Gerekdür gayret itmek râh-ı dinde. Kim olmamış ola hiçbir karinde. Bilün erke...

söz kimin

Bu sayfada Osmanlı devlet adamı ve komutandır Piyale Paşa tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Piyale Paşa şöyle demiştir: Gerekdür gayret itmek râh-ı dinde. Kim olmamış ola hiçbir karinde. Bilün erke... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

Piyale Paşa

Gerekdür gayret itmek râh-ı dinde. Kim olmamış ola hiçbir karinde. Bilün erkek koyun kurbân içündür. Bu meydân-ı eren merdân içündür. Ne denlü güçlü ise ehl-i tuğyân. Bizümledür dü‘â-yı Şeh Süleymân. (Denizler Fatihi Piyale Paşa kitabı, Ahmet Şimşirgil)

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Sana bakınca; inanmadığı bir dinin tüm günahlarını işlemek istiyor insan ve sonra, sana bakınca; tanrıya bir başka inanıyor insan.

Toprağın altı ölüm demektir, oysa akar suda hayat vardır.

Saati örnek al; pilin bitene kadar her işi zamanında yap!. Kediyi örnek al; uçurum kenarında bile arazideki gibi yürü!.

Su gibi olmalısın. Kırılmamak için bükül, düz olmak için eğril, dolmak için boşal, parçalan ki yenilen.

UYKUDAN UYANMIŞ ŞAHİN BAKIŞLIM Uykudan uyanmış şahin bakışlım Dedim sarhoş musun söyledi yok yok Ak ellerin elvan elvan kınalım Dedim bayram mıdır söyledi yok yok Dedim ne gülersin dedi nazımdır Dedim kaşın mıdır dedi gözümdür Dedim ay mı doğdu dedi yüzümdür Dedim ver öpeyim söyledi yok yok Dedim aydınlık var dedi aynımda Dedim günahım çok dedi boynumda Dedim mehtab nedir dedi koynumda Dedim ki göreyim söyledi yok yok Dedim vatanın mı dedi ilimdir Dedim bülbül müdür dedi dilimdir Dedim Nesimi Şah dedi kulumdur Dedim satar mısın söyledi yok yok

Film seyrederken, yaşamdakinden çok daha fazlasını paylaşırız: Bir serseriyi, bir berduşu, bir Şarlo-Chaplin'i severiz. Ama sinema çıkışında, dışarıda karşılaştıklarımızın yüzüne bakmayız ve pis koktuklarını düşünürüz.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste