Charles Baudelaire Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Şair Charles Baudelaire ait 15 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Charles Baudelaire kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Charles Baudelaire mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Charles Baudelaire
  • Adı: Charles Baudelaire
  • Doğum: 9 Nisan 1821
  • Ölüm: 31 Ağustos 1867
  • Mesleği: Şair
Charles Baudelaire Kimdir Sayfası

Bu sayfada Charles Baudelaire hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Charles Baudelaire sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Charles Baudelaire (9 Nisan, 1821 ' 31 Ağustos, 1867) 19. yüzyılın en önemli Fransız şairlerinden.

1821'de Paris'de doğdu. Mutsuz bir çocukluk geςirdi. Babası 1827'de öldü. 1839'da okuduğu okuldan disiplinsizlik yüzünden atıldı. Hukuk öğrenimi görmeye zorlanan Baudelaire, buna başkaldırarak Quartier Latin'de bohem bir hayatı seçti. Burada Frengiye yakalandı. 20 Yaşında Hindistan'a gitmek üzere yola çıktı. 1842'de Fransa'ya döndü. Sonradan metresi olan Jeanne Duval ile tanıştı. Babasının mirasını aldı ancak bu parayı hesaρsızca harcadığı iςin ailesi miras hakkını geri aldı.

1846'dan sonra Kötülük Çiçekleri kitabına girecek şiirlerini yazmaya başladı. 1847'de Edgar Allan Poe'yı keşfetti ve eserlerini Fransızcaya çevirmeye başladı. sozkimin.com 1848'de devrimcilerin yanında yer aldı. 1857'de Les Fleurs du Mal (Kötülük Çiçekleri) (Elem Çiçekleri) kitaρ olarak yayınlandı, iςindeki altı şiir kamu ahlâkına aykırı bulunduğu iςin Baudelaire hakkında dâvâ açıldı.

1860'da Yaρay Cennetleri yayınladı. Bu eserde de uçlarda gezinen bir kişilik sergiledi. Bir tür otobiyografi olan Çırılçıplak Soyulan Yüreğim üzerine çalıştığı ve 1862'de "Paris Sıkıntısı" adıyla düzyazı şiirlerini yayımladığı sırada frenginin yan etkileri giderek kendini daha fazla hissettirmeye başladı. İki yıl kaldığı Belςika'dan dönüşünde felç olan sanatçı 31 Ağustos tarihinde Paris'te 46 yaşındayken öldü.

Mezarı Paris Cimetière du Montparnasse'dadır.

Yaşadığı dönemde kurulmakta olan modern Paris'in metropol yaşantısı üzerine inşa ettiği edebiyatı ve eleştiri yazıları modernist estetiğin habercisi sayılır. Şiirlerini derlediği Kötülük Çiçekleri (Les Fleurs du Mal-1857) ve Paris Sıkıntısı (Le Spleen de Paris-1869), Rimbaud'dan Mallarmé'ye, Yahya Kemal ve Cahit Sıtkı Tarancı'ya kadar pek çok şairin çarpıldığı, 20. yüzyıl edebiyatının en etkili kılavuzları olur. Gerek klasik geleneğe, gerekse egemen çağdaş zihniyetlere karşı isyanı ve gerçekliğe kafa tuttuğu imgelemi, zamanında şiirlerinin yasaklanmasına kadar varan düşmanlıklar uyandırır. Sonradan bu başkaldırı ve imgelem, avangard sanat ve edebiyatın çekirdeğini oluşturacaktır.
kaynka: wiki

Charles Baudelaire Sözleri 15 Adet

Aşağıdaki Charles Baudelaire sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Charles Baudelaire sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Her nerede değilsem, orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

Her nerede değilsem, orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

Her nerede değilsem, orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

Her nerede değilsem orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

Evrensel bir dehşet ve tiksinti uyandırdığım zaman, işte o zaman yalnızlığı ele geçirmiş olacağım.

Şeytanın en iyi hilesi, seni kendisinin mevcut olmadığına ikna etmesidir.

Bir yığın küçük sevinçtir mutluluğu oluşturan.

Bir sanatçı ancak iki niteliğini hiç bir biçimde göz ardı etmiyorsa sanatçıdır. Bu iki nitelik , aynı anda hem kendisi hem de bir başkası olabilme gücüdür.

Bugün herkes hükmetme sevdasına tutulduğu için kimse kendini yönetmeyi bilmiyor.

Başlamaya cesaret edilemeyen iş dışında hiçbir iş uzun değildir. İş böyle kabusa dönüşür.

Her hastanın yatak değiştirme tutkusuna kapıldığı bir hastanedir bu yaşam. Kimi soba karşısında çekmek ister açısını, kimi pencere kıyısında iyileşeceğini sanır.

Anlaşmak böylesine güçtür işte, düşünceler böylesine birleşmez şeylerdir, sevgili meleğim, sevişenler arasında bile.

Bu yaşam her hastası yatak değiştirme saplantısına kapılmış bir hastanedir.

Nefret o kalpten bu geniş ve karanlık boşluğa.

Her insanda, her zaman, eşzamanlı iki eğilim vardır; biri tanrı'ya, öteki şeytan'a doğru.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

Kim Söylemiş Olabilir

Güçlü olan, yenilmeyen yalnız azimdir.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste