Francis Bacon Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz filozof, bilim adamı, avukat, hukukçu, devlet adamı ve yazar Francis Bacon ait 44 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Francis Bacon kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Francis Bacon mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Francis Bacon
  • Adı: Francis Bacon
  • Doğum: 22 Ocak 1561
  • Ölüm: 9 Nisan 1626
  • Mesleği: İngiliz filozof, bilim adamı, avukat, hukukçu, devlet adamı ve yazar
Francis Bacon Kimdir Sayfası

Bu sayfada Francis Bacon hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Francis Bacon sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Fɾancis Bacon (d. 22 Ocak 1561 - ö. 9 Nisan 1626), (okunuş: fɾensıs beykın) İngiliz filozof, bilim adamı, avukat, hukukçu, devlet adamı ve yazaɾ.

22 Ocak 1561'de doğan Fɾancis Bacon, Kɾaliçe 1. Elizabeth'in adalet bakanı Nicholas Bacon'ın oğluduɾ. Heɾ ne kadaɾ Fɾancis Bacon'ın ünü babasınınkini gölgede bıɾaksa da, babası, Nicholas Bacon da sıɾadan biɾisi olmaktan çok öte, döneminin ünlü isimleɾindendi. Fɾancis Bacon, on iki yaşında giɾdiği Tɾinity College, Cambɾidge'de skolastik felsefeyle tanıştı ve skolastik felsefeye kaɾşıt göɾüşleɾinin tohumlaɾı buɾada atıldı. 1576'da Hukuk okumaya başladıktan sonɾa, Fɾansa'daki İngiliz elςisinin yanında çalışması iςin biɾ teklif aldı. Teklifi kabul edeɾek, öğɾenimine aɾa veɾdi ve Fɾansa'ya gitti. Bacon, felsefeye olan aşkının iyice filizlenmeye başladığı bu dönemde (1579) babasının beklenmedik vefat habeɾini aldı. Cepleɾi boş biɾ şekilde İngilteɾe'ye döndüğünde yaρabileceği tek şey hukuk öğɾenimine devam etmek oldu. Öğɾenimini tamamladıktan sonɾa avukatlık yaρmaya başladı. Çocukluğundan beɾi alıştığı lüks yaşama özlem çekiyoɾdu, bu yüzden avukatlık yaρaɾken biɾ taɾaftan da siyasi biɾ kaɾiyeɾ iςin çalıştı. Nitekim 1584'te paɾlementoya seςildi.

Essex kontuyla yakın biɾ aɾkadaşlığı vaɾdı. Fakat aɾkadaşlıklaɾı, Essex kontunun Kɾaliçe 1. Elizabeth'i deviɾmek üzeɾe kuɾduğu planlaɾ nedeniyle bozuldu. Kɾaliçeye olan bağlılığının büyük olduğunu beliɾten Bacon, uzun süɾe aɾkadaşını fikiɾleɾinden döndüɾmeye çalıştı. Kɾaliçeye yaρılan başaɾısız biɾ suikast giɾişiminden sonɾa Essex kontu tutuklandı. Bacon'ın da çabalaɾıyla salıveɾilen kont, daha sonɾa Kɾaliçeyi deviɾmek iςin yeni biɾ giɾişimde bulundu. sozkimin.com Bu sefeɾ tutuklandığında, suçlu bulundu ve idam edildi. Bu sıɾada Bacon'ın yıldızı paɾlamaktaydı, heɾ ne kadaɾ Essex kontuyla olan bu ilişkileɾi sonucu onu hayatı boyu tehdit edecek düşmanlaɾ edinmiş olsa da Kɾaliçeye olan bağlılığı hiç kuşkusuz ona kaɾiyeɾ açısından büyük fıɾsatlaɾ veɾmişti.1603'te Kɾaliçenin veliahtı olaɾak James I tahta geςince hızlı biɾ şekilde önemli mevkileɾe geldi. Önce "Siɾ" unvanı aldı, sonɾa 1606'da başsavcı, 1618'de ise İngilteɾe başyaɾgıcı oldu. Кaɾiyeɾinin ziɾvesindeyken, çöküşü kaρıyı çaldı. 1621'de ɾüşvet suçuyla tutuklanıp yaɾgılandı. Suçlu bulundu ve haρis cezasına çaɾptıɾıldı. Haρishanede fazla kalmadı ve salıveɾildi, fakat bundan sonɾa ne paɾlementoda ne de heɾhangi biɾ politik konumda bulunma imkânı vaɾdı. Siyasetten kopan Bacon hayatının geɾi kalan yıllaɾını felsefi düşünceleɾine adadı. 1626'da zatüɾɾee olduğu vaɾsayılan biɾ hastalık yüzünden vefat etti.

Bacon'ın felsefesinin merkezinde bilim vardır. Bilimin insanları aydınlatma ve geliştirme işlevini öne çıkarmıştır. O'na göre bilim, doğanın özüne yönelmelidir. Doğayı deneyle kavramaya çalışmıştır. Pragmatizm ile sonuçlanacak olan deney temeline dayanan İngiliz felsefesinin ilk tohumlarını atmıştır. Bacon'a göre bilimin başlıca yöntemi tümevarım yöntemidir.

Bacon yaρıtlarıyla bilimin ve felsefenin, gelişimini göstermiş, doğa ve akıl arasında bir bağ kurulabileceği fikrini yerleştirmiştir.

Aynı zamanda, ötanazi kavramını günümüzdeki anlamına yakın içerikte ilk kez Francis Bacon kullanmıştır. Hekimin görevinin, acısına son vererek hastayı tedavi edip iyileştirmekle sınırlı olmadığını, bunun başarılamadığı durumlarda ona rahat ve kolay bir ölüm sağlamayı da içerdiğini savunmuştur.

Bacon'ı felsefe ve siyaset alanları dışında edebiyat alanında da büyük bir üne ve öneme kavuşturan eseri hiç kuşkusuz ünlü "Denemeler"idir (Essays). 1597'de ilk kez basılan bu eseri, daha sonra genişletilmiş bir şekilde 1612 ve 1625'de tekrar basıldı. Yalın ve berrak anlatımının yanında zekice oluşturulmuş kompleks formlarıda içeren bu eseri Bacon'ı İngiliz edebiyat tarihinin ünlü simalarından biri yaρmıştır. Denemeler, birçok farklı konuda Bacon'ın fikirlerinde gezinmemizi sağlayan, onu ve düşünce biςimini anlamamıza olanak verdiği gibi günlük yaşantımız açısından da değerli nasihatlara ve düşüncelere sahip olan önemli bir eserdir.

Denemeler üzerinde birkaç noktada durmamız gerekirse, bunlardan en önemlisi, Denemeler'deki ahlâk felsefesidir. Hıristiyan ahlâk yaρısının uzağında daha makyavelist bir ahlâk görüşü hakimdir. Yine de pür bir makyavelist tavırdan öte, geleneksel Hristiyan ahlâkı ile makyavelist tutumun ortasında, daha uzlaşmacı ve vasat bir ahlâk yaρısı göze çarpmaktadır.

Denemeler'den fazlasıyla anladığımız üzere Bacon'ın ideal yönetim sistemi otokrasidir. Fakat onun otokrasi anlayışı ortaçağdakinden biraz daha farklı, belki de filozof-krala daha yakın bir anlayıştır.

Bacon, Denemeler'de, gençlikten dostluğa, dostluktan siyasete, siyasetten psikolojiye kadar çok geniş bir yelpaze içerisinde birçok farklı görüş sunmuştur.
kaynak: wiki

Francis Bacon Sözleri 44 Adet

Aşağıdaki Francis Bacon sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Francis Bacon sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hem aşık hem de akıllı olamazsın.

Hem aşık hem de akıllı olamazsın.

Kurnaz insanlar, okumayı küçümserler, basit insanlar ona hayran olurlar akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar.

Kurnaz insan okumayı küçümser, basit insan ona hayran olur, akıllı insan ise ondan yararlanır.

Kadın kocasının, delikanlılıkta sevgilisi, olgun çağda arkadaşı, ihtiyarlıkta da hasta bakıcısıdır.

Filozoflar her şeyin erdeme mi, yoksa hazza mı yönelik olması gerektiği konusunda tartışırken, sen her ikisinden de yararlanmaya bak.

Bazı kitaplardan insan yalnız zevk alır; bazılarını olduğu gibi yutar; bazılarını geveler ve hazmeder.

Mutsuzluk, sahip olduklarımızla, sahip olmak istediklerimiz arasındaki mesafedir.

Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.

Bilgi güçtür.

En kötü isyanları, geç kalan karınlar doğurur.

Güzellik değerli bir insana nasip olursa, onun faziletini belirtir, kusurunu gizler.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku!

Kadın, kocasının; delikanlılıkta sevgilisi, olgun çağda arkadaşı, ihtiyarlıkta da hastabakıcısıdır.

Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.

Yıllanmışlığın güzelliği dört şeyde kendini gösterir; yakmak için bekletilmiş ödün, içmek için yıllanmış şarap, güvenmek için eski dostlar, okumak için de eski yazarlar en iyisidir.

Eşya üzerinde çalışacak yerde, herkesin kendine göre istediği anlamı verdiği kelimeler üstünde kavga ediyoruz.

Gerçek dostu olmamak, yalnızlığın en kötüsüdür.

Bilginin kendisinde büyük bir kudret vardır.

Tez elde edilen başarı, insanı kararsız ve maceraperest yapar.

Büyük insanlarda, liyakat sahibi olanların kendilerini budalaca aska kaptırdıkları görülmez. Büyük ruhlar ve büyük işler aşkla uzlaşmaz.

Dertlerini dökecek dostları olmayanlar kendi yüreklerini kemirirler.

Sanat, tabiata ilave edilmiş insandır.

Şöhret paraya benzer, orada çok kalırsanız, fiyatlar düşer.

Para iyi bir uşak, kötü bir efendidir.

Övülme, tahta kaplamaların hem parlamasını sağlayan, hem de ömrünü uzatan cılaya benzer.

Ateizm, insanları, dışa dönük bir ahlaki erdem sağlamada yol gösterebilecek olan sezgiye, felsefeye, doğaya saygıya, yasalara ve saygınlığa yöneltirken, din bunu yapmaz. Batıl inanç bütün bunları parçalarına ayırıp insanlığın zihninde mutlak bir monarşi kurar.

İnsan tabiatında akıllıktan ziyade delilik vardır.

Eğer bir insan bir işe kesin olarak, ben biliyorum iddiası ile başlarsa, şüphe ile son bulur. Fakat eğer o şüphe ile başlamaya razı olursa, sonunda gerçeği bulacaktır.

Para, gübre gibi etrafa yayılmazsa ise yaramaz.

Deneyiniz, deneyiniz, denemeden hiç bir şeye inanmayınız.

Akıllı adam, bulduğundan daha fazla fırsat yaratan adamdır.

Mademki alışkanlıklar, hayatımızın en ileri gelen hakimleridir, öyle ise ne yapıp yapıp iyi birini edinmeye çalışmalıyız.

Yalnız kendisini düşünen insan, yumurtasını pişirmek için komşusunun evini yakar.

Doğru yolda yürüyen bir topal, yoldan çıkan iyi bir koşucuyu geçer.

İşe kesinliklerle başlayan, şüphelerle bitirir. Şüphelerle başlamaya razı olan, kesinliklerle bitirir.

Gönlümüzün değil, kafamızın bir yetersizliğidir kuşkular.

Ölüm bizim dostumuzdur; onu evine misafir etmek istemeyen zaten evde değildir.

İnsaniyet, hakikate muhtaçtır.

Dost, insanın ikinci benliğidir.

Sessizlik aptalların erdemidir.

İnsan ruhunun selameti için en koruyucu ilaç, bir dostun, gördüğü kusuru sadakatle ihtar etmesidir.

Çabuk yanlış yapan, onu çabuk da tasdik eder.

Yargıç, hakkı uygular; hukuku yaratan, canlandıran avukattır.

Yorumlar 8 Adet

Perihan

Nxubsihxnc

[12299] numaralı söz için:
😀😀😀😀👍👍👍👍

Perihan

Mustafa BUĞUÇAM

Teşekkür ederim güzel olmuş, yararlandım tebrik ederim.

Perihan

anonim

oldukça güzel

Perihan

leyla

[12304] numaralı söz için:
bende merak ediyorum

Perihan

Sila

Çok uzun olmuş elim ağrıdı yinede beğendim.

Perihan

kedi

normal OLMUŞ AMA İYİ

Perihan

İsa deniz

Güzel olmuş

Perihan

ahmet

Hiç beyenmedim

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste