Felsefe, önermelerin anlamının belirlendiği veya keşfedildiği faaliyettir; bu...

söz kimin

Bu sayfada Alman filozof ve fizikçi Moritz Schlick tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Moritz Schlick şöyle demiştir: Felsefe, önermelerin anlamının belirlendiği veya keşfedildiği faaliyettir; bu... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

Moritz Schlick

Felsefe, önermelerin anlamının belirlendiği veya keşfedildiği faaliyettir; burada asıl mesele, önermelerin gerçekte ne anlama geldiğidir. Bilimin içeriği, ruhu ve özü, doğal olarak cümlelerinin sonunda ne anlama geldiği ile ilgilidir; anlam kazandırma felsefi faaliyeti, böylece tüm bilimsel bilginin başlangıcı ve sonudur. (Moritz Schlick, Ludwig Wittgenstein'ın pozisyonunu yorumlarken.)

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Hayatın amacının 'mutlu' olmak olduğuna inanamam. Bence hayatın amacı yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır: Katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

Tanrı kimi mahvetmek isterse önce onu aklından mahrum eder.

Belki de insanlar kendi kendilerine düşünmek, hayaller kurmak için yeteri kadar yalnız kalamadıklarından anlayışsız oluyorlardı.

Bir iyileşmeden önce her şey kötü olur.

O zamanlar da toplumda eşitsizlik ve sefalet vardı fakat ruhlar bundan henüz zarar görmemişti.

Hiç dokunmadığın birine aşık olabiliyorsan, işte sen aşkı hakediyorsun.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste