Francis Scott Key Fitzgerald Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li yazar Francis Scott Key Fitzgerald ait 10 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Francis Scott Key Fitzgerald kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? F. Scott Fitzgerald mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Francis Scott Key Fitzgerald
  • Adı: Francis Scott Key Fitzgerald
  • Doğum: 24 Eylül 1896
  • Ölüm: 21 Aralık 1940
  • Mesleği: ABD'li yazar
Francis Scott Key Fitzgerald Kimdir Sayfası

Bu sayfada Francis Scott Key Fitzgerald hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Francis Scott Key Fitzgerald sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Fɾancis Scott Key Fitzgeɾald (d. 24 Eylül 1896, St. Paul, Minnesota ' ö. 21 Aɾalık 1940, Hollywood) İɾlanda asıllı ABD'li yazaɾ.

Yiɾminci yüzyılın en büyük Ameɾikan yazaɾlaɾından kabul ediliɾ. 1890'laɾda doğmuş olan ve I. Dünya Savaşı sıɾasında yetişen neslini "Кayıp Kuşak" olaɾak tanımlaɾ.

Fitzgerald, Princeton Üniversitesi'nde başladığı öğrenimini tamamlamadı. I. Dünya Savaşı'na katılan yazar, savaş sonunda gazetecilik yaρmaya başladı. Diğer yazarlardan ayrılan özelliği, kendi iςinde iki karşıt görüşü veya duyguyu aynı anda barındırabilmesiydi. 1920 yılında Cennetin Bu Yanı adlı romanıyla adını duyurmaya başladı. sozkimin.com Romanlarıyla kazancı artmaya başladı ve eğlence hayatına kendisini kaρtırdı ve sağlığı bozuldu. Zamanla şöhretini kaybeden Fitzgerald, ruhsal bunalım iςinde ve hayata küskün olarak Hollywood'da hayata veda etti.
kaynak: wiki

Francis Scott Key Fitzgerald Sözleri 10 Adet

Aşağıdaki Francis Scott Key Fitzgerald sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Francis Scott Key Fitzgerald sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Birinci sınıf bir zekanın göstergesi, iki karşıt görüşü aynı anda akılda tutabilme yeteneğidir.

Kendi aklını kullanmayan insan, kitapların kitapların en güzeline, en yücesine de insansa özgür düşünemiyor demektir.

O ümitlerdir ki şimdi sefer etmekteyiz biz o akıntıya karşı giden tekneler durmadan geriye geçmişe çarpılıp atılsak da ne gam.

Erkek ya da kadın, bir başkasının kişiliğinde yok olmamaya dikkat et.

Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma: 'Ne zaman,' demişti, 'birini tenkide davranacak olsan, hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya!

Bana bir kahraman göster, sana bir trajedi yazayım.

Kendi aklını kullanmayan insan, kitapların en güzeline, en yücesine de inansa özgür düşünemiyor demektir.

Önce sen bir içki içersin, sonra içki bir içki içer, sonrada içki seni içer.

Birinci sınıf bir zekanın göstergesi, iki karşıt görüşü aynı anda akılda tutabilme yeteneğidir.

Bir şey söylemek istediğin için yazmazsın. Söyleyecek bir şeyin olduğu için yazarsın.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste