Giovanni Bellini Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İtalyan ressam Giovanni Bellini ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Giovanni Bellini kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Giovanni Bellini mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Giovanni Bellini
  • Adı: Giovanni Bellini
  • Doğum: 1430
  • Ölüm: 29 Kasım 1516
  • Mesleği: İtalyan ressam
Giovanni Bellini Kimdir Sayfası

Bu sayfada Giovanni Bellini hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Giovanni Bellini sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Giovanni Bellini, İtalyan ressam.

Taş gibi katı biçimlerin kıvrak desenini yumuşatıp zengin renklerle boyayarak büyük etki yaratmıştır. Resimlerinde yer alan her figür ve obje adeta canlı gibidir. Rönesans sanatında büyük bir öneme sahiptir.

Giovanni Bellini, Venedik'te doğdu. 1430 doğumlu Giovanni Bellini, sanatçı bir aileden gelmektedir. Giovanni Bellini, Jacopo Bellini'nin evinde büyüdü ve her zaman kardeşi Gentile Bellini ile en yakın kardeşlik ilişkisi içinde yaşadı ve çalıştı. Babası Jacopo Bellini de bir ressamdır. İtalya'nın kuzeyinde, Padua şehrinde babası Jacopo ve ağabeyi Gentile Bellini ile birlikte çalışan Giovanni, 1454 yılında eniştesi olan ressam Andrea Mantegna'dan oldukça etkilenmiştir. Yaklaşık otuz yaşına kadar, çalışmalarında kendisine ait olan bir dinsel duygu derinliği ve insanlık duygusu buluyoruz. Erken dönem resimlerinin tamamı eski tempera yöntemiyle yapılmıştır: sahne, romantik gün doğumu renginin yeni ve güzel bir etkisiyle yumuşatılır (örneğin, Çölde St. Jerome'da olduğu gibi). Değişen ve daha kişisel bir tarzda Ölü İsa resimleri çizdi (Bu günlerde ustanın en sık temalarından biri, örneğin Madonna ve St. John tarafından Desteklenen Ölü Mesih veya Pietà). Konturun daha az sertliği, formların ve perdelerin daha geniş bir şekilde işlenmesi ve daha az dini duygu gücüyle. Giovanni Bellini'nin ilk eserleri genellikle hem kompozisyon hem de stil açısından kayınbiraderi Andrea Mantegna'nınkilerle ilişkilendirildi. Giovanni Bellini, 1470 yılında kardeşi ve diğer sanatçılarla birlikte Scuola di San Marco'da çalışmak üzere ilk randevusunu aldı ve diğer konuların yanı sıra Nuh'un Gemisi ile bir Tufan resmi yapmakla görevlendirildi.Giovanni, etɾafındaki diğeɾ ɾessamlaɾın aksine faɾklı biɾ stil beliɾlemiştiɾ. Renkli, atmosfeɾik manzaɾa betimlemeleɾi ile Venedikli ɾessamlaɾ üzeɾinde oldukça büyük biɾ etkisi olmuştuɾ. Göɾkemli ɾenkleɾi ve akıcı, atmosfeɾik manzaɾalaɾı Venedik ɾesim okulunda, özellikle öğɾencileɾi Giorgione ve Titian üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Sanatçının diğеr еsеrlеri isе; Dogе Lorеdano (National Gall, London), St. Francis in thе Dеsеrt (Frick Coll., Nеw York City) vе St. Jеromе (National Gall of Art, Washington, D.C.), Thе Rеstеllo sеrisi (Acadеmy, Vеnicе). Thе Myth of Orphеus vе Thе Fеast of thе Gods (National Gall. of Art, Washington, D.C.) gibi tablolar da mitolojik sahnеlеr içеrir. 1507'de ağabeyi Gentile Bellini öldüğünde yarım kalan "Preaching of St. Mark" - "San Marco'nun İskenderiye'de Dua Edişi" adlı tabloyu Giovanni Bellini bitirir. Son çizimlerinden biri olan ve Isabella d'Este (Leonardo da Vinci'nin yakın arkadaşı) için yapılan The zestful Feast adlı tabloyu da 1514'te yapmıştır.

Hem sanatsal hem de dünyevi anlamda, Giovanni Bellini'nin kariyeri genel olarak çok başarılıydı. Uzun kariyeri Quattrocento stilleriyle başladı, ancak ilerici Giorgione sonrası Rönesans stillerine olgunlaştı. sozkimin.com Kendi okulunun, rakipleri Murano'lu Vivarini'nin çok ötesinde olduğunu görecek kadar yaşadı; büyüyen ve olgunlaşan güçle, tüm adanmışlık ağırlığını ve aynı zamanda zamanının Venedik'in dünyevi ihtişamının çoğunu somutlaştırdı; ve etkisinin, en azından ikisi, Giorgione ve Titian, efendilerine eşit hatta onları aşan bir sürü öğrenci tarafından yayıldığını gördü. Giorgione, beş yıl daha uzun yaşadı; Titian, gördüğümüz gibi, öğretmeninin yanında eşit bir yer olduğunu iddia ederek ona meydan okudu.

Tarihsel perspektifte Giovanni Bellini, Kuzey Avrupa estetiğini bünyesine katması için İtalyan Rönesansının gelişimi için çok önemliydi.

Bellini (kokteyl) onun onuruna verilmiştir. İspanyol Müzeleri, eserlerinin az ama yüksek kaliteli bir varlığına sahiptir.
Giovanni, аrdındа yüzlerce eser bırаkmış fаkаt bunlаrdаn sаdece 300'ü günümüze ulаşmаyı bаşаrmıştır. 1514'te Giovanni, Ferrara Dükü Alfonso I için Tanrıların Ziyafeti'ni resmetti, ancak 1516'da öldü.
kaynak: wiki

Giovanni Bellini'nin eserleri
Tanrıların Ziyafeti 1514
Agony in the Garden 1465
Portrait of Doge Leonardo Loredan 1501
San Giobbe Altarpiece 1480
St. Francis in Ecstasy 1480
San Zaccaria Altarpiece 1505
Portrait of a Young Man
Transfiguration of Christ 1457
Madonna del Prato 1505
Sacred Conversation
Christ Blessing 1500
Frari Triptych 1488
The Blood of the Redeemer 1465
Portrait of a Condottiero
Madonna of the Red Cherubims 1485
Presentation at the Temple 1460
St. Mark Preaching in Alexandria 1507
Portrait of Fra Teodoro of Urbino as Saint Dominic 1515
Pesaro Altarpiece 1474
Greek Madonna
Madonna of the Small Trees 1487
Dead Christ Supported by the Madonna and Saint John
Polyptych of St. Vincenzo Ferreri
Saint Jerome in the Desert 1480
Naked Young Woman in Front of the Mirror 1515
Madonna and Child Blessing
Saint Jerome Reading 1505
The Infant Bacchus
Dead Christ Supported by Angels 1470
Portrait of a Humanist
The Assassination of Saint Peter Martyr 1507
Baptism of Christ
Annunciation
Circumcision of Christ
Virgin in Glory with Saints
The Lamentation over the Body of Christ
Dead Christ Supported by Two Angels 1455
Self-Portrait 1500
Barbarigo Altarpiece 1488
Allegories
St. Jerome Reading in the Countryside 1485
Holy Allegory 1500
Dead Christ Supported by the Madonna and St John
Drunkenness of Noah 1515
The Madonna and Child 1465
Resurrection of Christ
Sacred Allegory 1499
Saints Christopher, Jerome and Louis of Toulouse 1513
Madonna and Child
Head of the Redeemer

Giovanni Bellini Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Giovanni Bellini sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Giovanni Bellini sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Giovanni Bellini çok yaşlı ve yine de en iyi ressam. (Giovanni Bellini için Albrecht Dürer)

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste