Ernst Eduard Kummer Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Alman matematikçi Ernst Eduard Kummer ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Ernst Eduard Kummer kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Ernst Eduard Kummer mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Ernst Eduard Kummer
  • Adı: Ernst Eduard Kummer
  • Doğum: 29 Ocak 1810
  • Ölüm: 14 Mayıs 1893
  • Mesleği: Alman matematikçi
Ernst Eduard Kummer Kimdir Sayfası

Bu sayfada Ernst Eduard Kummer hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ernst Eduard Kummer sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Ernst Eduard Kummer, Alman matematikçi.

Uygulamalı matematik konusunda yetenekli olan Ernst Eduard Kummer, Alman ordusu subaylarını balistik konusunda eğitti; daha sonra, Leopold Kronecker'in matematik kariyerine ilham verdiği, lisenin Almanca karşılığı olan gymnasium’da 10 yıl öğretmenlik yaptı.

Ernst Eduard Kummer, daha sonra Prusya'nın bir parçası olan Sorau, Brandenburg'da doğdu. Ödüllü bir matematik makalesi yazdığı için 1831'de Halle Üniversitesi'nden doktorasını aldı ve makalesi bir yıl sonra yayınlandı.

1840 yılında Ernst Eduard Kummer, Nathan Mendelssohn ve Henriette Itzig'in kızı Ottilie Mendelssohn ile evlendi. Ottilie, Felix Mendelssohn Bartholdy'un kuzeni ve kız kardeşi Rebecca Mendelssohn Bartholdy ise matematikçi Lejeune Dirichlet'in eşiydi. İkinci karısı (1848'de Ottilie'nin ölümünden kısa bir süre sonra evlendiği) Bertha Cauer, Ottilie'nin anne tarafından kuzeniydi. Genel olarak, 13 çocuğu vardı. Kızı Marie, matematikçi Hermann Schwarz ile evlendi. Ernst Eduard Kummer 1890'da öğretmenlikten ve matematikten emekli oldu ve üç yıl sonra Berlin'de öldü.Ernst Eduard Kummer ve matematik
Ernst Eduard Kummer farklı alanlarda matematiğe çeşitli katkılarda bulunmuştur; bitişiklik ilişkileri olarak bilinen farklı hipergeometrik seriler arasındaki ilişkilerin bazılarını sistemleştirdi. Kummer yüzeyi, döngüsel grup {1, -1} (erken orbifold tarafından iki boyutlu bir abelyen varyete (Niels Henrik Abel) bölümünün alınmasından kaynaklanır: 16 tekil noktaya sahiptir ve geometrisi yoğun bir şekilde 19. yüzyılda incelenmiştir).

Ernst Eduard Kummer ayrıca önemli bir asal üsler sınıfı için Fermat'ın Son Teoremi'ni kanıtladı (Pierre de Fermat). "İdeal" terimi Ernst Eduard Kummer tarafından icat edilmiş olmasına rağmen, yöntemleri daha sonra anlaşıldığı gibi ideal teoriden çok p-sel olanlara daha yakındı. Daha sonra cisimlerin Kummer uzantıları olarak adlandırılan kavramı inceledi: yani, zaten ilkel birin n. kökünü içeren bir cisme ninci bir kök eklenerek oluşturulan uzantılar. sozkimin.com Bu, ikinci dereceden uzantılar teorisinin ve kuadratik biçimlerin cins teorisinin (sınıf grubunun 2-burulmasına bağlı) önemli bir uzantısıdır. Bu nedenle, sınıf cisim teorisi için hala temel niteliğindedir.

Ernst Eduard Kummer, balistik alanında daha fazla araştırma yaptı ve William Hamilton ile birlikte ışın sistemlerini araştırdı.
kaynak: wiki

Ernst Eduard Kummer'in eserleri - kitapları - yayınları - buluşları
Kummer, Ernst Eduard (1975), Weil, André (Ed.), Collected papers. Volume 1: Contributions to Number Theory, Berlin, New York: Springer-Verlag
Kummer, Ernst Eduard (1975), Weil, André (Ed.), Collected papers. Volume II: Function theory, geometry and miscellaneous, Berlin, New York: Springer-Verlag
Kummer yapılandırması
Kummer uyumu
Kummer serisi
Kummer teorisi
Kummer teoremi, binom katsayıları asal-kuvvet bölenleri hakkında
Kummer fonksiyonu
Hüzün toplamı
Kummer varyetesi
Kummer–Vandiver varsayımı
Kummer dizi dönüşümü

Ernst Eduard Kummer Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Ernst Eduard Kummer sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Ernst Eduard Kummer sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Matematik aleminde, sanatın güzelliğinden çok doğanın güzelliğini andıran ve ona çok benzeyen, onu takdir etmiş olan düşünen zihni etkileyen tuhaf bir güzellik hüküm sürer.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste