Dücane Cündioğlu Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Yazar ve düşünür Dücane Cündioğlu ait 37 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Dücane Cündioğlu kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Dücane Cündioğlu mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Dücane Cündioğlu
  • Adı: Dücane Cündioğlu
  • Doğum: 21 Ocak 1962
  • Mesleği: Yazar ve düşünür
Dücane Cündioğlu Kimdir Sayfası

Bu sayfada Dücane Cündioğlu hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Dücane Cündioğlu sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Dücane Cündioğlu, yazaɾ, düşünüɾ.

1978'de, siyasi olaylaɾ sebebiyle cezaevine giɾdi. Tüɾk milliyetçisiydi, toplam döɾt yıla yakın cezaevinde kaldı; buɾada Kuɾ'an okumayı ve namaz kılmayı öğɾendi.

1980’leɾden itibaɾen yayımlamaya başladığı ilk yazılaɾı kendisinin mantık, dilbilim, yoɾumbilim (heɾmeneutik) gibi disiplinleɾ aɾacılığıyla kavɾamaya çalıştığı geleneksel dinî bilimleɾ ve bu bilimleɾin modeɾn eleştiɾileɾi üzeɾinediɾ.

Daha sonra yakın tarih bağlamında "din ve bilim", "din ve siyaset" ilişkilerini ele alan incelemelerinin yanı sıra bazı monografiler yayımlamış, felsefe, teoloji, ρsikoloji, tasavvuf, tarih, edebiyat, çeviri, sanat, mimarlık, sinema gibi farklı alanlarda uzun yıllar içerisinde kaleme aldığı felsefî denemelerini de sonradan kitaρlaştırarak neşretmiştir.

13 yıl boyunca sürdürdüğü köşe yazarlığını 5 Şubat 2011 tarihinde sonlandırdıktan bu yana, sadece tıp, matematik ve hukuk üzerine ςalışmaktadır.
kaynak: wiki

Başlıca eserleri

Başörtü Risalesi (1995), Kur’anı Anlamanın Anlamı (1995), Anlamın Buharlaşması ve Kur'an (1996), Sözün Özü: Kelâm-ı İlâhî’nin Tabiatına Dâir (1996), Sözlü Kültürden Yazılı Kültüre: Anlamın Tarihi (1997), Türkçe Kur’an ve Cumhuriyet İdeolojisi (1998), Kur’an, Dil ve Siyaset Üzerine Söyleşiler (1998), Kur’an ve Dile Dâir (2005), Tarih ve Siyasete Dâir (2005), Kur’an Çevirilerinin Dünyası (1999), Bir Siyasî Proje Olarak Türkçe İbadet (1999), Hakikat ve Hurafe (1999), Bir Kur’an Şâiri: Mehmed Âkif ve Kur’an Meâli (2000), Cenâb-ı Aşka Dâir (2004), PhiloSopiaLoren (2004), Arasokakların Tarihi: Hatıralar ve Hatıratlar (2004), Keşf-i Kadim: İmam Gazâlî’ye Dâir (2004), Felsefe’nin Türkçesi: Cumhuriyet-Felsefe-Eleştiri (2004), Düşünce Düşlenir (2005), Âkif’e Dâir (2005), Mehmed Âkif’in Kur’an Tercümeleri (2005), Meşrûtiyet’ten Cumhuriyet’e Din ve Siyaset (2005), Cemil Meriç: Bir Mabed Bekçisi/İşçisi/Savaşçısı (2006-2006-2007), Daire'ye Dair (2007), Göz İzi (2007), Hz. İnsan (2009), Ölümün Dört Rengi (2009), Mimarlık ve Felsefe (2012), Sinema ve Felsefe (2012), Sanat ve Felsefe (2012), Motto (2016)

Dücane Cündioğlu Sözleri 37 Adet

Aşağıdaki Dücane Cündioğlu sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Dücane Cündioğlu sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Farkında mısın, zaman geçiyor, sen geçiyorsun, hakikat geçiyor.

Farkında mısın, zaman geçiyor, sen geçiyorsun, hakikat geçiyor.

Farkında mısın, zaman geçiyor, sen geçiyorsun, hakikat geçiyor.

Hakikatten yana olacaksan yalnız kalmayı göze alacaksın.

Gerekirse dünyadan vazgeç, ama asla kendinden vazgeçme!

Gerekirse dünyadan vazgeç, ama asla kendinden vazgeçme!

Filozof bildikçe ölür, derviş öldükçe bilir.

İnsan ifade özgürlüğü sayesinde değil, irade özgürlüğü sayesinde insandır.

Bil ki nezaket başkasını rahatsız etmemek değil, asıl başkası için rahatsızlık duymaktır.

Bazı fiillerin her iki hali de güzeldir: sevmek-sevilmek hatırlamak-hatırlanmak bağışlamak-bağışlanmak güç olan ilkiyle yetinmektir.

Sözcük hazinemiz ne kadar zenginse, düşüncelerimiz de o kadar zengindir.

Toplumsal yaşamın en yıkıcı yanlarından biri, samimiyet ile riyakarlığı, zeka ile kurnazlığı, dürüstlük ile kabalığı ayırma güçlüğüdür.

Ulaşmak değil, yolda olmaktır hazların en büyüğü. Hakikati avuçlamak değil, ona yaklaşmak, zaman zaman değmek, ama bir ömür boyu hakikatin cemalini bir tülün arkasından seyredecek noktada olmak, işte bitimsiz bir arayışın yegane ödülü bu!

Miraç insanın dışarıda maddi bir semaya değil, kendi manevi semasına yükselmesidir. Taşraya gözlerini kapamazsan kendini göremezsin!

İnsanların en çok korktuğu şey belirsizliktir, özellikle aptalların.

Düşünceyi düşüncesizlikle yenemezsin, ilim gerek! Kanı kanla yıkayamazsın, irfan gerek! Umudu baskıyla yok edemezsin, adalet gerek!

En iyi bildiğim iştir yalnız kalmak. İnsanlarla temas ya beni incitiyor ya onları, İflah olmaz bir uyumsuzum.

İnsanı hastalık değil hastalık korkusu çökertir; yaşlılık değil yaşlılık korkusu, ölüm değil ölüm korkusu, kısaca insanı hep insan çökertir.

Düşünmenin eşlik etmediği her inanç şiddet yüklüdür.

Kendisine bir neden (anlam) icad etmedikçe, insan, varoluşun ödül mü, ceza mı olduğu sorusuna yanıt veremez.

Yürümeye devam et, yol insanı terbiye eder.

Bir şehrin kaderini sadece yönetenlerin ufku ve kalitesi değil, yönetilenlerin kültür ve eğitim düzeyi de belirler.

Bizim sadece hatırlamaya değil, unutmaya da ihtiyacımız var.

Orucun Arapçası savm ve siyam'dır ve her iki kelimenin anlamı da 'tutmak'tır. Nefsi tutmaktır, tutulması gereken ne varsa, ondan: yiyecekten, içecekten, şehvetten, öfkeden, kinden, nefretten, hasedden, sevgisizlikten, hayvanlıktan.

Olabileceğinden daha fazlasını olmanı isteyen aptallardan uzak dur!

Bil ki ey talib, insan kendisiyle yüzleşmek istemez! Toplumlar da öyle. Gaflet sıcak mı sıcak ana kucağıdır bilincin. Haydi kapa gözlerini! Düş içinde düş gör! Ve fakat sakın düşünü kimseye anlatma! Allah korusun, belki bir nazar değer sana!

Düşünme sahicilik kazandığında, ilk iş olarak, var olandan şikayet etmeyi bırakır.

İnancımı düşüncemi eşimi aşımı işimi ben seçerim, ama ırkımı ve nesebimi ben değil, Rabbim seçer. Elbette o seçenlerin en hayırlısıdır!

Şımardıysan, artık başka bir düşmana ihtiyacın kalmamış demektir.

Değişmez yasadır, sloganlar ve klişeler güçlendikçe zeka geriler, değerler aşınır.

Sultanlardan uzak dur ey talib, abdal uzak durur, aptal duramaz, bu nedenle kullanılan ilki değil, hep ikincisi olur.

Tevbe etmek demek ayağa kalkmak demek; her düşüşünde yeniden ayağa kalkmak.

Yarın ölecekmiş gibi sevmeyi bilmiyorsan, hiç sevmemişsin demektir.

Bir varmış bir yokmuş. Masal gibi sanki. Hem lâ hem illâ imiş Hakikat. Önce yok demeyi bilmekmiş Edeb. Anladım bezm-i elestin sırrını. Benim ilk günahımmış illâ, Lâ benim son günahım!

Tarafsızlık bir düş, dürüstlük ise bir görevdir. Belki tarafsız olamayız ama entelektüel açıdan pekala dürüst olabiliriz.

Yolun başındayken suçlu olan hep başkalarıdır, ortasındayken sadece sen, sonunda bir de bakarsın ki suçlu olan ne sensindir, ne başkaları!

Aklı elde edememiş, aklın sınırlarını teftişe çıkmamış kimsenin, aklı terk edip kalbin peşine düşmesi, sanıldığı kadar kolay değildir, kolay ne kelime, mümkün bile değildir.

Yorumlar 19 Adet

Perihan

mehmet yılmaz

hiç bir yerde okuduğu okullar ile ilgili bir bilgi bulamadım, tahsilini merak ediyorum

Perihan

ATİLA KAYA

İlla herşeyi birşeye bağlamak gerekmiyor.Taraf olmakta gerekmiyor.İnsan ol, samimi ol yeter.Anlayabilmek için altyapı lazım.Okumak lazım...

Perihan

Gül

Eşinize çok imrendim

Perihan

Mustafa

Kendimi Galata kulesinde hissediyorum.

Perihan

Can Cin

İlginç

Perihan

nilgün güner

tel yazamadım fesde nilgün yılmaz güner oraya bakarsan resimlerde kendinide görürsün rahmetli kenanla benim düğünde meyilim

Perihan

Öztürk

İnanma modunda, kalan insan, öteki yaratmadan varlığını sürdüremez.
Eleştiri kültürü oluşmamış, insandan çözümleme çıkmaz, daha çok gücü eline aldığında intikam duygusuyla zorbalaşır! Taki insanı yakacak, öldürecek, savaş makinasına dönüşecektir. Bunu bu

Perihan

ismail danış

güzel sözleri kilo ile değil tonla almak isterim..

Perihan

isak karakurt

sayın hocam insanın hem aklını hemde kalbini silkeliyor. galiba insanı kendi ile buluşturma gayretinde. harika ...

Perihan

Neriman

Dücane beyi bugün TV programından tanıdım.soluksuz dinledim böyle düşünürlere şu an çok ihtiyacımız var. kendini nasıl takip edebilirim sosyal medyada varmı?

Perihan

Mevlüt Akça

Araf sûresindeKusurları affet, iyilik emret,
Cahilden uzak dur, gerçeği gözet,
Herkes için besle hep iyi niyet,
Kimsenin kalbini kırıcı olma.(199)

Fenalık görünce Allah?a sığın,
Hırsına kapılıp günahkâr olma,
Çünkü Hak her şeyi görüp duyuyor,
Ol

Perihan

Osman şenel

Dücane beyi anlamak biraz zeka gerektiriyor hayata bakış acimi değiştirdi. Akademik kariyerini merak ediyorum...

Perihan

Kotan

Yüksek ateşte pişmiş cumleler

Perihan

Gunfer Mendoza

Boyle zihinlerin varoldugunu bilmek insana umut veriyor inanmak tetmiyor dusunerek inanmak gerekiyor

Perihan

Fatma

Çok güzel. harika sözler..

Perihan

Fatma baris

Düşündürücü ,guzel, anlamli sozler

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste