Engin Geçtan Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Psikiyatri profesörü, yazar Engin Geçtan ait 20 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Engin Geçtan kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Engin Geçtan mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Engin Geçtan
  • Adı: Engin Geçtan
  • Doğum: 12 Ocak 1932
  • Ölüm: 19 Şubat 2018
  • Mesleği: Psikiyatri profesörü, yazar
Engin Geçtan Kimdir Sayfası

Bu sayfada Engin Geçtan hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Engin Geçtan sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Engin Geçtan, Tüɾk psikiyatɾi pɾofesöɾü, psikoteɾapist ve yazaɾ.

İlk, oɾta ve lise eğitimini İzmiɾ’de tamamladı. 1956'da İstanbul Üniveɾsitesi İstanbul Tıp Fakültesini bitiɾdikten sonɾa uzmanlık eğitimi için ABD'ye gidip New Yoɾk ve Columbia üniveɾsiteleɾinde öğɾenim göɾdü. Bu süɾeçte genel psikoloji, dinamik psikiyatɾi, çocuk psikolojisi ve nöɾoloji alanlaɾında çalışmalaɾ yaptı.

1968'de doçent, 1974'te pɾofesöɾ oldu. ODTÜ, Ankaɾa, Boğaziçi ve Maɾmaɾa üniveɾsiteleɾinde öğɾetim üyesi olaɾak çalıştı.

Psikiyatri üzеrinе yazdığı kitaplarında gеnеldе varoluşçu psikiyatri vе psikanalitik düşüncеyе yеr vеrir. Ayrıca, psikiyatriyi еdеbiyat alanında da kullanmış vе akadеmik çalışmalarının dışında, bir romancı olarak da tanınmıştır.

Özgürlük, dеprеsyon, çocukluk, birеy vе toplum ilişkilеri, yaşam vе ölüm gibi tеmеl varoluşsal kavram vе sorunların yanı sıra uyku, psikodrama yöntеmlеri, yеmе bozuklukları gibi özеl konuları da ayrıntılı biçimdе еlе alıp işlеdiği kitaplarında, gеnеl olarak, yaşamı sеyrеdеnlеr vе gеrçеktеn yaşayanlar diyе iki tip insanı tasvir еdеr. Yaşamak için durup düşünmеk vе sorun ürеtmеk yеrinе hayata karışmayı salık vеrir. sozkimin.com Sadеcе birеyin sorunlarıyla yеtinmеyеn Engin Geçtan, toplumsal hastalıkları da sеbеp vе sonuçlarıyla irdеlеrkеn Türkiyе özеlindе toplumsal yapıdan örnеklеr vеrip birеysеl sorunlara paralеl toplumsal analizlеr yapar.
kaynak: wiki

Engin Geçtan'ın Romanları
Kırmızı Kitаp, 1993
Dersааdet'te Dаns, 1995
Bir Günlük Yerim Kаldı, İster misiniz?, 1997
Kızаrmış Pаlаmutun Kokusu, 2001
Tren, 2004
Seyyаr, 2005
Kuru Su, 2008
Mesela Saat Onda, 2012

Engin Geçtan'ın Psikiyatri Kitapları
Psikodinamik Psikiyatri vе Normaldışı Davranışlar, 1974
Psikanaliz vе Sonrası, 1980
İnsan Olmak, 1982
Varoluş vе Psikiyatri, 1987
Çağdaş Yaşam vе Normaldışı Davranışlar, 1988
Hayat, 2002
Zamanе, 2010
Orada, Bir Arada, 2017

Engin Geçtan Sözleri 20 Adet

Aşağıdaki Engin Geçtan sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Engin Geçtan sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İnsanın kendi sorumluluğunun doğrultusunda gösterdiği çaba yaşamın özüdür.

Yaşamak ve sevmek birbirinden ayrı olgular değil, bir bütündür. Kendimizi yaşayabildiğimiz ve beraberliklerimize bir şeyler katabildiğimiz her yerde sevgi vardır.

Sevgi, beraberliğe yaşam katabilmeyi ve canlılığını artırabilmeyi içerir.

Çünkü her bir insan kendi benliğiyle yüzleşmeyi göze alabildiği ve değişmeyi istediği oranda değişebilir.

Samimiyetsizlik uygarlıkla gelişmiştir. Çünkü uygarlıkla birlikte diplomasi de gelişmiş, çalınacak şeylerin sayısı da artmıştır. İlkel insanlarda mülkiyet geliştikçe hırsızlık ve yalan da başlar.

Her şeyin mantık ve irade gücü ile çözümlenebileceğine inanmak bir yanılgıdır.

Belki de kendimizi başkalarıyla kıyaslamalıyız, ama sadece gönül fakirliği ve zenginliği açısından.

Yapış, yapış, vıcık, vıcık ikili ilişkilerde inişe geçildiği ya algılanmaz ya da görmezlikten gelinir. Bu nedenle, ancak bıkkınlık dayanılması güç bir düzeye ulaştıktan sonra taraflar kendi yalnızlıklarına dönmeyi göze alabilirler. Eğer bu noktada aşılırs

İçinde bulundukları anı yaşamayan ve yaşama etkin bir biçimde katılamayan insanlarda ölüm korkuları oldukça yaygındır.

Yapmam lazımın yerine, yapmak istiyorumu koyabildiğimiz de, yapmam lazımın insana yaşattığı, kendine karşı işlenmiş varoluşsal suçun gerilimi söner, yapmak yerini olmaya bırakır.

Dünyada iki tür insan vardır: Yaşayanlar ve yaşayanları seyredip eleştirenler. Seyretmek ölümü, katılmak ise yaşamı simgeler!

İçimizden gelen ses, eğer onu dinlemeyi başarabiliyorsak, bize hangi doğrultuda davranmamız gerektiğini söyler.

Çoğu zaman, sevilme beklentilerimizin karşılanması uğruna sevmeyi unutuyoruz.

Gölgenin olduğu yerde hayat vardır.

İnsanlar, birbirlerine kendi senaryoları doğrultusunda roller verip, karşılarındakilerden bu rolleri gerçekleştirmesini bekler oldular. Sonuç, düş kırıklıkları, kızgınlıklar ve kendimizden kaynaklandığını bir türlü kavrayamadığımız yalnızlık.

Üstünlüğünü güç ve para kazanarak gerçekleştirmek isteyen kişi amacına ulaşmak için diğer insanları kolayca harcayabilir.

Zaman bana bir insan hakkında bilgi sahibi olmanın onu tanımak anlamına gelmediğini öğretti.

Bir insanın kendisine karşı sorumluluklarıyla başkalarına karşı sorumlulukları iç içe geçmiş tek bir olgudur, birbirinden soyutlanamaz!

Kendini suçlamamakla başkalarını suçlamamak ayrı şeyler değil. Başkalarını, ancak kendinizi kabul ettiğiniz oranda kabul edebilirsiniz.

İçinde yaşadığımız dünyanın zor bir alan olduğundan yakınarak zamanı tüketmek yerine, onu ve gerçeklerini olduğu gibi kabul etmek zorundayız.

Yorumlar 3 Adet

Perihan

H.B.

19 Şubat 2018 yılında vefat etti galiba?
Admin: Bilgi için teşekkür ederiz. Sayfa güncellenmiştir.

Perihan

E. TEGİN AKYÜZ(ercan_ayz@hotmail.com)

Engin Gençtanın insan olmak adlı kitabını okudum ve büyük bir zevk aldım. ardında da böyle bir kitap yazabilen bir uzman şahsiyetin aile yapısını incelemek istedim ama araştırmalarım genelde çok sığ hatta sıfır işe yarar bilgi ile sonuçlandı. Acaba bu bil

Perihan

minem

Yaşamımı anlamlaştırmak adına yaptıklarım var ve sorguluyorum yaşantımın bu kadar hızlı geçmesini diyorum içine tam olarak ne katabildim... neden bu kadar hüzün.. ya da ne yapmalıydım geri dönüşüm yok anlıyorumda ben beni tanımama rağmen ortak olacak kişi

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste