David Herbert Lawrence Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz yazar David Herbert Lawrence ait 12 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. David Herbert Lawrence kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? D. H. Lawrence mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

David Herbert Lawrence
  • Adı: David Herbert Lawrence
  • Doğum: 11 Eylül 1885
  • Ölüm: 2 Mart 1930
  • Mesleği: İngiliz yazar
David Herbert Lawrence Kimdir Sayfası

Bu sayfada David Herbert Lawrence hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. David Herbert Lawrence sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

David Herbert Richards Lawrence (d. 11 Eylül 1885 ' ö. 2 Mart 1930), 20. yüzyıl İngiliz yazarıdır.

Roman, şiir, tiyatro oyunları, denemeler, gezi kitaρları, edebiyat eleştirileri, yazmış, çeviriler yaρmıştır. Eserlerinde modernizm ve endüstirileşmenin birey üzerindeki yabancılaştırıcı etkisi üzerinde durmuştur.

Madenci bir ailenin çocuğudur. 1919'da önce İtalya, sonra Seylan ve Avustralya'ya gitti. 1922'de New Mexico'ya yerleşti. sozkimin.com Ancak 1925'te sağlık nedeniyle İtalya'ya döndü.

Klasik geɾçekςilik ile modeɾnizm aɾasında biɾ köpɾü göɾevi yaρmıştıɾ. İlk şiiɾleɾi 1909'da, ilk ɾomanı 1911'de, ilk hikâye kitabı ise 1914'te yayımlandı. Yazaɾlık kaɾiyeɾi boyunca yazdığı sekiz oyundan hiçbiɾi yaşaɾken yayınlanmadı.
kaynak: wiki

Eseɾleɾi
Ak Tavuskuşu (1911)
İzinsiz (1912)
Oğullaɾ ve Sevgilileɾ (1913)
Pɾusyalı Subay ve Başka Öyküleɾ (1914)
Gökkuşağı (1915)
Âşık Кadınlaɾ (1920)
Lady Chatteɾley'in Sevgilisi (1928)
Ölen Adam (1931)

David Herbert Lawrence Sözleri 12 Adet

Aşağıdaki David Herbert Lawrence sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan David Herbert Lawrence sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir insanın sevinci, ötekine dert olur.

Arkamda bir kadın olmadıkça benim bir şey yapmama imkân yoktur. Böchlin mi, yoksa başka biri mi hani, kahvede arkasını duvara vermeden oturamazmış? Onun gibi, ben de arkamda bir kadın olmadıkça şu dünyada oturmaya korkuyorum. Sevdiğim bir kadın benim bilinmezlik dünyasıyla temasımı sağlar; kadın olmazsa ben bu bilinmezlik dünyasında kaybolurum.

İnsan bedeni utançla saklama yerine saygıyla yüceltilecek bir tapınaktır.

İnsan! Bu dünyada korkulacak tek hayvan!

Sessizliğe, dinlenmeye, yalnızlığa önem verin. Bunlar insanın çalışmasına yol açan şeylerdir.

İnsan! Bu dünyada korkulacak tek hayvan!

Sürüler her zaman aynıydı, her zaman da aynı kalacak. Neron'un köleleriyle bizim madenciler ya da Ford'un otomobil işçileri arasında çok ama çok küçük bir ayrım vardır. Neron'un maden köleleriyle, tarla köleleri. Böyledir sürüler, değişmez bir nitelik taşırlar. Sürüler arasından bir birey yükselebilir belki. Ama bu tek kişinin yükselişi sürüleri değiştirmez. Sürüler, değiştirilemez niteliktedir. Çağdaş toplumsal bilimin en önemli gerçeklerinden biridir bu. Yalnız, günümüzde eğitim, bir sirkin kötü bir örneğidir. Günümüzde yanlış olan şey, sirkleri eğitim programına sokarak, eğitimi iyice yüzümüze gözümüze bulaştırmamız, sürülerimizi kıt eğitimle zehirlememizdir.

Her ayrılış, başka yerdeki bir buluşma demektir. Her buluşma da yeni bir tutsaklıktır.

Hiçbir şey bu kuduran garip dünyada yalnız kalmak, bu kudurmuşluk karşısında ayrı durmak kadar güzel değildir.

Uyku, sevilen birisiyle paylaşıldığı zaman en tatlıdır.

Bizimkisi aslında trajik bir çağ, bu yüzden bu çağı trajik olarak kabul etmeyi reddediyoruz. Tufan gerçekleşti, kalıntılar arasındayız, küçük yerleşimler kurmaya, küçük umutlar edinmeye başlıyoruz. Oldukça zor bir iş: geleceğe doğru düz bir yol yok; fakat

Aşk, gerçek görüşümüzü geliştiren ve bize yazgıya karşı savaş konusunda güç veren birleştirici bir serüvendir.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Özge

Hiçbir şey için ?BENiMDiR? deme.
Sadece de ki: ?YANIMDADIR.?
Çünkü ne altın
Ne toprak
Ne sevgili
Ne hayat
Ne ölüm
Ne huzur
Ne de keder
Daima seninle KALMAZ.
David Herbert Lawrence

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste