Cormac McCarthy Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Amerikalı yazar Cormac McCarthy ait 21 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Cormac McCarthy kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Charles McCarthy Jr. mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Cormac McCarthy
  • Adı: Cormac McCarthy
  • Doğum: 20 Temmuz 1933
  • Mesleği: Amerikalı yazar
Cormac McCarthy Kimdir Sayfası

Bu sayfada Cormac McCarthy hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Cormac McCarthy sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Cormac McCarthy, The Road (Yol) adlı romanıyla 2007 Pulitzer Ödülü'nü roman dalında kazanan Amerikalı yazar, roman yazarı, oyun yazarı ve senarist. Güney Gotik, Batı ve kıyamet sonrası türleri kapsayan on roman yazdı.

McCarthy'nin beşinci romanı Blood Meridian (1985), Time dergisinin 2005'te 1923'den beri yayınlanan en iyi 100 İngilizce kitabının listesinde yer aldı. Tüm Güzel Atlar (1992) için hem Ulusal Kitap Ödülü hem de Ulusal Kitap Eleştirmenleri Daire Ödülü'nü kazandı.

2005 yılında “İhtiyarlara Yer Yok” adlı romanında aynı adı taşıyan ve 2007 yılında En İyi Film de dahil olmak üzere dört Akademi Ödülü kazanan bir film olarak uyarlanmıştır.

McCarthy, 2007 Pulitzer Ödülünü ve James Tait Black Memorial Prize Kurgu Ödülü'nü (2006) kazandı.

2010 yılında The Times, geçtiğimiz 10 yılın en iyi 100 kurgu ve kurmaca dışı kitabı listesinde ilk sırada Yol'u seçti.

Eԁebiyat eleştirmeni Harolԁ Bloom tarafınԁan, aralarınԁa Thomas Pynchon, Don DeLillo ve Philip Roth'un ԁa olԁuğu, neslinin en iyi ԁört Amerikan romancısınԁan biri olarak tanımlanmıştır. Moԁern eleştirmenler tarafınԁan sıkça William Faulkner'e ve bazen ԁe Herman Melville'e kıyaslanır.
kaynak: wiki

Eserleri

Sunsеt Limitеd (oyun)
Thе Orchard Kееpеr (1965)
Outеr Dark (1968)
Child of God (1974)
Thе Gardеnеr's Son (sеnaryo) (1976)
Suttrее (1979)
Blood Mеridian, Or thе Evеning Rеdnеss in thе Wеst (1985)
All thе Prеtty Horsеs (O Güzеl Atlar) (1992)
Thе Crossing (1994)
Thе Stonеmason (oyun) (1995)
Citiеs of thе Plain (1998
No Counrty For Old Mеn (filmе çеkilеn romanı) (2005)
Thе Road (filmе çеkilеn romanı) (2006)

Cormac McCarthy Sözleri 21 Adet

Aşağıdaki Cormac McCarthy sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Cormac McCarthy sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bence bütün yalanlar söylenip unutulduktan sonra gerçek hala var olacaktır. Gerçek bir yerden bir yere gitmez ve bir zamandan diğerine değişmez. Tuzu tuzlayamazsın. Gerçeği de gerçekten koparamazsın. Koparamazsın çünkü zaten o gerçektir. Bahsettiğin şeydir. Gerçeğin kayaya benzediğini söylerler-belki kitabı mukaddeste yazıyordur-buna bir diyeceğim yok. Ama kayalar yok olduktan sonra bile gerçek var olacak.

Demem o ki birini durdurduğun zaman neyle karşılaşacağını bilemezsin. Yola çıkarsın. Bir arabayı durdurup yanaştığında ne bulacağını bilemezsin.

Gerçekle yüz yüze gelmeyeceksin. Gelmeyeceksin.

Bilim, fiziksel dünyayı açıkladığı için insanları cezbediyor. Bu şey nedir? Gerçekliğe ya da fiziki dünyanın ne olduğuna dair son sözü söylüyor mu? Bilmiyorum ama son sözü değilse de hiç olmazsa en iyi sözü söylüyor.

İnsanın kendini gerçekten olduğu gibi görebilmesi bir ömür sürüyor ve o zaman bile yanılıyor bazen.

Bu dünyanın nasıl döndüğünü öğrendimse, bir bedel ödeyip de öyle öğrendim. Hem de ağır bir bedel.

Her sabah gazete okurum. Herhalde nelerle karşılaşacağımızı öğrenmek için okuyorum daha çok.

Bir yıl geçmemişti ki sırtlarda yangınlar ile ve deliler gibi haykırışlar yükseldi. Katledilenlerin çığlıkları. Gündüzleri yol boyunca kazıklara geçirilmiş ölüler. Ne yapmışlardı ? Dünya tarihinde suçtan daha fazla ceza bulunabileceğini düşündü ama bununla pek teselli bulmadı.

İyi insanları yönetmek zor değildir. Hiç zor değildir. Kötüler de zaten yönetilemez. Yönetiliyorsa da ben duymadım.

Muhtemelen hayatında bir daha hiç güvenli bir durumda olmayacağını daha önce de düşünmüştü ve acaba insan buna alışır mı diye düşündü. Alışsa ne olacaktı?

Korkakların ilk ihanet ettiklerinin kendileri olduğu, insan bir kez kendini aldattı mı, başkalarına ihanet etmelerinin hiç de zor olmadığı bilincine varmıştım artık.

Daha fazla hata yapacak, herhangi bir şey yapacak vakti olmayacaktı ve ölecekti. Yap şunu, dedi. Yap.

Yaşlılıkla ilgili söylenecek iyi bir şey yok pek dediğinde ona katıldım ve sonra iyi bir tarafı var dediğinde nedir dedim. Fazla uzun sürmüyor dedi.

Ölümün nihayet onları yakaladığını ve saklanmak üzere bulunamayacaklarını bir yere bakmak gerektiğini düşünmeye başlamıştı.

Ödünç alınmış zaman ve ödünç alınmış dünya ve ona üzüntü içinde bakmak için ödünç alınmış gözler.

Hatırlarken değiştirdiğin anıların da bir gerçekliği var, bilinçli yapılsa da yapılmasa da.

Hatırlamak istediğini unutursun ve unutmak istediğini hatırlarsın.

Ruhu olmadığını kendi söyleyen bir adama ne denir ki?

Bazı şeyleri hiç sınamamak daha iyi bana kalırsa.

Küçük sözlerden dönersen büyük sözlerden de dönersin.

İnsanlar en istediklerini bildiklerini zannederler ama genellikle bilmezler.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste