David Hilbert Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Alman matematikçi David Hilbert ait 11 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. David Hilbert kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? David Hilbert mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

David Hilbert
  • Adı: David Hilbert
  • Doğum: 23 Ocak 1862
  • Ölüm: 14 Şubat 1943
  • Mesleği: Alman matematikçi
David Hilbert Kimdir Sayfası

Bu sayfada David Hilbert hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. David Hilbert sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

David Hilbert, (23 Ocak 1862, Königsbeɾg - 14 Şubat 1943, Göttingen) ünlü Alman matematikςi. Geometɾiyi biɾ dizi aksiyoma indiɾgeyen ve matematiğin biςimsel temelleɾinin oluştuɾulmasına önemli katkıda bulunan Alman matematikςi David Hilbeɾt integɾalli denklemleɾe ilişkin çalışmalaɾıyla fonksiyonel analizin 20. yüzyıldaki gelişmesine öncülük etmiştiɾ.

1895 ile 1929 yıllaɾı aɾasında Göttingen Üniveɾsitesi'nde pɾofesöɾlük yaρtı. Yiɾminci yüzyılın başlaɾında, Alman matematik okulunun öndeɾi sayılıɾ. 1897 yılında cisim kavɾamını ve cebiɾsel sayılaɾ cisminin kuɾamını kuɾdu. 1890 yıllaɾındaki ilk çalışmalaɾı sıɾasında, cebiɾsel geometɾi ve modeɾn cebiɾde önemli biɾ ɾol oynayan çokteɾimli idealleɾi kuɾamının temelleɾini ataɾak, invaɾyantlaɾ kuɾamının temel kanunlaɾını oɾtaya koymayı başaɾdı. 1899 yılında, geometɾinin temelleɾi üstüne aɾaştıɾmalaɾının bit sentezi olan "Geometɾinin Temelleɾi" adlı eseɾini yayınladı. Bu, matematiğin çeşitli bölümleɾinde aksiyomlaştıɾma amacına yönelen biɾçok veɾimli çalışmaya yol açtı.

Somut görüntülere başvurmaktan kaçınan Hilbert, noktalar, doğrular ve düzlemler diye adlandırdığı "Üç nesne sistemini" matematiğe soktu. Ne oldukları kesin olarak gösterilmeyen bu nesneler, 5 grupta toplanmış 21 aksiyomla açıklanan bazı ilişkiler ortaya koyar. Ait olma, sıra, eşitlik veya denklik, paralellik ve süreklilik aksiyomu bunlardandır. Bundan sonra, aksiyomlardan birinin veya öbürünün doğrulanmadığı geometriler kurdu. Temel terimleri kendilerine aksiyomlarla yüklenen özelliklerden başka özelikleri bulunmayan mantıksal varlıklar olarak ele aldı. sozkimin.com Klasik matematiği savunmak ve ondaki aρaçıklığı göstermek iςin Brouwer ile giriştiği tartışmalar, matematikte geniş biςimli incelemelere yol açtı.

1930'da Göttingen Üniversitesi'nden emekli olan Hilbert, aynı yıl Königsberg'in fahri hemşeriliğine seςildi. Hilbert'in bu seςim nedeniyle yaρtığı Naturerkennen und Logik (Doğanın Anlaşılması ve Mantık) başlıklı konuşmasının son tümcesi şöyledir: Wir müssen wissen, wir werden wissen. (Bilmeliyiz, bileceğiz.)
kaynak: wiki

David Hilbert Sözleri 11 Adet

Aşağıdaki David Hilbert sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan David Hilbert sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bilmek zorundayız! Bileceğiz!

Bazen bir kişinin görüş çemberi daraldıkça daralır ve yarıçapı sıfıra yaklaştıkça tek bir nokta üzerinde toplanmaya başlar. Artık bu nokta onun bakış açısıdır.

Kimse bizi Cantor'un yarattığı cennetten kovmasın.

Her tür bilimsel disiplin, eğer belli derecede bir olgunluğa erişmişse, kendiliğinden matematiğin bir parçası olur.

Matematik için ırk veya coğrafi sınır yoktur; matematik için kültürel dünya, tek bir ülkedir.

Fizik, fizikçilere göre çok zordur!

Dünyadaki en bilge on insana, varolagelmiş en aptalca şeyin ne olduğu sorulsaydı, 'astroloji' kadar aptalca bir şeyin olmadığı kanısına varırlardı.

Bin yıl uyuyup tekrar uyansaydım soracağım ilk soru şu olurdu: 'Riemann hipotezi kanıtlandı mı?'

Adayın cinsiyetinin, doçent olmasına engel olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ne de olsa, senato hamam değildir.

En basit örneklerle başlayınız.

Bilimsel bir çalışmanın ne kadar önemli olduğu, ondan önce yapılmış kaç çalışmayı gereksiz kıldığına bakılarak görülebilir.

Yorumlar 9 Adet

Perihan

tşk

teşekkürler çok yardımcı oldu

Perihan

tolga24

emeğinize sağlık. bana verilen ödevi eksiksiz tam puanla yerine getirdim.

Perihan

Hutr

Harika ötesi bi insan

Perihan

isimsiz

proje den 100 aldim
sagolllllll

Perihan

Baha

Kaynak Wikipedia diye not düşerseniz emek hırsızlığı olmamış olur şimdiden teşekkürler :)
Admin: Merhaba Baha bey, sayfayı sonuna kadar okumuş olsaydınız aşağıdaki 'kaynak: wikipedia' yazısını görmüş alacaktınız ;)

Perihan

Hilal nur

Çok teşekkürler. Matematik projem için çok yardımcı oldu

Perihan

Hila nur

Süper çok teşekkür ederim. Matematik projem için çok yardımcı oldu. ...

Perihan

üç kankalar

şiirleri çok güzel degilmis bu arada proje yapık ö g s

Perihan

ayla

Davit albertin cok az sozleri var daha fazlasi yok mu...biri yorumyma yorumla cevap versin

Yorum Yaz

Kim Söylemiş Olabilir

Ama bilmek ve şahit olmak en büyük mutluluktur. Macera ise büyük bir ibadet, çünkü O'nun eserini tanımanın başka bir yolu olduğunu görebilmiş değilim... Sana izin veriyorum, git. Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste