Eugene v. Debs Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Politikacı Eugene v. Debs ait 2 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Eugene v. Debs kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Eugene Victor 'Gene' Debs mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Eugene v. Debs
  • Adı: Eugene v. Debs
  • Doğum: 5 Kasım 1855
  • Ölüm: 20 Ekim 1926
  • Mesleği: Politikacı
Eugene v. Debs Kimdir Sayfası

Bu sayfada Eugene v. Debs hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eugene v. Debs sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Eugene V. Debs, Amerikalı bir sosyalist, politik aktivist, sendikacıydı, Dünyanın Endüstriyel İşçileri'nin (IWW) ("Wobblies") kurucu üyelerinden biriydi ve Amerika Sosyalist Partisi'nin 5 kez Amerika Birleşik Devletleri Başkan adayı.

Eugene V. Debs, cumhurbaşkanlığı adaylıkları ve işçi hareketleriyle yaptığı çalışmalar sayesinde sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan en tanınmış sosyalistlerden biri oldu. Politik kariyerinin başlarında Debs, Demokrat Parti üyesiydi. 1884'te Indiana Genel Kurulu'na Demokrat olarak seçildi. Lokomotif İtfaiyeciler Kardeşliği de dahil olmak üzere birkaç küçük sendikayla çalıştıktan sonra Debs, 1888'de CB&Q Demiryoluna karşı on aylık büyük bir grevde sendikasına liderlik etti.Eugene V. Debs, ülkenin ilk sanayi sendikalarından biri olan Amerikan Demiryolları Birliği'nin (ARU) kurulmasında etkili oldu. Pullman Palace Car Company'deki işçiler 1894 yazında maaş kesintileri için vahşi bir grev düzenledikten sonra, Debs ARU'ya birçok kişi imzaladı. Ülke çapında Pullman Strike haline gelen, Detroit'in batısındaki çoğu hattı ve 27 eyalette 250.000'den fazla işçiyi etkileyen, Pullman arabalarıyla tren kullanımına karşı ARU tarafından boykot yaptı. sozkimin.com Başkan Grover Cleveland, postayı çalışır durumda tutmak için Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nu grevi kırmak için kullandı. ARU'nun bir lideri olarak Debs, greve karşı bir mahkeme emrine karşı geldiği için federal suçlamalardan hüküm giydi ve altı ay hapis yattı.

Hapishanede Eugene V. Debs, sosyalist teorinin çeşitli çalışmalarını okudu ve altı ay sonra uluslararası sosyalist hareketin kararlı bir parçası olarak ortaya çıktı. Eugene v. Debs, Amerika Sosyal Demokrasisi'nin (1897), Amerika Sosyal Demokrat Partisi'nin (1898) ve Amerika Sosyalist Partisi'nin (1901) kurucu üyesiydi. Debs, 1900 (popüler oyların% 0,6'sını kazandı), 1904 (% 3,0), 1908 (% 2,8), 1912 (% 6,0) ve 1920 (% 3,4) dahil olmak üzere beş kez Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı için Sosyalist aday olarak yarıştı hapishane hücresinden. Ayrıca, 1916'da memleketi Indiana'dan Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne aday oldu.Eugene V. Debs, hitabet becerileri ile dikkat çekti ve Amerika'nın Birinci Dünya Savaşı'na katılmasını kınayan konuşması, 1918'de ikinci tutuklanmasına yol açtı. 1918 Sedition Yasası uyarınca mahkum edildi ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başkan Warren G. Harding cezasını Aralık 1921'de hafifletti.

Debs, hapishanede geçirdiği süre boyunca gelişen kardiyovasküler problemler nedeniyle bir sanatoryuma kabul edildikten kısa bir süre sonra 1926'da öldü.
Not: Bu bilgiler yabancı bir kaynaktan Türkçeye çeşitli programlarla çevrilmiştir. Hatalar bulunabilir.
kaynak: wiki

Eugene V. Debs'in Kitapları
Unionism and Socialism, 1904, (“Sendikacılık ve Sosyalizm”)
The American Movement, 1904, (“Amerikan Hareketi”)
The Grosvth of Socialism, 1910, (“Sosyalizmin Gelişmesi”)
Walls and Bars, (ö.s.), 1927, (“Duvarlar ve Demir Parmaklıklar”)

Eugene v. Debs Sözleri 2 Adet

Aşağıdaki Eugene v. Debs sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Eugene v. Debs sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Uğrunda savaşacağım bir ülkem yok benim; benim ülkem tüm dünya ve ben de bir dünya vatandaşıyım.

Vatan sevgisine düğümlenmiş toplumlar; demokrasilerde dahi çocukları iyi yetiştirmenin yolunun, daha gösterişli bayrak törenlerinden geçtiğini sanıyorlar.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste