Desiderius Erasmus Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist bilgin ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus ait 15 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Desiderius Erasmus kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Desiderius Erasmus mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Desiderius Erasmus
  • Adı: Desiderius Erasmus
  • Doğum: 27 Ekim 1466
  • Ölüm: 12 Temmuz 1536
  • Mesleği: klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist bilgin ve ilahiyatçı
Desiderius Erasmus Kimdir Sayfası

Bu sayfada Desiderius Erasmus hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Desiderius Erasmus sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Desiderius Erasmus, Hollandalı bir filozof, yazar ve rahip olarak bilinir. 1466 yılında Rotterdam'da doğdu ve 1536 yılında Basel, İsviçre'de öldü.

Desiderius Erasmus, İtalya, İngiltere ve Fransa'da eğitim gördü ve insanizm düşüncesinin etkisinde kaldı. Hristiyanlığın yeniden yorumlanması ve reformu konularında düşünceleriyle tanındı. Onun çalışmaları, Rönesans dönemiyle birlikte Avrupa kültürüne büyük etkiler yaptı.

En ünlü eseri, "Deliliğe Övgü" olarak bilinen, çağdaş kilise kurumlarını eleştiren bir hiciv kitabıdır. Ayrıca, "Yeni Ahit'in Yeniden Çevirisi" adlı bir eseri vardır. Bu çeviri, Kilise'nin Latin Vulgate sürümüne alternatif olarak kullanılan İncil tercümelerinden biri haline geldi. Yazınsal açıdan Deliliğe Övgü, Latin ozanı Horatius'un "hakikati gülerek söylemek" ilkesinin belki de en yetkin örneğidir.

Desiderius Erasmus, Kilise'nin reformu için savunuculuk yaptı ve aynı zamanda kiliseye eleştiriler yöneltti. Desiderius Erasmus'un düşünceleri, Reformasyon hareketi sırasında etkili oldu ve Protestan hareketin öncülerinden biri olarak kabul edildi. Özgün yapıtlarıyla ve çevirileriyle antik çağ düşüncesinin Avrupa'da yayılmasına çok büyük katkılarda bulundu. Martin Luther'in reformları başladığında, kilisenin yenilenmesi görüşüne katılmakla birlikte, Hristiyan dünyasının kargaşaya, parçalanmaya sürüklenmesine şiddetle karşı çıktı.Desiderius Erasmus, hayatının son yıllarını Basel'de geçirdi ve burada 1536 yılında öldü. sozkimin.com Onun çalışmaları, Avrupa düşüncesine büyük etkiler yaptı ve hala günümüzde de okunmaktadır.

Desiderius Erasmus'un bazı önemli eserleri
1- Deliliğe Övgü: Kilise ve dini uygulamalarla dalga geçen bir hiciv kitabıdır.
2- Yeni Ahit'in Yeniden Çevirisi: Latin Vulgate sürümüne alternatif olarak kullanılan İncil tercümelerinden biridir.
3- The Praise of Folly (Delilik Övgüsü): Delilik ve aptallığı öven bir hiciv eseridir.
4- Colloquia: Latince dilinde yazılmış konuşma ve diyaloğun yapıldığı bir derlemedir.
5- Enchiridion Militis Christiani: Hristiyan askerlerin ahlaki davranışlarına dair bir rehberdir.
6- Institutio Principis Christiani: Bir Hristiyan prensinin nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda tavsiyeler içeren bir eserdir.
7- Ecclesiastes: Kilise reformu için çağrı yapan bir eserdir.
8- Apophthegmata: Zekice sözlerin ve özlü sözlerin bir derlemesidir.
9- Erasmus'un eserleri, hem Rönesans dönemi hem de Reformasyon hareketi üzerinde büyük etkiler yapmıştır ve hala günümüzde de okunmaktadır.

Desiderius Erasmus Sözleri 15 Adet

Aşağıdaki Desiderius Erasmus sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Desiderius Erasmus sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Mutluluk, aklın bittiği yerde başlar.

Öyle ya, bir milleti idare etmek işini üzerine almış bir insan, bütün hayatını toplumun çıkarlarına adamak için kendi çıkarlarından vazgeçmiş demektir. O hep milletinin mutluluğuyla ilgilenir.

Ben bir özgürlük severim. Bir kesime hizmet etmeyeceğim ve edemem.

Bağışla tanrım. Son sözleri.

İtiraf edin ki, güzel, hoş olarak yaptığınız ne varsa, hepsini bu deliliğe borçlusunuz.

Talih, cesaretli ve atılganlara güler yüz gösterir.

Körlerin ülkesinde, tek gözlü insan kral olur.

Her zaman gerçeği olduğu gibi söylemek zorunluluğu yoktur. Önemli olan, gerçeğin açıklanış biçimidir.

Ben bir dünya vatandaşıyım, herkese ama herkese bir yabancı olarak bilinirim.

Kendimi tarif etmek, kendime sınır çizmek olur; kudretimin ise asla sınırı yoktur.

Delinin ruhunda ne varsa yüzünde yazılıdır, ağzı da bunu gizlemeden söyler; oysaki bilgenin, yine euripides'e göre iki dili vardır: biri hakikati söylemek için, öteki de yeri gelince hakikatin kılığını değiştirmek ya da onu gizlemek için. Bilgede akı kara, karayı da ak kılmak sanatı vardır. Ağzından hem soğuk hem sıcak soluk çıkar. Sözleri de çoğu zaman düşüncelerinden epey uzaktır.

İnsanın her şeyi iyi tanımasını engelleyen iki şey vardır: biri ruhunun önüne perde çeken utanma, öteki de kendisine tehlikeyi gösterip büyük işlemlere girişmekten yüz çevirten korku.

Kötü huyların en büyüğü temkindir.

Paylaşılmayan mutluluk mutluluk mudur, insan bir başına mutlu olabilir mi, tadını çıkarabilir mi?

Kimse seni övmüyorsa, sen kendini öv.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Elfida

Egilme ne egiliyorsun ? yaptığını tek şey tapınma! Adam olun bir parça "insanlaşın"

Perihan

Fikret Konca

16.y.ydan bu günü görenlerin önünde, saygı ile eğiliyorum.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste