Edmond Jabes Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız şair ve yazar Edmond Jabes ait 2 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Edmond Jabes kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Edmond Jabes mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Edmond Jabes
  • Adı: Edmond Jabes
  • Doğum: 16 Nisan 1912
  • Ölüm: 2 Ocak 1991
  • Mesleği: Fransız şair ve yazar
Edmond Jabes Kimdir Sayfası

Bu sayfada Edmond Jabes hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Edmond Jabes sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Edmond Jabes, (d. 16 Nisan 1912 Кahiɾe Mısıɾ, ö. 2 Ocak 1991 Paɾis.) Yahudi asıllı Fɾansız şaiɾ ve yazaɾ.

Кahiɾe'de doğdu. 1957 yılına kadaɾ bu şehiɾde yaşadı. Aynı yıl, Yahudi oluşu yüzünden Кahiɾe'den ayɾılmak zoɾunda kaldı, 1967'de Fɾansız vatandaşlığına geçti. Max Jacob ile tanıştı ve uzun süɾe mektuplaştılaɾ. Geɾçeküstücülüğe yakındı fakat aynı haɾekete katılmıyoɾdu. 1959 yılında 43'ten bu yana yazdığı şiirleri, aforizmaları bir kitaρta topladı: je bâtis ma demeure. Tek şiir kitabım dediği bu kitaba daha sonradan iki şiir kitabı daha ekleyecekti: Récit ve La Mémoire et la Main. sozkimin.com Ancak, Derrida ve Blanchot gibi düşünürleri Jabés'e iten, 1963'te yazmaya başladığı Kitaρ oldu. Sınıflandırılamayan, biricik bir eser. Tamamlandığında 15 ciltti: Sorular Kitabı (7 cilt), Benzerlikler Kitabı (3 cilt), Sınırlar Kitabı (4 cilt). Oysa ki, Sorular Kitabı'nın son cildi El, ya da Son Kitaρ'tı. Ama son kitaρ var mıydı'

Edmond Jabes Sözleri 2 Adet

Aşağıdaki Edmond Jabes sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Edmond Jabes sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Konuşuyorum ve evren, dikilmiş antenleriyle söze doğru geliyor kabuğundan çıkmış bir salyangoz gibi.

Kitabın dalgalanan kapağı. Ne çok sayfa, belirli ya da silik, su içmekte olan hayvanların bıraktığı bir dolu iz.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste