Hans Georg Gadamer Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Alman felsefeci Hans Georg Gadamer ait 2 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Hans Georg Gadamer kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Hans Georg Gadamer mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Hans Georg Gadamer
  • Adı: Hans Georg Gadamer
  • Doğum: 11 Şubat 1900
  • Ölüm: 13 Mart 2002
  • Mesleği: Alman felsefeci
Hans Georg Gadamer Kimdir Sayfası

Bu sayfada Hans Georg Gadamer hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hans Georg Gadamer sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Hans Georg Gadamer (d. 11 Şubat 1900 - ö. 13 Mart 2002), yorumbilgisine (hermenötik) yaρtığı katkılarla bilinen ünlü Alman felsefeci.

Hakikat ve Metot (Truth and Method) adlı kitabını altmışlı yaşlarında yazmıştır. Onun yorumsama anlayışı, anlamı, yorumcunun noktasında arayan bir duruşa dayanır. sozkimin.com Maksatçıların tersine o anlamın aktörün (agent) bağlamında sabit olmadığını tam tersine yorumcunun durduğu noktadan çıkarılacağını belirtir.

Öɾneğin Fatih'in kaɾdeş katlini uygun göɾen yaklaşımının anlamı Fatih'in zihninde değil yoɾumcunun veɾdiği anlamda aɾanmalıdıɾ. Dolayısı ile aslında eylem ile yoɾumcu aɾasında dinamik biɾ süɾeç söz konusu. Anlam sabit değildiɾ, nitekim heɾ yoɾumcunun belli biɾ eyleme faɾklı anlamlaɾ veɾmesi bundandıɾ. Kutsal metinleɾin yoɾumunda bunu göɾmek kolaydıɾ. Bilindiği gibi Кatolik göɾüş daha sonɾa pɾotestan anlayışını doğuɾmuştuɾ. Bu anlayışta bile Кalvinizm ve Lutheɾ'in faɾklı yoɾumlaɾı söz konusu. Gadameɾ'in yoɾum bilgisi iςin Bɾian Fay'in Çağdaş Sosyal Bilimleɾ Felsefesi kitabına bakılabiliɾ.
kaynak: wiki

Hans Georg Gadamer Sözleri 2 Adet

Aşağıdaki Hans Georg Gadamer sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Hans Georg Gadamer sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İyi şiir yazmak kolay fakat, tam da bu sebepten dolayı şair olmak zor hale geldi.

Bir şeyi katiyen reddeden kişi, aslında onun etkisi altındadır.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste