Carl Gustav Jung Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Psikiyatr, filozof Carl Gustav Jung ait 29 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Carl Gustav Jung kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Carl Gustav Jung mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Carl Gustav Jung
  • Adı: Carl Gustav Jung
  • Doğum: 26 Temmuz 1875
  • Ölüm: 6 Haziran 1961
  • Mesleği: Psikiyatr, filozof
Carl Gustav Jung Kimdir Sayfası

Bu sayfada Carl Gustav Jung hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Carl Gustav Jung sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Carl Gustav Jung, İsviçreli psikiyatr, Analitik psikolojinin kurucusuԁur.

Derinlik psikolojisinin Freud ve Alfred Adler ile beraber üç büyük kurucusunԁan birisiԁir.

Basel Üniversitesi'nԁe tıp profesörü olan büyükbabasının aԁını taşıyan Carl Gustav Jung İsviçreli bir papazın oğluԁur. 1895 yılınԁa Basel'ԁe tıp eğitimi almaya başlaԁı ve 1900 yılınԁa Eugen Bleuler'in asistanı olarak Burghölzli'ԁe psikiyatrist olarak hizmet verԁi. Doktorasını 1902 yılınԁa tamamlaԁı. Konu okült (gizli, görünmeyen) fenomenler (etkiler) ve onların Psikoloji ve Patolojiyle bağlantıları iԁi. Paris'te 6 ay Pierre Janet ile bilgilerini ԁerinleştirԁi. 1903 yılınԁa Emma Rauschenbach ile evlenԁi. 36 yaşınԁa Uluslararası Psikanaliz Birliği'nin ilk başkanı olԁu. Psikolojik analizlerinԁe astrolojiԁen ԁe yararlanan Carl Gustav Jung, Sigmunԁ Freuԁ ile beraber çalıştığı toplumsal bilinçaltı kavramı ile ԁe tanınır.

Carl Gustav Jung'un Görüşleri
Caɾl Gustav Jung sadece psikoteɾapi bilim dalını değil, aynı zamanda Psikoloji, Teoloji, Etnogɾafi bilimi, Edebiyat ve güzel sanatlaɾı da etkiledi. Psikoloji bilim dalında kendisi taɾafından bulunan ve yapılan kavɾamlaɾ geniş şekilde kabul göɾdü. Öɾneğin; kompleks, içedönük ve dışadönük, gölge, aɾketip (eneɾjikompleksleɾ), kolektif (toplumsal) bilinçdışı, anima, animus.

Carl Gustav Jung'un Etkisi
Popülеr psikomеtrе aracı Myrеs-Briggs Kişilik Göstеrgеsi(MBTI) vе sosyonik kavramları, Jung'un psikolojik türlеr tеorisindеn gеliştirilmiştir. Jung, insan ruhunu "doğuştan dindar" olarak gördü vе bu dindarlığı araştırmalarının odak noktası yaptı. Rüya analizi vе sеmbolizma üzеrinе katkılarıyla еn çok bilinеn çağdaş yazarlardan biridir.
kaynak: wiki

Carl Gustav Jung'un Kitaplar
Psikoloji ve Din
Anılar, Düşler, Düşünceler
Dört Arketipler
sozkimin.com
İnsan Ruhuna Yöneliş
İnsan ve Sembolleri
Kırmızı Kitap
Keşfedilmemiş Benlik

Carl Gustav Jung Sözleri 29 Adet

Aşağıdaki Carl Gustav Jung sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Carl Gustav Jung sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Kimse bir başkasını yargılayabilecek kadar kusursuz değildir ama kendinde bu hakkı görebilecek kadar hadsizdir.

Kimse ışığı hayal ederek aydınlanmaz. İnsanı aydınlatan karanlığı idrak etmektir.

Bir zehrin etkisinden kurtulmak istiyorsan, onu son damlasına kadar içeceksin.

İnsan ışığı düşünerek değil, karanlığı şuurlu hale getirerek aydınlanabilir.

Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.

Tüm dünya din konusunda ne düşünürse düşünsün, dinsel deneyim yaşamış biri, kendisine hayat, anlam ve güzellik kaynağı olan ve dünyaya ve insanlığa yeni bir parlaklık veren büyük bir hazineye sahip olmuştur. Barışa kavuşmuştur.

Bilinçdışı bizi bizden daha iyi bilir.

Yaşamımızın büyük bir bölümünü bilinçdışında geçiririz.

Çocukken kendimi yalnız hissederdim; hala da öyle hissediyorum çünkü bazı şeyleri biliyorum ve bunları hiç bilmedikleri ya da bilmek istemedikleri anlaşılan insanlara bazı ip uçları vermeye çalışıyorum.

Görünüşünüz, yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. Dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar.

Artık elinde mitolojinin anahtarı var. Ruhun tüm kapılarını açmakta özgürsun.

Eğer bir bireyi anlamak istiyorsam, ortalama insan hakkındaki tüm bilimsel bilgileri bir yana atıp, tüm teorileri gözardı ederek tümüyle yeni ve önyargısız bir tavır benimsemek zorundayım.

Düşünmek zor bir sanattır onun için çoğunluk tek karar verir.

Anima ve animusun etkileri bilince taşınabilir olsa da, kendileri bilinci aşan, algının ve iradenin ulaşabileceğinin ötesinde olan unsurlardır.

Ruhun başka hiçbir şeye indirgenemeyecek kadar kendine özgü bir doğası vardır.

Görünüşünüz, yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar.

Doğduğumuz dünya çok acımasız, ama aynı zamanda ilahi bir güzelliği var. Anlamlı oluşununmu, yoksa anlamsızlığının mı ağır bastığına karar vermek, insanın yapısına bağlı.

Bilimsel ruh incelemesinin psikoloji, geleceğin bilimi olduğuna inanıyorum. Psikoloji doğa bilimlerinin en genci ve henüz emekleme evresinde bugün. Bizim için en önemli bilim dalı bu ;gerçektende, insanoğlu için en büyük tehlikenin açlık, deprem, mikroplar, kanser olmayıp, yalnızca insanın kendisi olduğu, göz kamaştırıcı bir açıklıkla ortaya çıkmaktadır. Nedeni ortada: ruhsal yaraları saracak, etkili bir çare yok henüz, oysa bu yaralar doğanın en acımasız, en büyük yıkımlarından daha da yok edicidir ! İnsanı olduğu gibi halkları da korkutan en büyük tehlike pşisik tehlikedir. Beliren genel güçsüzlüğün nedenleri, bilinçaltını hiç dikkate almaksızın tek bilinçle, ama yalnızca bilinçle ilgilenilmiş olmasıdır.

Yalnızlık insanın çevresinde insan olmaması demek değildir. İnsan kendisinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğu zaman kendisini yalnız hisseder.

Tanrı adem ile havva'yı, düşünmek istemediklerini düşünmek zorunda bırakacak biçimde yaratmıştır.

Tümüyle emin olduğum hiçbir şey yok. Tümüyle inandığım bir şey de gerçekten yok. Tek bildiğim, doğduğum ve var olduğum.

Günümüzde, bizi tehdit eden tehlikenin doğadan gelmediğini, insan ve kitle ruhundan kaynaklandığını apaçık görüyoruz. Tehlike insanın ruhundan kopmuş olmasında.

Kuramları iyi öğren, ancak yaşayan ruhun mucizesine dokunduğunda onları bir yana bırak.

Bilinmeyen bir şeyi hissetmek ve bir gize sahip olmak önemlidir. Böyle bir şeyi yaşamamış bir insan, önemli bir şeyi yaşamamış olur.

Mars gezegenine ulaşmak, kendi kendine ulaşmaktan daha kolaydır.

Duygusuz karanlığı aydınlatamayız ve bitkinliği harekete çeviremeyiz.

Diğerinin sevmediğimiz özellikleri, kendi kendimizi bulmaya yardım edebilir.

Bilincimize çıkaramadığımız şey, hayatta karşımıza yazgı olarak çıkar.

Bilinçaltı ürkütücü bir canavar değildir. Doğal bir organizmadır. Ancak bilinçli davranışımız ise yaramaz duruma girdiğinde tehlikeli olabilir. Kendimizi baskı altına aldıkça bilinçaltının tehlikelerine kendimizi maruz bırakmış oluruz.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

osman

tam benlik bu
bi katpalra bakayım

Perihan

Resul aydın

Cok güzel sözler

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste