Dalai Lama Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Tibet'in ruhani dini lideri Dalai Lama ait 34 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Dalai Lama kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Dalay Lama mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Dalai Lama
  • Adı: Dalai Lama
  • Mesleği: Tibet'in ruhani dini lideri
Dalai Lama Kimdir Sayfası

Bu sayfada Dalai Lama hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Dalai Lama sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Dalai Lama, Buԁizm'in kurucusu olan Shakyamuni'nin reenkarnasyon sürecini tamamlayarak, yeniԁen ԁoğԁuğu ԁüşünülen kişilere verilen isimԁir.

Dalai-engin ԁeniz, Lama-bilge anlamına gelmekteԁir. Günümüze kaԁar geςen zaman zarfına 14 Dalai Lama'nın varlığı kabul eԁilmiştir. Dalai Lamalar, Buԁizm öğretisinin başöğretmenleri olԁuğu gibi Buԁistlerin ԁe ruhani liԁerliğini yapmaktaԁır. Beԁensel ve manevi acıların ayԁınlanma sürecinԁe, bir yol olԁuğunu öngören Buԁizm felsefesi ve öğretileri, her türlü taciz ve salԁırılara karşı pasif ԁirenişin uygulanmasını salık verir. Hinԁistan'ԁa himalaya ԁağlarının eteklerinԁe Dharamsala'ԁa yaşamakta olan Tenzin Gyatso, 14. Dalai Lama olarak kabul eԁilmekteԁir.

Dalai Lama ölümünden önce, hangi bölgede tekɾaɾ doğacağının bilgisini, üst düzeyde bulunan ɾahipleɾe bildiɾmektediɾ. Yetkili ɾahipleɾ ɾeenkaɾnasyon süɾecinin tamamlandığı düşünülen 66 gün boyunca beklemektediɾleɾ. Sonɾaki zaman zaɾfında ise Dalai Lama'nın mucizeleɾini aɾamak ve takip etmektediɾleɾ.

14. Dalai Lama, 2 yaşında ikеn rahiplеr tarafından bulunarak, yеtiştirilmiştir. 16 yaşında isе ruhani lidеrlik görеvini yеrinе gеtirmеyе başlamıştır. Tibеt'in vе Budizmin lidеri olan Tеnzin Gyatso, barışçıl politikaları vе Tibеt'in özgürlüğü için şiddеt karşıtı mücadеlеsi nеdеniylе 10 Aralık 1989'da Nobel Barış Ödülü almıştır.
kaynak: mеɾaknamе

Dalai Lama Sözleri 34 Adet

Aşağıdaki Dalai Lama sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Dalai Lama sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönebilmeleri için kökler verin. Ve de yanınızda kalmaları için nedenler.

Değişim istiyorsanız, sebeplerini yaratın.

Nasıl ki sağlıklı bir yaşam için fiziksel temizliği öğretiyorsak, zihinsel ve duygusal temizliği de öğretmek zorundayız.

İster pozitif olsun ister negatif eylemlerimizin kalitesi motivasyonumuza bağlıdır. Bundan dolayıdır ki zihnimizi dönüştürmek zorundayız.

Yerel sorunları çözmeye çalışırken, küresel etkilerini de aklımızda bulundurmalıyız.

Dua birey için mükemmel bir teselli olabilir, ancak dünyayı değiştirmek için elinizi taşın altına sokmalısınız.

İster dindar olun ister olmayın, insan olarak hepimizin şefkate ihtiyacı var.

Anlamlı bir hayat para veya diğer imkanlar ile ilgili değildir; kendimizi olabildiğince diğer insanlara yardım etmeye adamakla ilgilidir.

Sevgi ile dolu bir kalp, dingin bir zihin için gerekli olan kendine güveni ve içsel gücü arttırır.

Eğitim sistemlerimizi, tüm insanlığa karşı bir merhamet duygusu oluşturacak, hem bilgi hem de sağlıklı bir zihin sağlayacak şekilde tasarlamalıyız.

Diğer insanları düşünmek sadece dinle ilgili bir pratik değildir, mutlu bir toplum yaratmaya yönelik atılmış bir adımdır.

Öfke iç huzurumuzu bozup sorunlara neden olabilir. Ayrıca işlerimizi düzgün şekilde yapabilmemizin de önünde set oluşturur.

Eğer başınıza bir trajedi gelirse, umudunuzu yitirmeyin. Bunu hayatınızdaki kötü şeyleri daha iyi yapacak bir fırsata dönüştürün.

Değişim istiyorsanız, sebeplerini yaratın.

Nasıl ki sağlıklı bir yaşam için fiziki hijyeni öğretiyorsak, mental ve duygusal hijyeni de öğretmek zorundayız.

İnsanlığı dönüştürme ve daha mutlu, daha merhametli bir dünya yaratma işini sadece eğitim ile başarabiliriz.

Birine yapmak istediği işi yapması için iyi dilekte bulunarak yardımcı olamazsınız, harekete geçmelisiniz.

Hepimiz doğruluk ve şefkatten kaynaklanan temel insani değerlere muhtacız.

Bazen işler kötü gidebilir, bu normaldir. Ancak Tibet'te bir söz vardır 'dokuz defa başarısız ol, dokuz defa yeniden dene.'

Öfkenin sorunların çözümünde hiçbir şekilde faydalı olmadığını, buna karşın sabrın ve merhametin yardımcı olduğunu anlamamız lazım.

Zorluklarla karşılaştığımızda dürüst ve samimi kalabilmek her zaman yardımcı olur.

Merhamet mutluluğun kaynağıdır, oysa benmerkezcilik eninde sonunda şiddete yol açabilir.

Eylemlerimizin vahşi yaşamı ve doğayı nasıl etkilediğini ve diğer insanları nasıl etkileyebileceğini düşünmek zorundayız.

Geçmişi değiştiremeyiz, ancak geleceği yeniden şekillendirebiliriz. Gençler daha mutlu, daha iyi bir gelecek yaratma şansına sahiptir.

Eğer kendinizi diğer insanlara yardım etmeye adarsanız, daha mutlu olacaksınız.

Yüreğin sevgi ile dolu olması ve diğer insanların selametini düşünmek bir mutluluk halidir, ister dindar olun ister olmayın.

Herkes mutlu ve anlamlı bir yaşamın peşinde. Bu hedefe varmak için uygulamalarımız gerçekçi olmalıdır.

Hoşgörülü olma uygulamasında, en iyi öğretmen düşmanınızdır.

Bu da benim basit dinimdir. İbadethanelere gerek yok. Karmaşık felsefelere gerek yok. Kendi zihniniz, kendi kalbinizdir ibadethaneniz; iyi yürekliliğinizdir felsefeniz.

Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin.

Bir yılda hiçbir şeyin yapılamayacağı iki gün vardır. Birine dün deriz, diğeri de yarındır. Bu yüzden bugün sevmek, inanmak ve özellikle de yaşamak için doğru gündür.

Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönebilmeleri için kökler verin. Ve de yanınızda kalmaları için nedenler.

Din, kültür, vatan, farklı siyasi ve ya ekonomik sistemler adına yapılan tüm kavgalara son vermeyi insanlara öğretmenin zamanı geldi. Savaşmak nafiledir. İntihardir.

İnsan kararlılığına inanın. Tarih boylu boyunca göstermiştir ki; insan iradesi bilinen tüm silahlardan daha güçlüdür.

Yorumlar 17 Adet

Perihan

avni

hz.muhammedin okumasi yazmasi yokdu deniliyor, kimin tarafindan yazilmisidi o guzell tavsiler

Perihan

İsmail kdeniz

Ali yayla. Bey hz Ademle başlayan dinin adı İSLAM dır Allah bir Din birdir şeytanın yönlendirmesi ge ona uyan nefisler dinin ankayışını bozmuş gstio gatio şirk anlayışkatk çıkmıştır

Perihan

Ali Yayla

İyi bir düşünür olmak veya iyi bir felsefe adamı olmak için inançlı olmak zorunda değil insanoğlu. Mesela islamiyet öncesi hiç mi dürüst insan gelmedi şu dünyaya. Elbette humanist ateistler var yalnız her felsefe insanının tüm düşünceleri kusursuz olamaz, o kişi için do1ğru olan birşey gerçekte yanlış olabilir. Peki gerçek nedir? Bunun cevabını birey olarak vermemiz mümkün değildir ancak ya doğru ortamda ve doğru kişilerle yapılmış istatistik bir nebze doğru olacaktır. Peki o doğru ortam ve doğru kişişler kimler?... Ama elimizde bu konu için referans olan bir kaynak var onu da insanı birtakım haklardan mahrum ettiği düşüncesiyle inceleme zahmetine bile girmeden dışlıyoruz. Oysa samimi olarak incelersek tüm zamanların en büyük mucizesine tanık olacağız. O zannettiğimiz birtakım kısıtlamalar ise en hoşgörülü düşüncelerde de fazlasıyla mevcut. Eğitimin özü insanları özgür iradesinin dışında belli bir çerçeveye sokmak değilmidir? O zaman hiçbir insanoğlu kusursuz değildir. Kusursuz olan sadece Allah'tır o halde ilahi kelam olan Kitab-ı kadimi samimi olarak bir okuyun bakalım herşeyi kusursuz yaratan Allah bizlere ne söylüyor. Tanrılık iddiasında bulunanlar kim olursa olsun Son Dalai Lama olan Tenzin Gyatso Makaya tanrısının ruhunun kendi vücuduna girdiğini iddia ederek tanrılığa soyunmuştur. Oysa yüce kitabımız "Lâ ilâhe illallah" yani "Allah'tan başka ilâh yoktur" der Allah'ın dışında tanrı olduğunu kabul eden biri küfre batmıştır yani kâfir olmuştur cezasıda içinde ebedi kalacakları cehennem azabıdır.
Bu doğrular de benim düşüncem, hemfikir olanlar olcağı gibi muhalif olanlar da olacaktır. Peki sizin kusursuz doğrunuz nedir? Araştırmadan birinin felsefesini tümüyle kabul etmek o kişinin beyninin dili olmak demektir. Yalnız ilahi emrin ilkelerini tümüyle kabul edenler herhangi bir beşerin düşüncesinin kölesi olmayanlardır...

Perihan

rahmet olası

İnsanlığa faydalı olmuş mu sizce?

Perihan

Tikan

İnsan, nur-u iman ile a'lâ-yı illiyyîne çıkar; Cennet'e lâyık bir kıymet alır. Ve zulmet-i küfür ile, esfel-i safilîne düşer; Cehennem'e ehil (olacak) bir vaziyete girer.
Sözler - 311

Perihan

Aydin

Yorumları okuduğumda şunu farkettim bizler hep kolay olani tercih ediyoruzu din islamiyet bize zor geliyor anlaşılan bence hepimizin samimi olması gerekir ya inanirsin yada inanmazsin. Gercek olan budur kuran herşeyi anlatiyor macera aramaya gerek yok uya

Perihan

Aykut

Dunyanin endemik ciceklerinden.

Perihan

kbb

ne mutlu farkedebilene

Perihan

şah

çok severek okuyorum onu kendime örnek almiyorum

Perihan

kenan

siz kuranı okusaydınız hayvanlara kötü davranmazdınız !

Perihan

Birisi

Sahsi gorusununuzu kendinize saklayiniz efendiler. Kime ne yapacagini soyleme hakkini nereden buluyorsunuz acaba

Perihan

Sinam

Hz. MUHAMMET sav. . İ ornek al bunlari okuma demiyorum ama ilk okuman gerekeni oku

Perihan

Ah metyildirim

Kendi kitabimizi anlamak icin kendi dilimizde olmasi gerekir .ancak tacirler musade etmiyor .somurunun sifrri ifsa olursa ac kalirlar. kan sulukleri.

Perihan

ozcan

Cok okuyorsun yuce kitabimizi sanki bilal oglan

Perihan

Bılal

Benım şahsı Görüşüm bunu okumak yerine yüce kıtabımız. Kuranı kerımı okur ondan bılgı alırız benım böyle saçma şeylere ınanacak vaktım yok

Perihan

Elif

Cok severek okuyorum, onu kendime örnek aliyorum

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste