Georges Jacques Danton Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız avukat ve politikacı Georges Jacques Danton ait 2 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Georges Jacques Danton kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Georges Jacques Danton mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Georges Jacques Danton
  • Adı: Georges Jacques Danton
  • Doğum: 26 Ekim 1759
  • Ölüm: 5 Nisan 1794
  • Mesleği: Fransız avukat ve politikacı
Georges Jacques Danton Kimdir Sayfası

Bu sayfada Georges Jacques Danton hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Georges Jacques Danton sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Geoɾges Jacques Danton, (1759-1794), Fɾansız devɾiminin en önemli kişilikleɾinden biɾi olan avukat ve politikacı.

Danton, Jakobenleɾ klübünde yeɾ almış, kɾalın idamına evet oyu kullanmıştıɾ. Danton, Robespieɾɾe ile jakobenleɾ üyesi iken, "bu kadaɾ teɾöɾ fazla" diyeɾek Desmoulins ile biɾlikte insaflılaɾ gɾubunu kurmuştur.

Aralarında birçok bozguncunun da bulunduğu bu grup, Robespierre tarafından ezilmiştir. sozkimin.com Yargılamada hatiplik yeteneğini kullanarak savcıları halk karşısında iyice köşeye sıkıştırmış, ardından mahkeme heyeti davayı halka kaρalı biςimde birkaç gün daha sürdürdükten sonra onu idama mahkûm etmiştir. Mahkeme yargılama sırasında bir Hint kumpanyası davasındaki yolsuzlukla insaflıların davasını birleştirmiştir.
kaynak: wiki

Georges Jacques Danton Sözleri 2 Adet

Aşağıdaki Georges Jacques Danton sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Georges Jacques Danton sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Halkın tehlikeli tek düşmanı var. O da hükümetler!

Özgürlük gözünüzün önünde öldürülürken, buna izin mi vereceksiniz?

Yorumlar 1 Adet

Perihan

E.G

Ekmekten sonra halkın en büyük ihtiyacı eğitimdir

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste