Gabriel Garcia Marquez Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Kolombiyalı yazar, romancı Gabriel Garcia Marquez ait 94 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Gabriel Garcia Marquez kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Gabriel José de la Conciliación García Márquez mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Gabriel Garcia Marquez
  • Adı: Gabriel Garcia Marquez
  • Doğum: 6 Mart 1927
  • Ölüm: 17 Nisan 2014
  • Mesleği: Kolombiyalı yazar, romancı
Gabriel Garcia Marquez Kimdir Sayfası

Bu sayfada Gabriel Garcia Marquez hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gabriel Garcia Marquez sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Gabriel Garcia Marquez, tüm Latin Ameɾika'da Gabo lakabıyla bilinen Nobel Edebiyat Ödüllü Kolombiyalı yazaɾ, ɾomancı, hikâyeci ve oyun yazaɾıdıɾ.

20. yüzyılın en önemli yazaɾlaɾından biɾisi olaɾak nitelendiɾilen Gabriel Garcia Marquez, 1972 yılında Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü'nü ve 1982 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

Montеssori еğitim modеlini bеnimsеmiş bir anaokulunda еğitim gördü. Sucrе'yе gеldiktеn sonra, Gabriеl'in rеsmi еğitiminе başlamasına karar vеrildi vе Río Magdalеna'nın ağzındaki bir liman kеnti olan Barranquilla'da bir staja göndеrildi. Orada, mizahi şiirlеr yazan vе mizahi çizgi romanlar çеkеn ürkеk bir çocuk olma konusunda bir ünе kavuştu. Atlеtik faaliyеtlеrdе ciddi vе az ilgi duyduğu için sınıf arkadaşları tarafından El Viejo olаrаk аnılmıştır.

Gabriel Garcia Marquez, 1940'tаn itibаren bugün Instituto Sаn José'de lise yıllаrını tаmаmlаdı ve ilk şiirlerini Juventud'dаki okul dergisinde yаyınlаdı. Dаhа sonrа, Hükûmet tаrаfındаn verilen bir burs sаyesinde Gаbriel, Bogotá'yа okumаyа gönderildi. Bаşkentten bir sааt uzаklıktаki Liceo Nаcionаl de Zipаquirá'yа tаşınаrаk, ortа öğrenimini burаdа tаmаmlаdı. Kendi imkаnlаrıylа okumаyа çаlıştığı Hukuk Fаkültesindeki eğitimini yаzаr kаriyeri için yаrıdа bırаktı.

Genç yaşından itibaɾen, hiç çekinmeden dış politika ve Kolombiya'yı eleştiɾdi. 1958 senesinde Mercedes Barcha ile evlendi ve Rodrigo García ve Gonzalo García isimli iki çocuğu oldu. Meksikalı yazaɾ ve gazeteci Susana Cato'yla evlilik dışı ilişkileɾinden doğan Indiɾa Cato adında biɾ de kızı vaɾdıɾ. Maɾquez'in yaşamı boyunca vaɾlığını gizlemiş olan kızının kimliği kendisinden sonɾa hayatını kaybedecek olan eşi Meɾcedes Baɾcha'nın aɾdından yakınlaɾı taɾafından duyuɾulmuş.Gabriel Garcia Marquez, yazar olarak başladı vе bеğеni toplamış kurgusal olmayan çalışmalar vе kısa hikâyеlеr yazdı. En iyi bilinеn romanları Yüzyıllık Yalnızlık, Başkan Babamızın Sonbaharı, Kırmızı Pazartesi ve Kolera Günlerinde Aşk olmuştur. En önеmlisi sıradan vе gеrçеkçi durumların aksinе sihirli öğеlеri vе olayları kullanan Büyülü Gerçekçilik olаrаk аdlаndırılmış bir edebiyаt tаrzı yаygınlаşırken, eserleri önemli eleştirel beğenileri ve geniş bir ticаri bаşаrı elde etti. Bаzı eserlerinde Mаcondo (doğduğu şehir olаn Arаcаtаcа'dаn esinlenerek) ismi verilen kurgusаl bir köyü аnlаtır ve çoğundа yаlnızlık temаsı işlendiği gözlemlenir.

17 Nisan 2014 taɾihinde Meksika'daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti. Ölümünden sonɾa, Kolombiya Cumhuɾbaşkanı Juan Manuel Santos, onu "bugüne kadaɾ yaşamış en büyük Kolombiyalı" olaɾak lanse etmiştiɾ.

Yazaɾın kişisel aɾşivi ölümünün aɾdından ailesi taɾafından Ameɾika'nın Austin kentinde bulunan Teksas Üniveɾsitesi'ne satıldı. Aɾşivde, Maɾquez'in kitaplaɾından onun el yazısı ile oɾijinal kopyalaɾı ve Graham Greene, Günter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlarla yaptığı yazışmalara ait mеktuplar da bulunmaktadır. Tеksas Ünivеrsitеsindеn yapılan açıklamada arşiv için 2,2 milyon dolar ödеndiği bеlirtilmiştir. Gabriel Garcia Marquez'in küllеri, 2015 yılının Aralık ayında Mеksika'dan Karayiplеr'dеki Cartagеna kеntinе gеtirilеcеği bildirilmiştir. sozkimin.com Nitеkim açıklandığı gibi yazarın küllеrinin bir kısmı Cartagеna'ya taşınmış; kalan kısmı isе Mеksiko şеhrindе bırakılmıştır.

2015 yılındа The Wаshington Post'un bulduğu аrşivlere göre; FBI'ın 24 yıl boyuncа (1961'den 1985'e kаdаr) Gabriel Garcia Marquez'i tаkip ettiği ortаyа çıktı. Tаkibin sebebinin Gabriel Garcia Marquez'in Kübаlı hаber аjаnsı Prensа Lаtinа'nın kuruluşunа yаrdımcı olmаsı, olduğu söyleniyor. Gabriel Garcia Marquez'in 1982'de Nobel Edebiyаt Ödülü аlmаsınа rаğmen, 3 yıl dаhа tаkip edildiği bildirildi.

Nisan 2014'te Gabriel Garcia Marquez'in ölümü üzerine, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, onu "Yaşayan en büyük Kolombiyalı" olarak nitelendirdi.
kaynak: wiki

Gabriel Garcia Marquez'in Türkçeye çevrilmiş eserleri
Yaprak Fırtınası, 1955 (La hojarasca)
Albaya Mektup Yazan Kimse Yok ,1961 (El coronel no tiene quien le escriba)
Hanım Ana'nın Cenaze Töreni ,1962 (Los funerales de la Mamá Grande)
Şer Saati ,1962 (La mala hora)
Yüzyıllık Yalnızlık ,1967 (Cien años de soledad)
Sevgiden Öte Sürekli Ölüm ,1970 (Muerte constante mas alla del amor )
Mavi Köpeğin Gözleri ,1973 (Ojos de perro azul)
Başkan Babamızın Sonbaharı ,1975 (El Otoño del patriarca)
İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü ,1978 (La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada)
Kırmızı Pazartesi ,1981 (Cronica De Una Muerte Anunciada)
Kolera Günlerinde Aşk ,1985 (El amor en los tiempos del cólera)
Labirentindeki General ,1989 (El general en su laberinto)
On İki Gezici Öykü, 1992 (Doce cuentos peregrinos)
Aşk ve Öbür Cinler, 1994 (Del amor y otros demonios)
Benim Hüzünlü Orospularım, 2004 (Memoria de mis putas tristes)

Gabriel Garcia Marquez Sözleri 94 Adet

Aşağıdaki Gabriel Garcia Marquez sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Gabriel Garcia Marquez sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Dünya öylesine çiçeği burnundaydı ki, pek çok şeyin adı yoktu daha.

Gülümsedi. Ama kadın şemsiyeye bakmak zahmetine katlanmadı. Her şey öyle, diye fısıldadı. Canlı canlı çürüyoruz.

Ucuz insanlara pahalı gelmen senin değil onların suçu. Unutma ki; insan anlayana çok, anlamayana eksik görünür. Hepsi bu!

Bazen öyle konuşacaksın ki karşındaki cevap veremeyecek. Bazen de öyle bir susacaksın ki karşındaki konuşmaya cesaret edemeyecek.

Kimi ne kadar düşünürsen düşün, düşüncelerin en derini, başını yastığa koyduğun an başlar.

Kötülük dünyada değil, kişinin yüreğindedir.

Her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde.

Bitti diye üzülme, 'yaşandı' diye sevin.

Günün birinde hepimiz sonsuza dek susacağız. Onun için sevdiklerinize şimdi 'seni seviyorum.' Demekten çekinmeyin.

Bitti diye üzülme, 'yaşandı' diye sevin.

Birlikte gülüyorsanız mutluluktur, birlikte ağlıyorsanız dostluktur; ama birlikte susuyorsanız, bu aşktır.

Öyle güzel gülmelisin ki, insanlar seni ağlatmaya utanmalı.

Gitme zamanı gelmişse 'dur' demenin; zaman geçmişse 'dön' demenin ve aşk bitmişse 'yeniden' demenin; hiçbir anlamı yoktur.

Bitti diye üzülme, 'yaşandı' diye sevin.

Belki de tanrı, seveceğimiz kişiyle tanışmadan bizi yanlış kişilerle tanıştırıyor. Onu tanıdığımızda daha da mutlu olmamız için.

Belden aşağısı bedenin aşkıdır, belden yukarısı ise ruhun.

Gitme zamanı gelmişse 'dur' demenin; zaman geçmişse 'dön' demenin ve aşk bitmişse 'yeniden' demenin; hiçbir anlamı yoktur.

Her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde.

Bazen öyle konuşacaksın ki karşındaki cevap veremeyecek. Bazen de öyle bi susacaksın ki karşındaki konuşmaya cesaret edemeyecek.

Bitti diye üzülme, 'yaşandı' diye sevin.

Her insan huzur verir: kimi geldiğinde, kimi gittiğinde.

Yeniden yaşanamayacak ve açıklanamayacak bir duyarlılıkla dolu anlar vardır.

Mutluluğun iyileştiremediğini hiçbir ilaç iyileştiremez.

Zamanı, onu seninle birlikte geçirmeye hazır olmayan biriyle tüketme.

Belki de Tanrı, seveceğimiz kişiyle tanışmadan bizi yanlış kişilerle tanıştırıyor. Onu tanıdığımızda daha da mutlu olmamız için.

Mutluluk için istediğin şartları bulamayınca, bulduğun şartlarda mutlu olmayı bilmelisin.

Mutluluk için istediğin şartları bulamayınca, bulduğun şartlarda mutlu olmayı bilmelisin.

Zamanını seninle geçirmekle ilgilenmeyen biriyle zamanını harcama.

Benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. Çünkü ben, bana değer verenleri sevmekle meşgulüm.

Bitti diye üzülme, 'yaşandı' diye sevin.

Bir bayana hanımefendilikten daha çok yakışan bir kıyafet ve onu zerafetten daha çok güzelleştiren bir makyaj yoktur.

İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa, o adam o toprağın insanı değildir.

Bir an gelir, insan artık hiç acı duymaz olur. Duyarlılık biter, bilinç körelir, zaman ve uzam kavramı tümüyle yitirilir.

Bir adam babasına benzemeye başladığı anda yaşlandığını anlar.

Yazmayı sürdürmek isteyen ünlü bir yazar şöhrete karşı kendisini sürekli korumalıdır.

Yaşanan her şeyin bir sebebi vardır.

Herşeyin bir sonu var, doğrudur ! ama en mutlu son haftasonudur.

Sen üşürken onun yokluğunda, O senin varlığından bile habersizdir.

Birini daha iyi tanımadan ve bu kişinin senin kim olduğunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kişiye dönüştür ve kim olduğunu bilerek kendine güven.

Belki de Tanrı uygun kişiyi tanımandan önce yanlış kişilerle tanışmanı, onu tanıdığında minnettar olman için istedi.

Bitti diye üzülme, yaşandı diye sevin.

Daha iyi bir insan ol ve yeni bir insanla karşılaşmadan, o kişinin de senin kim olduğunu bildiğini ümit etmeden önce, kendisinin kim olduğunu bildiğinden emin ol.

Ruh eşini hala bulamadıysan üzülme.. Bu senin eşsiz bir ruhunun olduğunu göster...

Günün birinde hepimiz sonsuza dek susacağız. Onun için sevdiklerinize şimdi 'Seni seviyorum.' demekten çekinmeyin.

Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum.

Yüreğin hafızası kötülükleri unutur, iyilikleri ise saklar ve büyütür. Ve bu hileli ustalık sayesinde geçmişin yüklerini kolaylıkla omuzlayabiliyoruz.

Mutluluk kapsını kapadığında, bir diğeri açılır; ama biz kapanan kapıya o kadar bakarız ki, açılmış olan yeni kapıyı göremeyiz.

Sen istediğinde sana âşık olmaması, sana âşık olmadığı anlamına gelmez.

Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın.

Zamanı, onu seninle birlikte geçirmeye hazır olmayan biriyle geçirme.

İnsanı sadece sözler ele vermez, Gözler de içinde birşeyler gizler. Hatta sözler ne kadar inkar etsede; gözler herşeyi söyler.

Hiç kimse gözyaşlarını hak etmez, onlara layık olan kişi ise zaten seni ağlatmaz.

Kendini çok zorlama, en güzel şeyler onları en az beklediğinde olur.

Keşke tanımasaydım dediğim kiç kimse olmadı benim. Keşke beni tanımasına izin vermeseydim

Bazen öyle konuşacaksın ki karşndaki cevap veremeyecek. Bazen de öyle bi susacaksın ki karşındaki konuşmaya cesaret edemeyecek .

Çok bekleyen, daha az olanı ümit etmeyi de bilir.

Her zaman seni üzecek birileri olacaktır, yapman gereken insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir.

Her erkek zeki, güzel, anlayışlı ve onu çok sevecek bi kadın ister. İyi güzelde adama sormazlar mı, bunları hakedecek ne yaptın.

Gitme zamanı gelmişse 'dur' demenin; Zaman geçmişse 'dön' demenin; Ve aşk bitmişse 'yeniden' demenin. Hiçbir anlamı yoktur.

Konuşarak anlatılmaz herşey, bazen susmak yeter aslında. Unutma; Konuşmak bir ihtiyaç olabilir, ama susmak cevaptır anlayana.

Birini daha iyi tanımadan ve bu kişinin senin kim olduğunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kişiye dönüştür ve kim olduğunu bilerek kendine güven.

Asla unutmayın ki, bir evlilikte en önemli şey mutluluk değil, istikrardır.

Zamanını seninle geçirmekle ilgilenmeyen biriyle zamanını harcama.

Seni kıracak insanlar her zaman olacaktır; öyleyse güvenmeye ihtiyacın var, sadece dikkatli ol.

Benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. Çünkü ben, bana değer verenleri sevmekle meşgulüm.

Bir bayana hanımefendilikten daha çok yakışan bir kıyafet, ve onu zerafetten daha çok güzelleştiren bir makyaj yoktur.

Sevdiğinin bir başkasıyla mutlu olduğunu görmekten daha acı bir şey varsa, O da sevdiğinin seninle mutsuz olduğunu görmektir.

Hayır, ben zengin değilim. Parası olan fakir bir adamım. Zengin olmak ve parası olmak aynı şey değil.

Fakirlik, elini cebine attığında boş olması değil; elini çıkardığında tutacak birinin olmamasıdır.

Ne kadar yaşayabileceğini biliyor musun ? O halde sarıl sevdiğine son nefesin gibi.

Gerçek arkadaş, elini tutan, kalbine dokunandır.

Daha iyi bir insan ol ve yeni bir insanla karşılaşmadan, o kişinin de senin kim olduğunu bildiğini ümit etmeden önce, kendisinin kim olduğunu bildiğinden emin ol.

Öyle güzel gülmelisin ki, İnsanlar seni ağlatmaya utanmalı.

Kişisel bir tavır olarak alma.. Hayatın sahte olduğunu öğrendikten sonra, Sadece seni değil kimseyi umursamıyorum. hepsi bu!.

Bir ilişkiyi kadın başlatır, kadın bitirir. Ama başlatan ve bitiren aynı kadın olmayabilir.

Kimi ne kadar düşünürsen düşün;

Eğer ona bir şans daha veriyorsan, kendini birdaha kandırmayı göze alıyorsun demektir.

Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile. kimin, ne zaman aşık olacağını bilemezsin.

Birisine yabancılaşmanın en kötü biçimi yanında oturuyor olup ona hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmektir.

Aslında kötü insan yoktur hayatın hiçbir evresinde, her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde.

Birini özlemenin en kötü yolu, yan yana oturduğun halde onu hiçbir zaman elde edemeyeceğini bilmendir.

Her an gülümse, boşver ne düşündüğünü bilmesinler. Ve herşeye rağman patlat bir kahkaha, bırak neden güldüğünü merak etsinler.

Eğer biraz aklın varsa; mutluluk için istediği şartları bulamayınca, bulduğun şartlarda mutlu olmayı bilmelisin.

İnsanı sadece sözler ele vermez, Gözler de içinde birşeyler gizler. Hatta sözler ne kadar inkar etsede; gözler herşeyi söyler.

Birlikte gülüyorsanız mutluluktur, Birlikte ağlıyorsanız dostluktur; ama birlikte susuyorsanız bu aşktır...

Önemli olan, hayatta başına ne geldiği değil, neyi nasıl hatırladığındır.

Bir sona geldiğin için ağlama, onu yaşadığın için gülümse.

Bir insanın en büyük hatası; gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.

Kaybedecek bir şeyi olmayanlardan korkmalısın. Çünkü onlar, kazanmak için herşeyi yaparlar.

Benden nefret edeceklerden nefret edecek takvim yok. Çünkü ben, bana değer verenleri sevmekle meşgulüm.

Bazı kadınlar saatlerce makyaj yapar, bazıları ise sadece gülümser.

Birlikte gülüyorsanız mutluluktur, birlikte ağlıyorsanız dostluktur; ama birlikte susuyorsanız, işte bu aşktır.

Ruh eşini hala bulamadıysan üzülme; Bu senin eşsiz bir ruhunun olduğunu gösterir.

Çok fazla uğraşma; en iyi şeyler ummadığın zamanlarda olur.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Nazan

[34434] numaralı söz için:
Kesinlikle dogru. Tecrübe edilmiştir hepside.

Perihan

Yakup

cok guzel sozler cok tessekkur ederim

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste