George Stephenson Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz makine mühendisi George Stephenson ait 4 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. George Stephenson kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? George Stephenson mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

George Stephenson
  • Adı: George Stephenson
  • Doğum: 9 Haziran 1781
  • Ölüm: 12 Ağustos 1848
  • Mesleği: İngiliz makine mühendisi
George Stephenson Kimdir Sayfası

Bu sayfada George Stephenson hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. George Stephenson sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

George Stephenson, ilk buharlı lokomotif olan "Rocket"i tasarlayan İngiliz makine mühendisidir.

Demir yollarının babası olarak da bilinir. Tasarladığı "Rocket" adlı lokomotif, 1829 yılında, Liverpool-Manchester hattında, saatte 22 km hızla, 12942 kg yükü çekti.

George Stephenson ilk olarak Newcastle'da bir kömür madeninde işe başladı. Burada kömür yüklü kantarları çekecek lokomotifler inşa etti. İlk olarak kömür ile çalışan lokomotifleri inceledi. Daha sonra buharlı makineler hakkında bilgisi arttı ve on yıl içinde bunları da inşa etmeye başladı.

George Stephenson 1814'te kömürle çalışan bir seyahat lokomotifi tasarladı. Bu 30 tonu çekebilirdi. Kömürle çalışan flanşlı ve rayları tam kavrayabilen tekerleri icad etti. Daha sonra bunu buharlı lokomotiflerine uygulayacaktır. Birçok tasarım yaptı.

George Stephenson tarafından öncülük edilen demiryolu taşımacılığı, 19. yüzyılın en önemli teknolojik icatlarından biriydi ve Sanayi Devrimi'nin önemli bir bileşeniydi.

George Stephenson, Newcastle upon Tyne'daki bir kömür madenini pompalamak için kullanılan bir Newcomen atmosferik buhar motorunu çalıştıran bir tamircinin oğluydu. George Stephenson erken yaşta ve resmi eğitim almadan işe gitti; 19 yaşına geldiğinde bir Newcomen motorunu (Thomas Newcomen) çalıştırıyordu. Napolyon savaş haberleriyle merakı uyandı, gece okuluna kaydoldu ve okuma yazma öğrendi. Kısa süre sonra evlendi ve ek gelir elde etmek için madencilerin eşleri için ayakkabı tamir etmeyi, saat tamir etmeyi ve elbise kesmeyi öğrendi, bir tamirci arkadaşı olan geleceğin Sir William Fairbairn'in motorunu yarı zamanlı olarak devralmasını sağladı. Bununla birlikte, buhar motorları konusundaki dehası, şu anda ona Killingworth kömür ocağında makine imalatçısı (baş tamirci) pozisyonunu kazandırdı.
George Stephenson'ın ilk karısı öldü ve onu matematik öğrenmek için Newcastle okuluna gönderdiği küçük bir oğlu Robert ile bıraktı; her gece eve geldiğinde, baba ve oğul birlikte ödevin üzerinden geçiyorlardı, ikisi de öğreniyordu. 1813'te George Stephenson, John Blenkinsop tarafından madenlerden kömür çıkarmak için inşa edilen “tekerlekli buhar kazanı”nı incelemek için komşu bir kömür ocağını ziyaret etti. John Blenkinsop, ağır düzeneğin pürüzsüz ahşap raylar üzerinde çekiş kazanamayacağına inanarak, ona sık sık arızalara neden olan bir dişli çark üzerinde çalışan bir cırcır çarkı vermişti. sozkimin.com George Stephenson daha iyisini yapabileceğini düşündü ve Killingworth'ün asıl sahibi Lord Ravensworth ile görüştükten sonra, saatte 6 km hızla 30 ton kömür taşıyan sekiz yüklü vagon çeken Blucher motorunu yaptı. Memnun kalmayarak, lokomotifinin gücünü artırmaya çalıştı ve egzoz buharının bacaya yönlendirildiği, havayı arkasından çekerek ve çekişi artırdığı "buhar patlamasını" başlattı. Yeni tasarım, lokomotifi gerçekten pratik hale getirdi.

Sonraki birkaç yıl içinde George Stephenson, Killingworth ve diğer maden ocakları için birkaç lokomotif inşa etti ve bir mayın güvenlik lambası icat ederek bir miktar ün kazandı. 1821'de, zengin bir kömür damarının işletilmesini kolaylaştırmak için Stockton'dan Darlington'a inşa edilecek, yük atları kullanan bir demiryolu projesi olduğunu duydu. Darlington'da organizatör Edward Pease ile röportaj yaptı ve onu o kadar etkiledi ki Pease onu hat için bir buharlı lokomotif inşa etmesi için görevlendirdi. 27 Eylül 1825'te, Stephenson's Active (daha sonra Locomotion olarak değiştirildi) tarafından çekilen ilk halka açık yolcu treni, Darlington'dan Stockton'a, saatte 15 mil (24 km) hızla 450 kişi taşıdığında, demiryolu taşımacılığı doğdu. Liverpool ve Manchester çıkarları, iki şehri birbirine bağlamak için 40 millik (64 km) bir demiryolu hattı inşa etmesi için onu çağırdı. Hattı araştırmak ve inşa etmek için George Stephenson, diğer şeylerin yanı sıra demiryolunun atlı taşımacılığın yerini alacağından ve yulaf pazarını kapatacağından korkan çiftçilerin ve toprak sahiplerinin şiddetli düşmanlığını alt etmek zorunda kaldı.

Liverpool-Manchester hattı 1829'da tamamlanmak üzereyken, lokomotifler için bir yarışma düzenlendi; George Stephenson'ın oğlu Robert ile birlikte yaptığı yeni motoru Rocket, saatte 36 mil (58 km) hızla kazandı. Liverpool-Manchester hattı 15 Eylül 1830'da açıldığında sekiz lokomotif kullanıldı ve hepsi George Stephenson'ın Newcastle eserlerinde inşa edildi. Bu andan itibaren, demiryolu inşası İngiltere, Avrupa ve Kuzey Amerika'da hızla yayıldı ve George Stephenson, devrimci ulaşım aracının baş rehberi olarak yol yapımı, köprü tasarımı ve lokomotif ve vagon imalatı sorunlarını çözmeye devam etti. Midlands'ta başka birçok demiryolu inşa etti ve yurtiçinde ve yurtdışında birçok demiryolu projesinde danışman olarak görev yaptı.
kaynak: wiki + bɾitаnicа

George Stephenson Sözleri 4 Adet

Aşağıdaki George Stephenson sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan George Stephenson sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bana karşı ifade ettiğiniz olumlu duygular beni çok zorluyor ve planlarınızı yerine getirme konusunda hizmet edebilirsem mutlu olurum.

Parlamento Bill'in Darlington Demiryolu için kabul edildiğini öğrenmekten memnunum.

Bir güvenlik lambasının üzerine inşa edilebileceği prensipler, Sir Humphrey Davy'nin ülkenin bu bölümüne gelmesinden çok önce birkaç kişiye söyledim.

Demir yolları için öfke öylesine büyük ki, çoğu kimsenin ödemeyeceği bölümlere atılacak.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste