanışmıştıɾ.

Hasan-ı Basrî, kendi kuşağının en önde gelen şahsiyetlerden biri olmuş, dindarlık, takvâ ve dünyayı kınaması ile ünlü olmuştur. 89 yaşında hicrî 5 Receb 110 Cuma gününde vefat ettiğinde Basra'nın tüm ahalisi cenazesine katılmış, Basra'nın Cami Mescidi ilk defa ikindi namazı saatinde boş kalmıştır. sozkimin.com Hasan-ı Basri civardaki evliyaya bir örnek teşkil etmiş, şahsiyeti çağımızdakilere de etki etmektedir.
kaynak: wiki

Hasan-ı Basri Sözleri 11 Adet

Aşağıdaki Hasan-ı Basri sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Hasan-ı Basri sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hikmet taşımayan söz gevezelik; tefekkür bulunmayan sükut gaflettir.

Etrafındakilerin çokluğu seni aldatmasın. Çünkü yalnız ölecek, yalnız dirilecek ve yalnız hesaba çekileceksin.

Alimler, asırların ve devirlerin ışıklarıdır. Her âlim, zamanının insanlarını aydınlatan bir kandıldır. Âlimler olmasa, insanlar karanlıkta kalır ve insanlığını kaybederler.

Başkalarından sana söz getiren, senden de ona götürür. Onunla sohbet edilmez, arkadaşlık yapılmaz.

Bir kimsenin malını nereden kazandığını öğrenmek istiyorsanız, onu nereye harcadığına bakınız .

İnsan dünyadan üç şeye hasretle gider: topladığına doymaz. Umduğuna kavuşamaz. Önündeki âhiret yolculuğu için, iyi azık temin etmez.

Dünyanın senden sonra nasıl olduğunu görmek istersen, senden evvel ölenlerden sonra ne olduğuna bak.

Ey insan! İnsanların çokluğuna bakıp da aldanma! Çünkü sen yalnızsın, yalnız öleceksin, kabre yalnız gireceksin, yalnız kabirden kalkacaksın ve kendi hesabını vereceksin.

Bağlı olanı aç, açık olanı da bağla; kesenin ağzını aç, cömert ol dilini de tut, lüzumsuz konuşma.

Dışın içe, kalbin dile uygun olması lâzimdir. Böyle olmamak nifaktandır.

Sonsuz olan cennet, dünyada yapılan birkaç günlük amelin değil, halis bir niyetle yapılanların karşılığıdır.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

HASAN AK

BEDİRHAN GÖKÇE 21 MART 1968

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste