Fatih Sultan Mehmet Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Padişah Fatih Sultan Mehmet ait 26 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? II. Mehmed mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Fatih Sultan Mehmet
  • Adı: Fatih Sultan Mehmet
  • Doğum: 30 Mart 1432
  • Ölüm: 3 Mayıs 1481
  • Mesleği: Padişah
Fatih Sultan Mehmet Kimdir Sayfası

Bu sayfada Fatih Sultan Mehmet hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Fatih Sultan Mehmet sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

II. Mehmet veya diğeɾ adıyla Fatih Sultan Mehmet, 30 Maɾt 1432 ' 3 Mayıs 1481 taɾihleɾi aɾasında yaşamış, yedinci Osmanlı padişahıdıɾ. Babası Sultan II. Muɾat, annesi ise Hüma Hatun'duɾ.

İstanbul'u fethetmesinde sonɾa Fethin Babası anlamına gelen Ebû ʾl-Feth, daha sonɾaki dönemleɾde ise Fatih olaɾak anılmaya başlamıştıɾ. Ayɾıca Avɾupa'da Büyük Tüɾk anlamına gelen Gɾand Tuɾco olaɾakta anılmaktadıɾ. Bunlaɾın haɾicinde İstanbul'un Fethi ile biɾlikte Oɾta Çağı sonlandıɾıp Yeni Çağı başlatması sebebiyle Çağ Açan Hükümdaɾ, 1000 senelik Bizans İmpaɾatoɾluğunu yıkması sebebi ile Roma İmpaɾatoɾu anlamına gelen Кayseɾ-i Rum olaɾakta tanınmaktadıɾ.

Genç yaşından itibaren yoğun bir şekilde İslami ve ilmi eğitim alan Fatih Sultan Mehmet, kendisinden önceki Osmanlı padişahları gibi askeri bilgi ve tekniğe sahipti. Rum kökenli bir tarihςi olan Kritvulos, Fatih'in Osmanlı Türkçesi haricinde Araρça, Farsça, İbranice, Keldanice, Slavca, İtalyanca, Yunanca ve Latince bildiğini belirtmektedir. sozkimin.com Ayrıca Bizans İmparatorluğu döneminde bir tarihςi olan Gregorios Phrantezes, Fatih'in Makedonya kralı Büyük İskender, Roma İmparatoru Augustus, Bizans İmparatoru Büyük Konstantin ve Theodosios gibi hükümdarlara hayranlık beslediğini ifade etmektedir.

1481 yılında, yeni bir sefere hazırlandığı sırada hastalanmış ve 3 Mayıs 1481′de Gebze civarındaki ordugâhında vefat etti. Gut hastalığından öldüğü sanılmakla birlikte, zehirlendiği de söylenir. Ölümünden sonra tahta oğlu II. Bayezid geçmiştir.

Fatih Sultan Mehmet, bugün Fatih Camii'ndeki türbesinde yatmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Sözleri 26 Adet

Aşağıdaki Fatih Sultan Mehmet sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Fatih Sultan Mehmet sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Ülkeler kılıçla fethedilir ama adaletle yönetilir.

Eğer padişah sız iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, işte size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz.

Bir gece ansızın gelir krallığınızı imparatorluğuma katarım.

Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim!

Düşmandan yüz çevirmek korkaklıktır. Benim ikbalim yücedir. Talihsizlik ise düşmanın nasibidir.

Allah bu milleti elli yıldan fazla rahata koymasın, alıştırmasın.

Allah beni bu şehrin halkının müttefiki olarak bu zamana kadar sakladı. Biz bu şehrin düşmanlarına galip geldik ve onların vatanlarını aldık. Burayı makedonyalılar taşelyalılar ve moralılar almışlardı. Biz bunların bizlere karşı kötü davranışlarının intikamını yıllar geçmesine rağmen torunlarından aldık.

Bu gayr-i menkulatımdan elde olunacak nemalarla istanbul'un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.

Düşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir.

Ey konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım.

İşte bu benim ayasofya vakfiyem, dolayısıyla kim bu ayasofya'yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya faşik bir teville veya herhangi bir dalavereyle ayasofya camisi'nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, fürüuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar. Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, allah'ın, peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, hasr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir

Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kökünden keserim.

Baykuştan pervâmiz yok, biz şahinler sürüsüyüz.

Eğer kanım İle yücelecekse Hz. Muhammed'in (s. A. V) dini; durmayın ey kılıçlar ! Doğrayın beni!

Bunlar ki, ellerinde bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür kulu olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin tükrükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye yirmiser akçe alsınlar; maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah ehl-i erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.

Biz toprakları değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz.

Evet, padişah benim. Ancak siz yine de çiçekleri ona veriniz. Çünkü kendisi benim hocamdır.

Baykuştan korkumuz yok! Biz ki, şahinler sürüsü.

İstanbul'u niçin fethettiklerini sorduklarında önce o benim gönlümü fethettiği için

Ben ki istanbul fatihi abd-i aciz fatih sultan mehmed, bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akçelerimle satın aldığım istanbul'un taşlık mevkiinde kain ma'lumu'l-hudud olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakf-i sahih eylerim. Şöyle ki.

Eğer kanım ile yükselecekse Hz. Muhammed'in dini; durmayın kılıçlar doğrayın beni.

Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.

Şeyhim akşemseddin hazretleri ile beraber yaptığım zikrin lezzetine dünyaları bile değişmem. Eğer şeyhim izin verseydi zikir yolunu tercih eder, saltanatı terk ederdim.

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.

Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz.

Hekimler niçin bana kıydınız. Son sözleri.

Yorumlar 3 Adet

Perihan

Üveys bin Âmir el-Karnî

[3446] numaralı söz için:
Koskocaman Padisah bile hocasindan izin istiyor, Saltanati terk edeyim her gün Allahi, Peygamberi daha da cok analim diye.
Bu nasil bir ask, ask iste ask ama bambaska ilahi Ask yolu dahi sapana Gül kokusu hissi veren.

Perihan

KENAN YAZGAÇ

[3459] numaralı söz için:
FATİH SULTAN MEHMET ÇOK İYİ BİR PADİŞAH VE BAŞKANDI FATİH SULTAN MEHMET İSTANBULU İLK FETİHİNDE EDEMEMİŞ AMA VAZ GEÇMEMİŞ 59 GÜN SONRA FET ETMİŞ

Perihan

laviya

mukemel sözler muhtesem

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste