George Sand Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız yazar ve romancı George Sand ait 21 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. George Sand kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Amandine Aurore Lucile Dupin mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

George Sand
  • Adı: George Sand
  • Doğum: 1 Temmuz 1804
  • Ölüm: 8 Haziran 1876
  • Mesleği: Fransız yazar ve romancı
George Sand Kimdir Sayfası

Bu sayfada George Sand hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. George Sand sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

George Sand, Fransız yazar ve romancı.

Bazılarınca feminist olarak görülse de, kendisi bu harekete dahil olduğunu kabul etmemiştir. Büyük çapta ünlenen ilk kadın Fransız yazar olarak bilinir.

George Sand arkadaşları ve ailesi tarafından "Aurore" olarak bilinir. Paris'te doğdu ve çocukluğunun büyük bölümünde büyükannesi tarafından büyükannesinin köydeki evinde büyütüldü. Nohant, Fransa'nın Berry eyaletinde. George Sand, büyükannesi öldüğünde 1821'de evi miras aldı; birçok romanında bu ortamı kullanmıştır.

Babası Maurice Dupin, Fransa Mareşali'nin torunu Maurice, Comte de Saxe, Polonya kralı ve Saksonya seçmeni II. Güçlü Augustus'un evlilik dışı oğlu ve Kings'in altıncı dereceden kuzeniydi.

George Sand, halka açık yerlerde erkek kıyafetleri giymeyi seçen 19. yüzyıldaki birçok önemli kadından biriydi.

1800'de polis, kadınların erkek kıyafeti giymek için izin başvurusunda bulunmalarını gerektiren bir emir yayınladı. Bazı kadınlar sağlık, mesleki veya eğlence nedenleriyle (örneğin ata binme) başvurdu, ancak birçok kadın izin almadan halk içinde pantolon ve diğer geleneksel erkek kıyafetlerini giymeyi seçti. Bunu pratik nedenlerle de yaptılar, ancak zaman zaman baskın stereotipleri yıkmak için de yaptılar.

George Sand, erkek kıyafetlerini izinsiz giyen kadınlardan biriydi ve bu, o zamanki soylu bir kadının tipik elbisesinden daha ucuz ve çok daha sağlam olduğunu haklı çıkardı. George Sand'in erkek kıyafetleri, rahat olmasının yanı sıra, Paris'te kadın çağdaşlarının çoğundan daha özgürce dolaşmasını sağladı ve kadınların, hatta sosyal statüsündeki kadınların bile sık sık yasaklandığı mekanlara daha fazla erişimini sağladı. George Sand'in toplum içinde tütün içmesi de skandaldı; soylular, özellikle toplum içinde kadınların bu tür bir alışkanlığa özgürce müsamaha göstermelerini onaylamamıştı.Davranışının birçok çağdaş eleştirmeni olsa da, birçok insan, romanlarının yıkıcı tonuyla şok olana kadar davranışını kabul etti. Yazısını takdire şayan bulanlar, onun muğlak veya asi davranışlarından rahatsız olmadılar. Victor Hugo, "George Sand onun erkek mi kadın mı olduğunu belirleyemiyor. Tüm meslektaşlarıma büyük saygı duyuyorum ama onun kız kardeşim mi yoksa erkek kardeşim mi olduğuna karar vermek benim haddime değil."

George Sand, romancı Jules Sandeau (1831), oyun yazarı Alfred de Musset (1833 yazı – Mart 1835), politikacı Louis Blanc ve besteci Frederic Chopin (1837-1847) ile romantik ilişkiler yaşadı.

George Sand'in yazıları yaşamı boyunca son derece popülerdi ve Fransa'daki edebi ve kültürel seçkinler tarafından büyük saygı gördü. Victor Hugo cenazesinde yaptığı övgüde "lir onun içindeydi" dedi. Eugene Delacroix yakın bir arkadaştı ve edebi yeteneklerine saygı duyuyordu. Gustave Flaubert, hiçbir şekilde hoşgörülü bir eleştirmen değildi, utanmaz bir hayrandı. George Sand'ı şahsen tanıyan Balzac, bir keresinde, birisi onun kötü yazdığını düşünüyorsa, bunun kendi eleştiri standartlarının yetersiz olmasından kaynaklandığını söylemişti. Ayrıca, eserlerindeki imgelere yaklaşımının, yazılarının olağanüstü bir inceliğe sahip olduğunu, "görüntüyü kelimeye sanal olarak koyma" yeteneğine sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti. Alfred de Vigny ondan "Sappho" diye söz etti.

Çağdaşlarının tümü ona ya da yazılarına hayran değildi: şair Charles Baudelaire, George Sand'ın çağdaş eleştirmenlerinden biriydi: O aptal, ağır ve geveze. Ahlak konusundaki fikirleri, kapıcıların ve bakımlı kadınlarınkiyle aynı yargı derinliğine ve duygu inceliğine sahiptir... Bu or***ya aşık olabilecek erkeklerin olması, aslında bu neslin erkeklerinin aşağılandığının bir kanıtıdır.

Dostoyevski "George Sand'ın sayısız romanını geniş çapta okudu" ve 1844'te La dernière Aldini'yi tercüme etti, ancak "yapıtın zaten Rusça olarak göründüğünü dehşetle keşfetti". Olgunluk döneminde, ona karşı belirsiz bir tutum sergiledi.

George Sand ayrıca, Virginia Woolf'un George Eliot ve Charlotte Brontë ile birlikte kitap uzunluğundaki A Room of One's Own adlı makalesinde "yazılarının kanıtladığı gibi, bir erkek adını kullanarak kendilerini etkisiz bir şekilde örtmeye çalışan tüm iç çekişme kurbanları" olarak anılır.

George Sand, 8 Haziran 1876'da Fransa'nın Indre bölgesindeki Châteauroux yakınlarındaki Nohant'ta 71 yaşında öldü. sozkimin.com Nohant-Vic'deki şapelin arkasındaki özel mezarlığa gömüldü. 2003 yılında, onun kalıntılarının Paris'teki Panthéon'a taşınması planları tartışmalara yol açtı.
kaynak: wiki çev.

George Sand'ın çalışmaları
Voyage En Auvergne (1827), Compagnon Du Tour De France (1840), La Petite Fadette (1848), Château Des Désertes (1850), Histoire De Ma Vie (1848; 1855)

George Sand'ın romanlarını - kitapları
Rose Et Blanche (1831), Indiana (1832), Valentine (1832), Lélia (1833), Andréa (1833), Mattéa (1833), Jacques (1833), Kourroglou / Épopée Persane (1833), Leone Leoni (1833), Simon (1835), Mauprat (1837), les Maîtres Mosaïtes (1837), l'Oreo (1838), l'Uscoque (1838), Spiridion (1839), Un Hiver À Majorque (1839), Pauline (1839), Horace (1840), Consuelo (1842), La Comtesse de Rudolstadt (1843), Jeanne (1844), Teverino (1845), Pêche de M Antoine (1845), Le Meunier D'Angibault (1845), La Petite Fadette (1846), La Mare Au Diable (1846), Lucrezia Floriani (1846), François Le Champi (1847), Les Maîtres Sonneurs (1853), La Daniella (1857), Elle Et Lui (1859), Jean De La Roche (1859), L'Homme De Neige (1859), La ville Noire (1860), Marquis De Villemer (1860), Mademoiselle La Quintinie (1863), Laura, Voyage Dans Le Cristal (1864), Le Dernier Amour (1866, Flaubert'e ithafen)

George Sand'ın oyunları
Gabriel (1839), François Le Champi (1849), Claudie (1851), Le Marriage De Victorine (1851), Le Pressoir (1853), French Adaptation of As You Like It (1856), Le Marquis De Villemer (1864), L'Autre (1870, Sarah Bernhardt ile birlikte)

George Sand Sözleri 21 Adet

Aşağıdaki George Sand sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan George Sand sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Seviniz, insan hayatında bundan güzel bir şey yoktur, devamlı bir mutluluktur.

İnsan adı verilen hiçbir yaratık, aşka emirler veremez.

Şiirin duyarlıklarından soylu tatlar alabilen kişi gerçek bir şairdir; ömrü boyunca bir tek dize yazmamış olsa da.

Şefkat ve özverili bir dostluktan gayrı her şey geçicidir.

Sanatçının bütün beklentisi; gözleri olanları görmeye sevk edebilmektir.

Yaşadığımız çağdan ne kadar ilerde olursak ondan o kadar ıstırap çekeriz.

Herkes özgürdür; kimi büyük bir gemide yelken açar; kimi ise bir balıkçı kayığına biner. Sanatçı, hiçbir şeyin engelleyemeyeceği bir kaşiftir; onun sağa ya da sola yürüyüşü ne iyi ne de kötüdür; yeter ki amacı onu doğru yola sürükleyebilsin; birkaç deneyden sonra, ruh sağlığının durumunu öğrenmek onun bileceği iştir.

Aşk, bir kez ayaklar altında çiğnendikten sonra bir daha doğrulamayacak kadar nazik bir çiçektir.

Öyle anılar vardır ki, anlatılırken güzelliği gider.

Damla damla verilen su, susuzluğu büsbütün artırır.

Halk, şımarık, nankör ve zalim bir efendidir.

İnsanın zeka sorunu olmadığını bildiği ve dilin her türlü inceliğine vakıf olduğu durumda kendisini aldatması kadar kolay ve sıradan bir durum olamaz. Bu zeka, tahtından inen ve bütün rolleri üstlenen, kılık değiştiren, süslenen, dağılan ve silinen kötü yola düşmüş bir kraliçedir. Bu zeka, her şeye cevabı olan, her zaman her şeyi öngören ve haklı olmak için binbir biçime bürünen bir dava savunucusudur. En dürüst insan düşünen ve en iyiyi yapmak için hareket eden adamdır ama en güçlüsü en iyi biçimde yazmayı ve konuşmayı bilendir.

Anlayış için gereken şey kafada, takdir etmek için gereken ise gönülde bulunur.

Duyarlılıklarını bol keseden harcamayan insanlar, yeri geldiğinde bazen fazlasıyla duyarlı olabilirler.

Evlilik, toplumun hazırladığı en barbar kurumlardan biridir.

İnsanın öküz gibi bir sabrı, taşı parçalayacak güçte bir bileği olunca, anlatmaya değer ne iyi ne de değişik olayları vardır; ne de heyecanları olabilir.

Hangi acı sevmenin verdiği acıdan daha asil daha değerlidir.

Acı çekmemiş bir ruh mutluluktan ne anlar.

Mutluluk daima yakınımızdadır, yakalamak için çoğu zaman elimizi uzatmak yeter.

Sevilmeyen bir insan her yerde ve her şeyde yalnızdır.

Sevmek, iki defa yaşamaktır.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste