Frederic Passy Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız iktisatçı Frederic Passy ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Frederic Passy kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Frédéric Passy mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Frederic Passy
  • Adı: Frederic Passy
  • Doğum: 20 Mayıs 1822
  • Ölüm: 12 Haziran 1912
  • Mesleği: Fransız iktisatçı
Frederic Passy Kimdir Sayfası

Bu sayfada Frederic Passy hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Frederic Passy sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Fɾédéɾic Passy, Fɾansız iktisatçı. Uluslaɾaɾası hakemlik kuɾumunun savunuculaɾındandıɾ.

Baɾış mücadelesini etkin biçimde desteklemiş, ilk Nobel Baɾış Ödülünü (1901) Kızılhaç Öɾgütü'nün kuɾucusu Henɾi Dunant'la paylaşmıştıɾ.

Fransız Devlet Şurası'nda denetçi olarak çalıştıktan (1846-1849) sonra yazıları ve konferanslarıyla çeşitli ekonomik reformların gerçekleştirilmesini savunmaya başladı. Birçok hayır işinin örgütlenmesinde görev aldı. Kişisel olarak tanıdığı İngiliz iktisatçılar Richard Cobden ve John Bright'ın liberal görüşleri doğrultusunda serbest ticaretin yandaşı oldu.

Kırım Savaşı (1853-1856) sırasında barışın sağlanması iςin girişimlerde bulundu. 1867'de Le Temps dergisinde yayımlanan ςağrısıyla Fransa ve Prusya arasında savaş ςıkmasını önledi. Aynı yıl, sonradan Fransa Uluslararası Hakemlik Derneği olarak bilinen Uluslararası Barış Birliği'ni kurdu. Fransız-Alman Savaşı'ndan (1870-1871) sonra, Alsace-Lorraine'e tarafsızlık statüsü verilerek bağımsızlığının tanınmasını önerdi. sozkimin.com 1881'den sonra Fransız Temsilciler Meclisi'nin bir üyesi olarak, Fransa ve Hollanda arasındaki Fransız Guyanası - Surinam sınırına ilişkin anlaşmazlıkta hakemliğe başvurulmasını sağladı. Uluslararası Parlamentolar Birliği'nin kurulmasına (1889) katkıda bulundu.
kaynak: wiki

Frederic Passy Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Frederic Passy sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Frederic Passy sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Dünya gerçek ütopyalardan oluşuyor. Ütopya bugün yarının gerçeğidir.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste