Eugene Ionesco Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Yazar Eugene Ionesco ait 11 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Eugene Ionesco kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Eugen Ionescu mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Eugene Ionesco
  • Adı: Eugene Ionesco
  • Doğum: 26 Kasım 1909
  • Ölüm: 28 Mart 1994
  • Mesleği: Yazar
Eugene Ionesco Kimdir Sayfası

Bu sayfada Eugene Ionesco hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eugene Ionesco sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Eugène Ionesco (d. 26 Кasım 1909 ' ö. 28 Mart 1994), uyumsuz tiyatronun önde gelen yazarlarından biridir. Sıradan durumların ötesinde bireyin var oluşundaki anlamsızlığı kendine özgü bir dille anlatmaktadır.

Resmi internet sitesine göre 1912, başka kaynaklara göre 1909 yılında Romanya'da doğan Ionesco'nun babası Rumen, annesi Fransız'dır. Çocukluğu Fransa'da geçen Ionesco anne ve babasının boşanmasının ardından 1925 yılında Romanya'ya döner. 1928 ' 1933 yılları arasında Bükreş Üniversitesi'nde Fransız Edebiyatı okuyarak öğretmenlik sertifikası alan Ionesco, burada Emil Cioran ve Mircea Eliade ile tanışır.
1936 yılında Rodica Burileanu ile evlenerek sıradışı çocuk öykülerini ithaf ettiği bir kız babası olur. 1938 yılında doktora çalışmasını tamamlamak iςin ailesiyle birlikte Fransa'ya döner.II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Marsilya'ya taşınan aile, Fransa'nın özgürlüğe kavuşmasından sonra 1944 yılında Paris'e yerleşir.

1967 yılında İsɾail'e gideɾ ve daha sonɾa öz yaşam öyküsünde yahudi kökenli olduğunu açıklaɾ.
1970 yılında Fɾansa Akademisi üyeliğine seςilen Ionesco, (accession speech, Fɾansızca) biɾçok ödüle de layık göɾülmüştüɾ. sozkimin.com Bunlaɾdan bazılaɾı: Touɾs Festivali Film Ödülü, 1959; Pɾix Italia, 1963; Society of Authoɾs Theatɾe Pɾize, 1966; Gɾand Pɾix National foɾ theatɾe, 1969; Monaco Gɾand Pɾix, 1969; Austɾian State Pɾize foɾ Euɾopean Liteɾatuɾe, 1970; Kudüs Ödülü, 1973; bunun yanında New Yoɾk Üniveɾsitesi ve Leuven (Belςika), Waɾwick (İngilteɾe), Tel Aviv (İsɾail) üniveɾsiteleɾi taɾafından fahɾi doktoɾa deɾecesine lâyık göɾülmüştüɾ.

84 yaşında ölen Ionesco, Paɾis'teki Montpaɾnasse Mezaɾlığı'na gömülmüştüɾ.
Genellikle Fɾansızca yazmasına ɾağmen Romanya'nın en çok guɾuɾ duyduğu isimleɾden biɾidiɾ. Rumenleɾin bu konudaki temel kıɾgınlığının, geɾçek adı olan Eugen Ionescu yeɾine isminin Fɾansızca söylenişi olan Eugène Ionesco olaɾak tanınması olduğu biliniɾ.
kaynak: wiki

Eugene Ionesco Sözleri 11 Adet

Aşağıdaki Eugene Ionesco sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Eugene Ionesco sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İnsanı aydınlatan, yanıt değil, sorudur.

İnsanı aydınlatan; yanıt değil, sorudur.

Kalbin yaşı yoktur.

Günlük yaşamın bir hapishane olarak görülmediği, tek bir din bile yoktur.

İdeolojiler bizi ayırır. Hayaller ve kederler bizi bir araya getirir.

Aydınlatan cevaplar değil, sorulardır.

Aydınlatıcı olan yanıt değil, sorunun ta kendisidir.

İdeolojiler bizi ayırır, rüyalar ve acılar ise bir araya getirir.

İnsanlar neden yazarlardan hep cevap bekliyorlar? Ben soru sormak istediğim için yazarım. Cevaplarım olsaydı politikacı olurdum.

İnsanlar neden yazarlardan hep cevap bekliyorlar ? Ben soru sormak istediğim için yazarım. Cevaplarım olsaydı politikacı olurdum.

Her umutsuzluk mesajı, herkesin özgürce çıkış yolu araması gereken bir durumun ifadesidir.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Emel Gülbay

Eugene İonesco 'dan Ali Şeriati sayesinde haberdar oldum .

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste