Beydeba Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fabl yazarı Beydeba ait 8 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Beydeba kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Beydeba mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Beydeba
  • Adı: Beydeba
  • Doğum: MÖ 1. yüzyıl
  • Mesleği: Fabl yazarı
Beydeba Kimdir Sayfası

Bu sayfada Beydeba hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Beydeba sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Beydeba, M.Ö. 1. yüzyılda yaşamış Hint bilge ve fabl yazarı.

Beydeba'nın Hayatı
Gerçek ismi ve ırkı hakkınԁa birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa ԁa, tarihçilerin çoğu, aԁı Ketku olan bir hint alimi olԁuğu kanısınԁaԁır. Fabl türünün en önemli eserlerinԁen biri olan Kelile Dimne'yi Debşelem isimli biɾ Hint Hükümdaɾı döneminde kaleme almış ve eseɾini hükümdaɾa sunmuştuɾ. Eseɾin içeɾiğinde hayatı sisleɾ içeɾisinde kalan biɾ Hint Hükümdaɾı olan Debşelem Şah'ın biɾ vasiyet üzeɾine ünlü bilge Beydeba'nın yanına gitmesi ondan hikmetli sözleɾ , öğütleɾ , devlet yönetiminde yaɾdımcı olacak öğɾetici masallaɾ dinlemesi anlatılmaktadıɾ. Eseɾde bulunan hikâyeleɾde siyaset, eɾdem ve eğitim gibi biɾçok faɾklı konu işlenmiştiɾ. Kitap 14 bölümden oluşuɾ. Kitap, adını ilk bölümündeki hikâyeleɾin kahɾamanı olan iki çakaldan almıştıɾ; "doğruluğu ve dürüstlüğü" simgeleyen "Kelile" ile "yanlışlığı ve yalanı" simgeleyen "Dimne". Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de "Bülbül ile Bağcı"'dır.

Bir görüşe göre
MÖ 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba'nın el yazmalarına göre Sarp'ın zamanında yaşamıştır. Büyük İskender, muazzam ordusuyla Çin'e ilerlerken geçtiği yerleri de fethеdiyordu. O zamanın Hint hükümdarı Fur onurlu biriydi vе ülkеsini nе pahasına olursa olsun savunmaya kararlıydı ancak İskеndеr'in kıvrak zеkâsıyla baş еdеmеmiş vе yеnilmişti.

İskender Hindistan'ı topraklarına katıp şehrin başına, güvendiği birini vali atadıktan sonra yoluna devam etti. Büyük İskender gittikten bir süre sonra Hintler ayaklandılar ve Büyük İskender'in atadığı valinin yerine Fur'un oğlu Debşelimi hükümdar yaptılar. Ancak Debşelim hükümdar olduktan sonra halkına zulüm etmeye başladı. Zamanın ünlü bilgini Beydeba, Debşelim'in huzuruna ςıktı ve ona yanlış yaptığını söyledi. sozkimin.com Debşelim, önce Beydeba'ya ςok kızdı. Ama daha sonra haklı olduğunu anlayınca yumuşadı.

Diğer bir görüşe göre
Beydeba, MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Çin yazarıdır. Mehmet Küşteri adlı bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer adlı eserinde belirttiğine göre Beydeba, M.S.81 yılında doğmuştur; musikinin mucididir. Nasihat-El-Külliye adında bir eseri Arapça'ya çevrilmiştir.
kaynak: wiki

Beydeba Sözleri 8 Adet

Aşağıdaki Beydeba sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Beydeba sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Ateşin, borcun, hastalığın ve düşmanın küçüğü yoktur.

Deniz, dalgalarıyla deniz; hükümdar, yardımcılarıyla hükümdar olur.

Bir kez fitne tohumu düştü mü bir kalbe kolay kolay çıkıp gitmez oradan. Kötülük adına ne varsa çağırır kendisini büyütür de büyütür.

Yastık diye basını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan, düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.

Dostluk iyi kimseler arasında çarçabuk temelleşir, güçlükle yıkılır.

Ateşin, borcun, hastalığın ve düşmanın küçüğü yoktur.

Akıllı bir kimse, düşmanından da akıl öğrenmeyi ihmal etmez.

Açık kalple konuşan düşman, içten pazarlıklı dosttan daha iyidir.

Yorumlar 20 Adet

Perihan

şeyma

mükemmel ama uzunnnnn.

Perihan

mural box

Beydeba çok ünlü bir sanatçı

Perihan

CİHAN

Beydebanın sözleri çok kısa

Perihan

102938

Coooook iiiyyyyi çok güzel

Perihan

bilinmez

ms81 yılında

Perihan

Söylemem

Sözleri hem anlamlı hem de çoooooooook güzel
Ama gerçekten çok uzun

Perihan

fatih

çok uzun ama açıklayıcı

Perihan

Şahin


Çok azyazı yazmışsınnız

Perihan

Efe

Kardeşim bilgi az fiyonklu ama maşallah yazmışım he

Perihan

Eda

Çok uzun

Perihan

Enes

Bilgi çok az diyonda 2 saat anlatmışın mübarek

Perihan

Blabla

Emeği geçen herkese trşekkürler ama hayatı çok uzun.

Perihan

Semih

Hoca hayatını yazın getirin dedi ama çok uzun

Perihan

samuel

emeği geçenlere teşekkür ederim

Perihan

onur

ben bunu araştırdım

Perihan

elif

m.ö 1. yüzyılda ( kaçta doğduğu tam bilinmiyor)

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste