Cemal Safi Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Türk şair, söz yazarı Cemal Safi ait 46 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Cemal Safi kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Cemal Safi mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Cemal Safi
  • Adı: Cemal Safi
  • Doğum: 15 Ekim 1938
  • Ölüm: 17 Nisan 2018
  • Mesleği: Türk şair, söz yazarı
Cemal Safi Kimdir Sayfası

Bu sayfada Cemal Safi hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Cemal Safi sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Cemal Safi, Tüɾk şaiɾ.

1938 yılında Samsun'da doğdu. Öğɾenimine Sakaɾya İlkokulu'nda başladı. Samsun Sanat Okulu' nun Toɾna Tesviye bölümünden mezun oldu. 1959 yılında ailesiyle Ankaɾa' ya taşındı. 1971 yılına kadaɾ o dönemde sahibi olduklaɾı Büyük Otel' de babasının yanında çalıştı. 38 yaşından sonɾa şiiɾleɾini yazmaya başladı. Şiiɾleɾini ilk defa Oɾhan Gencebay besteledi. 1989 Yılında Zekai Tunca'nın bestelediği "Rüyalaɾım Olmasa", 1990 yılında Selçuk Tekay'ın bestelemiş olduğu Vuɾgun' un güftekaɾı olaɾak Hüɾɾiyet Gazetesi'nin Altın Kelebek, Milliyet Gazetesi'nin Yılın En Sevilen On Şaɾkısı biɾincilik ödülleɾini aldı. 1991 yılında yine Zekai Tunca'nın bestelediği "Gözüm Kesmiyoɾ" şaɾkısıyla Milliyet Gazetesi'nin, 1991 yılında TRT'nin açmış olduğu yaɾışmada yine "İmkansız" şaɾkısıyla En İyi Tüɾk Sanat Müziği ödülünü aldı.

1990 yılında "Bu Gece Kalıyorum" adında şiir kaseti çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında yayınladı. 2000 yılında "Sende Kalmış", 2002 yılında "Kıyamete Kırk Kala" ve 2008 yılında da "Ya Evde Yoksan" şiir kitaρları yayımlandı.

Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere Zekai Tunca, Selçuk Tekay, Onur Akay ve Candan Erçetin gibi ünlü sanatçı ve besteciler tarafından 150 civarında şiiri bestelendi.

Safi, Türk Dil Kurumu tarafından, 2003 yılında yapılan Dil bayramında Türkςeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi. sozkimin.com 2004 yılında Mihai Eminescu adına düzenlenen Eminescu madalyası aldı. Şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutςa'ya ςevrildi.

Şair, yaz aylarını geςirmekte olduğu Akςay'da 1992 yılından beri her yıl, Ağustos ayının son üς günü gerςekleşen Akςay Şairler ve Bestekârlar Festivali 'ni organize etmektedir.

Cemal Safi, KOAH hastasıydı ve beyne pıhtı atması sebebi ile aylardır yoğun bakımdan çıkamamıştı. Cemal Safi 17 Nisan 2018'de vefat etmiştir.

Bazı Şiirleri

Ya Evde Yoksan, İς Benim İςin, Ayşen, Vurgun, Tek Hece (Aşk), Sende Kalmış, İmkansız (Rüyalarım Olmasa), Aheste, Mecbur muyum Ben, Yeter Artık Daha Fazla Üzemezsin, Eskici, Git, Senden Sadece Beni Sevmeni İstiyorum, Telefonda Sen, Bırak Beni Gideyim, Kılavuzum Karga Çıktı Neyleyim, Gelin Birlik Olalım
kaynak: wiki

Cemal Safi Sözleri 46 Adet

Aşağıdaki Cemal Safi sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Cemal Safi sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Gözlerine baktığımda kayboluşumun nedeni gözlerindir sanma. Her insan kendini kaybolmuş hisseder boşluğa bakınca!

Madem ki hatırı yok bunca senenin, namı namert olsun geri dönenin.

Benim en kötü hikayemi, en güvendiğim insanlar yazdı.

Bazen seni sevmiyorum, sonra geçiyor.

Benim en kötü hikayemi, en güvendiğim insanlar yazdı.

Benim en kötü hikayemi, en güvendiğim insanlar yazdı.

Benim en kötü hikayemi, en güvendiğim insanlar yazdı.

Bazen seni sevmiyorum, sonra geçiyor.

Benim en kötü hikayemi, en güvendiğim insanlar yazdı.

Hep seven suçlu, sevilen mutlu oluyorsa bu hayatta; sevmiyorum artık, bizi de seven çıkar nasılsa.

Gerçek aşk şans oyunları gibi. Hayali bile mutlu edebiliyor insanı; fakat tutturabilene 'aşk' olsun.

Al götür eskici ne resmi kalsın ne yüzü, ne izi, ne ismi kalsın onsuz da gülmeye değer bu dünya onsuz da görmeye değer her rüya.

Hayrını umsan da hain kararın, eyvah'la telafi olmaz zararın, yarama tuz bastı ani firarın, düşerken tuttuğum son dalı kırdin.

Kervanı kırılmış çölden beterim hancıya yolcuya hasret giderim yüz karası olmuş gönül defterim durülse ne yazar durulmese ne?

Avrupa birliği yetkilileri, hesap makinesiyle leblebi yazabildiğimizi bilse, aslında bizi kırmızı halıyla karşılar.

Ne sıradan bir sevgiyi yaşayacak kadar basit biriyim. ne de seni sıradan bir sevgiye malzeme yapacak kadar herhangi biri.

Yakışmıyor cepheyi terk edişin, mert dayanır namert kaçar sevdiğim..

Bırak, olumlu bedenlerde olumsuz aşk arama. Hayat cömert olsaydı zaten, çıplak gelmezdik dünyaya !

Ben allah'tan sonra seni överim seninle var oldu benim değerim. Senden başkasını nasıl severim! Almıyor sultanım, aklım almıyor.

Bir bayanın ağzından 'ne istiyorsan onu yap' cümlesi çıktıysa, 'nede olsa burnundan fitil fitil getiririm' anlamına gelir.

Gelen birşey katmaz artık bana, giden de hiçbir şey eksiltmez. Gel yada gelme sevgili; artık hiç farketmez.

Allah' diyen hayvanlara rastlıyoruz. Şaşırmayın ! Ben, seni seviyorum' diyenine bile rastladım.

Ateşe şu dedim göz göre göre, aklım zavallıydı duyguma göre, bahtına şükretti mecnûn bin kere, ağlarsın düştüğüm çölleri bilsen.

Erken yatana tavuk, çok çalışana inek, aklını kullanana çakal, kıskanmayana domuz denilen bi ülkede insan olmak çok zor.

Güldüğün her yerden gül biter sanma. Sen beni ilk defa yaralamadın. Ben sana kul köle olurdum amma. Sen bana bir günlük yar olamadın.

Sevgisiz evlilik hatadır bence; ya hekime ya hakime götürür. Bir kez daha düşün imzadan önce; asksiz nikah nikahsız aşk getirir!

Tiryaki gönlümde olmasın küskün..tek sana müptele..tek sana düşkün.. Ardından bir ağıt yakalım aşkın..adını elveda koyalım gitsin..

Hüzün adres değiştirir zamanla benden geçer sana göçer sevdiğim..

Aklını başına topla da vazgeç, beni dinle de vuslata gün seç, sen benim elime mecbursun er geç, bahtımı mecnun'a eş edemezsin.

Merhamet olmazsa kalp kiracında, tahtın da kurtarmaz seni tacinda. Bir kara sevdanın darağacında, seninde ipini çeken bulunur.

Otobüste platonik aşka yakalanıp. Otobüsten inince aşk acisi çeker türk genci.

Ulan oğlum, aşk için mesakatlı intihar metodları geliştirmeyi bırakın. Uğruna öldükleriniz, size biryerleriyle gülüyor..

Ya benimle kalırsın hep, ya da silinirsin bu yürekten! Ha var, ha yok değil, ya var olursun yada yok.

Her gün önüne gelen kızla yatma hayali kuran gençlerin, evleneceği zaman bakire kız beklemesinin mantığı çözülememiştir.

İdam mahkumunun söz hakkı vardı, bari son arzumu sor da öyle git. Arının çiçekte göz hakkı vardır, bir buse için dur da öyle git.

Henüz layık değilken tomurcuk kadar aşka, sana gül bahçesini kim acar benden başka!

Sen benim uykumu kahreden korkum, sen zehir zemberek sen zehir zakkum, sen benim cezamdin ben sana mahkum, sen sana sürgündüm sen bilmiyordun..

Pişmanlık duyar da dönersen geri, gel de gör aşkından kalan eseri. Seyret ateşinin düştüğü yeri, hasretin zulmünü gör de öyle git.

Kapandı sevdanın dönemi bence, kalmadı leyla'nın önemi bence, gene mi özendin gene mi gence, sana söyleyecek sözüm yok gönül.

Bazıları alışmış durmadan sevgili değiştirmeye. Haklısınız, çünkü biz alışkın değiliz sevmediğimiz adama seviyorum demeye.

Bazıları gitmeyi, bile beceremiyor. Ya anısı kalıyor, ya acısı.

Mecnun etsin de beni, mecbur etmesin allah; dönmem insan yerine koyulmadığım yere.

Aşk zordu senin için, basit olanı seçtin ve gittin. Zamanla anladım ki; zor olan ben değildim, basit olan sendin..

Hiç şansın kalmadı dönsen de geri yitirdin verdiğim bütün değeri aşkına emanet ettiğim yeri bu kadar kırmasan ne kaybederdin?

Seni seviyorum 1 cümle 2 kelime 13 harf 2 insan ve bir aptal..

Masal kitaplarına benzedi artık zamane aşkları. Okuması çok güzel ve zevkli; ama inanması bir o kadar zor.

Yorumlar 18 Adet

Perihan

Muhammed

Ebedi kişiliğinide yazmalıydınız

Perihan

dünya

sözlerı çok güzel

Perihan

aleyna bozkurt

başınız sağolsun ALLAHTAN RAHMET VE YAKINLARINA SABIR DİLİYORUZ

Perihan

Okyonus

Allah rahmet eylesin

Perihan

Aygün Xanis

Cox gozeldir xususen aşksız nikah nikahsiz aşk getirer
Bir Azeri türkü fexr eledim cemal safi ile

Perihan

Sibe

Allah rahmet eylesin. Cemal safi ölmüştür.

Perihan

hasan ok

çok güzeldi

Perihan

isimsiz

Naz: gercekten cok guzel diline yuregine saglım

Perihan

Tuğrul

Kendisi Samsun doğumludur ve halen yaşamaktadır

Perihan

mahmut çakmak

Bu kadar büyük bir yürek
bir bedene nasıl sığmış
aklım almiyor.

Perihan

Simurgungolgesi

Muhtesem bir gönül varmış mübarek zat'ta
Hayran kaldım

Perihan

barış kul

keşke yaşasaydın şu zamanda

Perihan

osman aksüt

keske hic ölmesin diyebilseydim ama hepimiz ölecegimiz icin saglikli yasam dilerim

Perihan

Umut Harmancı

Cemal Dayım Bidenesin Sen Hayatını Kim yazmissa Samsun Doğumlu Değil Yozgat Doğumlu

Perihan

Aydaa

bnce güzel ama biraz kısa olmuş hayatı ama yinede işime yaradı sağolun

Perihan

melek

çok güzel :) sözler hele :D

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste