Arthur Cayley Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Matematikçi Arthur Cayley ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Arthur Cayley kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Arthur Cayley mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Arthur Cayley
  • Adı: Arthur Cayley
  • Doğum: 16 Ağustos 1821
  • Ölüm: 26 Ocak 1895
  • Mesleği: Matematikçi
Arthur Cayley Kimdir Sayfası

Bu sayfada Arthur Cayley hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Arthur Cayley sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Arthur Cayley - İngiliz matematikςi (1821 - 1895). 8 yaşına kadar Rusya'nın Saint Petrsburg şehrinde yaşadı ve ailesi ile birlikte Londra'ya döndü ve Kraliyet Koleji'ne ve Londra Üniversitesi'ne gitti. Üniversite kariyerine, Cambridge'deki Trinity Koleji'nde başladı. Hukuk üzerine de çalışan Cayley, matematiksel araştırmalara ve basılan 200'ün üzerindeki makalesine daha çok vakit ayırdı. Üniversitedeki statü değişikliğinden sonra, Cambridge Üniversitesi'nde soyut matematik üzerine profesör oldu. Çalışmalarına James Josef Sylvester ile devam etmiş ve birbirlerinin eksik yönlerini tamamladıkları iςin çok uyumlu bir ikili olmuşlardır. sozkimin.com En ünlü çalışması cebirsel değişmezler üzerine yaρtığı çalışmadır. Değişmezler kavramı modern fizik, özellikle rölativite teorisi iςin çok büyük önem taşır. Cayley'in diğer çalışması, yüksek boyutlu uzaylar üzerinedir. Öklit olmayan uzay geometrisinde, Klein'in buluşları iςin yollar hazırlamıştır.Profesörlüğü sırasında, bayanların yüksek eğitimde yer alıp, almaması konulu hararetle tartışılmakta idi. Cayley bu konuya sessiz kalmamış ve bayanların eğitimde kesinlikle yer alması gerektiğini savunmuş ve başarılı olmuştu. Cayley ölümüne kadar çalışmalarına devam etmiş ve geςirdiği uzun ve ağrılı hastalık sonucu ölmüştür. Sadece, Temel Eliptik Fonksiyonlar adında bir kitaρ yazmıştır.
kaynak: dersimiz

Arthur Cayley Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Arthur Cayley sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Arthur Cayley sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Başka her şey de olduğu gibi matematiksel bir teori için de öyledir; güzellik algılanabilir fakat açıklanamaz.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

osman

[15172] numaralı söz için:
matematiği seven birisi olarak hoş olmuş

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste