Aristoteles, üç tür mutlu hayattan bahseder: İlk tür mutlu hayat, arzu ve ist...

söz kimin

Bu sayfada Jostein Gaarder tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Jostein Gaarder şöyle demiştir: Aristoteles, üç tür mutlu hayattan bahseder: İlk tür mutlu hayat, arzu ve ist... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

xxx

Aristoteles, üç tür mutlu hayattan bahseder: İlk tür mutlu hayat, arzu ve isteklerin gerçekleştiği hayattır. İkincisi, özgür ve sorumlu bir vatandaş olarak varolunan hayattır. Üçüncü tür mutlu hayat ise araştırmacı ve filozof olarak geçirilen hayattır. Aristoteles, insanın mutluluğu için bu üç koşulun da bir arada varolması gerektiğini ısrarla belirtir, tek yönlülüğü reddeder. İnsanlarla ilişkilerimizde de 'altın orta'yı tutturmaktan söz eder Aristoteles; ne korkak, ne çılgınca atılgan olmak iyidir; insan sadece cesur olmalı! Cesaretin azı korkaklık, çoğu çılgınlıktır. Ne cimri, ne savurgan olmak iyidir; insan sadece cömert olmalı! Aşırı cömertlik savurganlık, az cömertlik cimriliktir.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Genç görünmek arzusu bilhassa ölüm endişesinden kaçınmak için beslenir. sanırız k. . i, genç göründüğümüz nisbette ecelden uzağız.

Okul sayısının artması, silahlanmanın artması kadar tehlikelidir ama bu tehlike gerektiği kadar ciddiye alınmıyor.

Benim çapımda bir beyin beşinini ineklerden almaz. Vejetaryendir.

Hiç bir zaman geç kalmadınız, kaç kere yoldan dönmüş de olsanız, kaç kere döndürülmüş de olsanız, dünyanın bütün günahını taşıyor da olsanız, hayatınızdaki her şeyden kendinizi suçlu hissediyor da olsanız, kendinizin 'Yüreğiniz' tarafından kabul edileceğin

Sen tanrıyla konuşursan dindarsındır, tanrı seninle konuşursa delisindir...

Gerçek yurtsever, ülkesindeki insanların büyük çoğunluğunun ölmesini isteyendir.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste