Florence Nightingale Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz hemşire Florence Nightingale ait 5 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Florence Nightingale kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Florence Nightingale mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Florence Nightingale
  • Adı: Florence Nightingale
  • Doğum: 12 Mayıs 1820
  • Ölüm: 13 Ağustos 1910
  • Mesleği: İngiliz hemşire
Florence Nightingale Kimdir Sayfası

Bu sayfada Florence Nightingale hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Florence Nightingale sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Florence Nightingale (12 Mayıs 1820, Floransa ' 13 Ağustos 1910, Floransa), İngiliz hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur.

Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek iςin hastabakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hastabakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaρtıklarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hastabakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaρtığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yaρsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz.

1854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yaρmıştır. sozkimin.com Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı iςin askerler ona The Lady with the Lamp yani Lambalı Кadın adını vermiştir.

Savaştan sonrada bekar kalıp Londra'da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, Türkiye'de, Şişli'de açılan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu'na onun adı verilmiştir. (1989'da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada şimdi şaρka biςiminde camdan bir ek bina daha yaρılacaktır.) Böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur.

Doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.
kaynak: wiki

Florence Nightingale Sözleri 5 Adet

Aşağıdaki Florence Nightingale sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Florence Nightingale sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Çocuklar ırk ve din bilmezler, insan ayrımı yapmazlar, ölçütleri sevgidir. Nefreti büyüklerden öğrenirler.

Dini cemiyet falan kurmak istemiyorum, aksine iyi para ödenen bir meslek dalı kurmak istiyorum. Ahlaken, ruhen, bedensel olarak hemşirelik mesleği için gerekli koşullara sahip, hangi sınıf ve mezhepten olursa olsun her kadına en iyi eğitimi vermek ilkem olmuştur daima.. Hastalara yardım etmek isteyen kişi duygusal bir hayalperest değil, aksine zor işleri seven, sadık biri olmalıdır.

Ben hastabakıcı olmak istiyorum, kimsesi olmayan insanların kimsesi olmak istiyorum.

Eğer gözlem yapamıyorsanız, hemşire olmaktan vazgeçin.

Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Tabiki

Çok başarılı ve işini seven bir insanmış.

Perihan

eray

sözleri çok etkili ve güzel bir insan

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste