Farklı sıcaklıklardaki iki yüzey, aralarında bir gaz bulunan bir ortamda bulu...

söz kimin

Bu sayfada İrlandalı akademisyen ve fizikçi George Francis FitzGerald tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. George Francis FitzGerald şöyle demiştir: Farklı sıcaklıklardaki iki yüzey, aralarında bir gaz bulunan bir ortamda bulu... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

George Francis FitzGerald

Farklı sıcaklıklardaki iki yüzey, aralarında bir gaz bulunan bir ortamda bulunduklarında, onları ayırmaya eğilimli bir kuvvet vardır. Bu kuvvetin varsayımı, Bay Crooke'un radyometrelerinin kollarının hareketi ve sıvıların sözde küresel halleri de dahil olmak üzere çok sayıda olguyu açıklar.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Dogmatizm de şüphecilik de bir anlamda mutlak felsefelerdir; birisi kesin bilme, diğeri kesin bilmemedir. Felsefe ise kesinliği yok etmelidir; ister bilmeye, ister bilmemeye dair olsun.

Güzel ve emsalsiz bir kar tanesi değilsin. Herkes gibi sen de o çürüyen organik maddeden yapılmasın.

Odanızda oturarak, efendiyi geliştiremezsiniz. Bir kişi manastırda güçlü olabilir, ama hayatta zayıf; biz hayatın içindeki gücü istiyoruz.

Birkaç gündür beni ararsın umuduyla bekliyorum. Nedense senin de beni özleyeceğini düşündüm bu süre içinde. Oysa sen tek başına yaşama ve acı çekme seçimini o denli ileri götürdün ki, kuşkusuz ne bana ne de herhangi birine ayıracak hiç zamanın yok artık. Peki ama nedir senin bu büyük acın? Niye alışılmış hiçbir şey sana göre değil? Dünyayla, sevdiklerinle arana neden aşılmaz engeller koyuyorsun? Aşk bile, sevda bile iki insanın birlikte olabilmelerinin olanaksızlığı üzerine kurulmalıdır öyle mi?

Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık 'sevda' da boğulur.

Memleket meseleleri bir parkta oturarak halledilseydi, çok büyük bir park yaptırır hep beraber içinde otururduk.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste