George Berkeley Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Filozof George Berkeley ait 7 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. George Berkeley kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? George Berkeley mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

George Berkeley
  • Adı: George Berkeley
  • Doğum: 12 Mart 1685
  • Ölüm: 12 Ocak 1753
  • Mesleği: Filozof
George Berkeley Kimdir Sayfası

Bu sayfada George Berkeley hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. George Berkeley sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

George Berkeley (1685 - 1753), dünyada yalnızca ruhların ve bu ruhların idelerinin varolduğunu, buna karşılık maddenin varolmadığını öne süren İngiliz düşünür.

Dublin'deki Trinity College'de eğitim görmüş İrlandalı bir Protestandı. Bugün yakından bilinen bütün felsefi çalışmalarını (1709'da Yeni Bir Görme Kuramı Yönünde Deneme, 1710'da Beşeri Bilginin Prensipleri Hakkında Bir Eser ve 1713'te Hylas ile Philonous Arasında Üç Konuşma) henüz yirmili yaşlardayken yayımladı.

Yeni Dünya'da yüksek eğitimi geliştiɾmek iςin çok uğɾaştı; bu amaçla üç yılını Ameɾikan kolonileɾinde geςiɾdi. Rhode Island'daki ςiftliğini ve kütüphanesini, 1701'de kuɾulan Yale Üniveɾsitesi'ne bıɾaktı. sozkimin.com Yale'in fakülteleɾinden biɾine onun adı veɾildi. Califoɾnia'daki Beɾkeley kenti de onun adını taşımaktadıɾ. Beɾkeley 67 yaşında Oxfoɾd'da öldü.
kaynak: wiki

George Berkeley Sözleri 7 Adet

Aşağıdaki George Berkeley sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan George Berkeley sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Var olmak algılamaktır. Ağaçlar algılayan birileri olduğu sürece vardırlar. Ormanda Bir Ağaç Devrilse Kimse Duyar mı?

Var olmak algılanmaktır.

Varolmak, hareket halinde olmaktır.

Bir ormanda , etrafta bir ağacın devrildiğini duyacak kimse yoksa ağaç ses çıkarır mı?

Varolmak, algılanmış olmaktır. Varolan her şey bir tanrı düşüncesidir, madde diye bir şey yoktur. Bizim şeyler hakkındaki bilgilerimiz de sadece birer duyum ve algıdan ibarettir.

Erdem, sonsuz güçlü ruhun idrak ettirdiği bir fikirdir.

Birisi size: dürüst insan diye bir şey yoktur derse, o kimsenin bir düzenbaz olduğuna inanın.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

fatma

Ben sizin en cok su sozunuze takildim "gunesin olmadigini"one surmussunuz bence Yaniliyorsunuz....

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste