George Santayana Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li filozof, şair ve yazar George Santayana ait 11 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. George Santayana kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? George Santayana mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

George Santayana
  • Adı: George Santayana
  • Doğum: 16 Aralık 1863
  • Ölüm: 26 Eylül 1952
  • Mesleği: ABD'li filozof, şair ve yazar
George Santayana Kimdir Sayfası

Bu sayfada George Santayana hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. George Santayana sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Geoɾge Santayana (16 Aɾalık 1863 ' 26 Eylül 1941), İspanyol asıllı ABD'li filozof,şaiɾ ve yazaɾ.

Geoɾge Santayana 16 Aɾalık 1863'te Madɾid'de dünyaya geldi. 9 yaşındayken ailesiyle biɾlikte Ameɾika Biɾleşik Devletleɾi'ne göç etti.

1886 yılında Haɾvaɾd Üniveɾsitesi'nden mezun olan Santayana, bunun aɾdından eğitim hayatına iki yıl süɾesince Beɾlin'de devam etti. sozkimin.com ABD'ye döndükten sonɾa Haɾvaɾd Üniveɾsitesi'nde akademisyen olaɾak göɾev yaρan Santayana'nın öğɾencileɾi aɾasında T. S. Eliot, Robeɾt Fɾost, Geɾtɾude Stein gibi alanlaɾında ün yaρmış isimleɾde bulunmaktadıɾ.

Felsefi eserlerinin yanı sıra ömrü boyunca yazdığı ve daha sonraları yayınlanan mektupları ve özdeyişleriyle hatırlanan Santayana 1952 yılında, 88 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

Felsefesi ve Fikirleri
Santayana'ya göre "öz alanı" zihnin kesin bilgilerinin dünyasıydı. Özler, bir varlığı ya da gerçekliği olan, ama kendi başına var olmayan tümellerdi. Renkler, tatlar ve kokuların yanı sıra düşünce ve düşünsel nesneler de bunlar arasındaydı. "Madde alanı" ise doğal nesneler dünyasıydı; bu dünyanın var olduğu sayı, varoluşla ilgili bütün savlar gibi içgüdüsel inanca dayanıyordu. Santayana'nın tüm felsefesinin ağırlığını oluşturan Doğalcılık, maddenin öteki alanlardan önce geldiğini vurgulamasında kendini gösteriyordu.

Maddeci ve şüpheci bir kişi olan Santayana, ahlâk anlayışını Aristoteles'in ahlâk anlayışına dayamıştır.Santayana'ya göre her idealin doğal bir temeli vardır.
kaynak: wiki

George Santayana Sözleri 11 Adet

Aşağıdaki George Santayana sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan George Santayana sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kez daha yaşamak zorunda kalırlar.

Doğum ve ölümün çaresi yoktur. Aradaki boşluktan keyif almaya bakın.

Lavlar üzerlerine gelmeden insanlar yanardağlara asla inanmazlar.

Geçmişi unutanlar, onu yeniden yaşamaya mahkumdurlar.

Doğumun da ölümün de çaresi yoktur, aradaki sürenin tadını çıkarmaktan başka.

Yalnızca okul eğitimi alan çocuk eğitimsiz çocuktur.

Bir insanın eğer kendi ruhu özgür değilse, tüm dünya özgür olsa ne olur?

Tuhaf değil mii? Kalp severken akıl onun yardımcısı, terk edilirken düşmanıdır.

Ağlamayan kişi vahşi, gülmeyen ise delidir.

Bugüne değin hiç ağlamamış genç adam bir barbar, onun ağladıklarına gülmeyecek yaşlı bir adam ise budaladır.

Geçmişi hatırlayamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Rumeysa

Mükemmel

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste