Geronimo Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Kızılderili lideri Geronimo ait 4 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Geronimo kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Gokhlayeh (Esneyen adam) mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Geronimo
  • Adı: Geronimo
  • Doğum: 16 Haziran 1829
  • Ölüm: 17 Şubat 1909
  • Mesleği: Kızılderili lideri
Geronimo Kimdir Sayfası

Bu sayfada Geronimo hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Geronimo sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Geronimo, Kızılderili lideri olarak bilinir ve beyazlara karşı mücadele eden bir kahraman olarak tanınmıştır.

Kendi dilinde "Gokhlayeh" Esneyen Adam olarak adlandırılan Geronimo, günümüzde Yeni Meksika olarak bilinen bölgede doğdu. Şef Mahko'nun torunu olarak, Bedonkohe Apaçi yerlisiydi ve Meksikalılar tarafından "Geronimo" olarak adlandırıldı.

Geronimo'nun savaş kariyeri, Chiricahua Apaçi kabilesinin bir üyesi ve aynı zamanda kayınbiraderi olan şef Juh'un sözcüsü olarak başlamıştır. Geronimo, beyazlara karşı duyduğu öfke nedeniyle Apaçiler arasında saygın bir lider haline geldi. Eşi, annesi ve üç çocuğunun İspanyollar tarafından öldürülmesi, onun beyazlara karşı duyduğu nefreti derinleştirdi.

Geronimo, Arizona ve New Mexico'da beyaz yerleşimcilere karşı saldırılarda bulunarak ün kazandı. 1870'te San Carlos rezervasyon bölgesine yerleştirildi, ancak kaçmayı denedi. Üç başarısız kaçış girişiminden sonra, Geronimo dördüncü kaçışında başarılı oldu. Bu kaçış, 500 izci ve 3000 Meksikalı askerin peşine düşmesine neden oldu. İzciler tarafından bulunup yakalansa da tekrar kaçmayı başardı.

Geronimo'nun yaşamı, Dumanlı Dağlar'a sığınarak süvarilerden kaçışları ve izini kaybettirmesiyle dikkat çekti. sozkimin.com Ancak, süvariler Geronimo'yu yakalayamasa da, yerleşimcilere saldırarak kadın ve çocukları öldürmelerine yol açtı.

Geronimo, Oklahoma'daki Fort Sill'e yerleştirildiğinde teslim oldu. Dönemin başkanı Theodore Roosevelt'e yazılan mektuplarla, Geronimo'nun anılarını kaydetmek için izin istendi. Geronimo, Apaçilerin yeryüzüne geliş hikayesinden başlayarak yaşamını kaydetti. 1909'da Oklahoma'da bir savaş mahkûmu olarak öldü. Bazılarına göre, Geronimo işkenceyle öldürüldü. Sembolik mezarı Fort Sill, Oklahoma'da bulunmaktadır, ancak Apaçilere göre Geronimo'nun ruhu hala dumanlı dağlarda, kutsal topraklarda yaşamaktadır.

Geronimo Sözleri 4 Adet

Aşağıdaki Geronimo sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Geronimo sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Ben şef değildim ve olmamıştım, fakat başkalarına göre daha derinden haksızlığa uğradığım için, bu onur bana verildi ve ben de ona layık olduğumu kanıtlamaya karar verdim.

Yaşarken ben de yaşamak istiyorum.

Askerler bir Kızılderili bir haksızlığa uğradığında hükümete hiçbir zaman açıklama yapmadı, ancak Kızılderililerin kötülüklerini bildirdiler.

Rüzgarın patladığı ovalar üzerinde doğdum ve güneş ışığını kıracak hiçbir şey yoktu. Hiçbir muhafaza yokken dünyaya girdim.

Yorumlar 4 Adet

Perihan

Türk

Amerikalılar taaa o zaman şerefsizmiş hala şerefsizler şerefsiz kalacaklar

Perihan

Yılmaz

Geronimo bir ırkçı değil halkını ve topraklarını savunan bir kahramanmış,völünceye kadarda her tür olanağa sahip istilacılarla savaşmış, insan üstü bir mücadele helal olsun.

Perihan

abdur Rahim erol

gerçek bir kahraman sanmıyorum bayazlara ırkçılık yaptıgını cenetle müjdelenir inşalah güzel insan 🤭🤭

Perihan

yunus

Bence Gerçekten Büyük bir lider 4 defa kaçmaya çalışmış 4.de başarmış halkı için teslim olmuş helal olsun.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste