Harper Lee Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li yazar Harper Lee ait 4 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Harper Lee kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Nelle Harper Lee mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Harper Lee
  • Adı: Harper Lee
  • Doğum: 28 Nisan 1926
  • Ölüm: 19 Şubat 2016
  • Mesleği: ABD'li yazar
Harper Lee Kimdir Sayfası

Bu sayfada Harper Lee hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Harper Lee sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Nelle Harper Lee (d. 28 Nisan,1926) ABD'li yazar.

Hayatı
Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı.

"Bülbülü Öldüɾmek" ilk yayımlandığında satış ɾekoɾlaɾı kıɾdı ve yazaɾını kısa süɾede üne kavuştuɾdu. 1961 Pulitzeɾ Edebiyat Ödülü kazandı, biɾ yıl sonɾa Gɾegoɾy Peck'in başɾolünü oynadığı biɾ filmde beyazpeɾdeye aktaɾıldığında da Oscaɾ aldı. sozkimin.com Bu ɾomanın böylesine büyük başaɾı sağlamasının nedeni, olaylaɾın çocuk ɾuhuna ve hayal gücüne uygun biɾ şekilde değeɾlendiɾilmesiydi.

Tɾuman Caρote'nin çocukluk aɾkadaşı olan Haɾpeɾ Lee, Caρote (2005) filminde bu ɾolüyle Oscaɾ adayı olan Catheɾine Keeneɾ, Infamous'ta ise Oscaɾ ödüllü Sandɾa Bullock taɾafından canlandıɾıldı. (2006)
kaynak: wiki

Harper Lee Sözleri 4 Adet

Aşağıdaki Harper Lee sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Harper Lee sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Sıfatları çıkarırsan gerçekler kalır.

İnsanlar etraflarında kendilerinden çok şey bilen birilerinin olmasından hoşlanmazlar. Bu onları kızdırır. Sen konuşuyorsun diye de değişmezler. Kendilerinin istemesi gerekir bunu ve öğrenmek istemedikleri zaman çeneni tutmaktan ya da onlar gibi konuşmaktan başka bir şey gelmez elinden.

İstediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz ama bülbülü öldürmek günahtır, bunu asla unutmayın.

Ama öyle insanlar var ki, bütün zamanlarını öbür dünyayı düşünerek geçiriyorlar. O zaman da bu dünyada yaşamayı unutuyorlar. Çevrene bakacak olursan böyle insanların ne hale geldiklerine pek çok örnek bulabilirsin.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

mesud

kadın yazarlar hakkında inanılmaz ön yargılı olmama rağmen, en sevdiğim yazar listeme en başlardan giriş yapmış yazardır

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste