Alparslan Türkeş Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Türk asker,Eski Başbakan yardımcısı ve siyasetçi. Alparslan Türkeş ait 38 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Alparslan Türkeş kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Alparslan Türkeş mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Alparslan Türkeş
  • Adı: Alparslan Türkeş
  • Doğum: 25 Kasım 1917
  • Ölüm: 4 Nisan 1997
  • Mesleği: Türk asker,Eski Başbakan yardımcısı ve siyasetçi.
Alparslan Türkeş Kimdir Sayfası

Bu sayfada Alparslan Türkeş hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Alparslan Türkeş sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Alparslan Türkeş, Türk asker ve siyasetçi.

Alparslan Türkeş, Türk siyasetinin ve askeri tarihinin önemli bir ismi olarak bilinir. Doğum adıyla Ali Arslan veya Hüseyin Feyzullah olan Türkeş, 25 Kasım 1917 tarihinde Lefkoşa'da doğmuş ve 4 Nisan 1997'de Ankara'da vefat etmiştir. Kendisi, Türkiye'nin modern tarihinde aktif bir şekilde yer almış ve önemli görevler üstlenmiştir.

Alparslan Türkeş, askeri kariyerine başladıktan sonra, Türkiye'nin önemli tarihi olaylarından biri olan 27 Mayıs Darbesi'nde etkin bir rol üstlenmiştir. Askerlik görevinin ardından, Alparslan Türkeş başbakan yardımcısı olarak görev yapmış ve aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk genel başkanı olmuştur. MHP'nin başkanlığını 1969-1981 ve 1993-1997 yılları arasında sürdürmüştür. Ayrıca, 1965, 1969, 1973, 1977 ve 1991 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili olarak parlamentoya girmiştir.

Alparslan Türkeş, Türk milliyetçiliğini bir araya getirmek amacıyla 1963 yılında Türkiye Huzur ve Yükseliş Derneği'ni kurmuş ve siyasi hayata aktif olarak katılmıştır. sozkimin.com 1965 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne katılmış ve parti genel başkanı olmuştur.

12 Eylül Darbesi'nden sonra, Alparslan Türkeş 1985 yılına kadar 4,5 yıl boyunca tutuklu kaldı. 1987'deki Türkiye anayasa değişikliği referandumu, siyasal yasağının kalkmasını sağladı. Aynı yıl içerisinde, Milliyetçi Çalışma Partisi'ne katıldı ve düzenlenen kongrede genel başkan seçildi. Partisi, 1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yaptı. 1992'de, 12 Eylül Darbesi sonrası kapatılan partilerin eski adlarını almasıyla ilgili Siyasi Partiler Kanunu'ndaki değişiklikle, Milliyetçi Çalışma Partisi'nin (MÇP) adı 1993 yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirildi. 1995 Türkiye genel seçimlerinde parlamentoya giremeyen Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde vefat etti.Alparslan Türkeş, 9 Işık başta olmak üzere siyasi ve tarihi görüşlerini içeren kitaplar yazdı.

Gönül Seferberliğine
Temel Görüşler
Türkiye'nin Meseleleri
Bunalımdan Çıkış Yolu
Kahramanlık Ruhu
Yeni Ufuklara Doğru
1944 Milliyetçilik Olayı, Yaylacık Matbaası, İstanbul, 1968
27 Mayıs ve Gerçekler
Fırtınalı Yıllar
MHP ve Bozkurtlar
Türklük Gururu ve Şuuru
Her Türlü Emperyalizme Karşı
Bir Devrin Perde Arkası
9 Işık ve Türkiye
9 Işık
9 Işık / Millî Doktrin
Milliyetçilik
Ahlakçılık
Türk Milliyetçilerinin Zaferi
Ülkücülük
Basılan Kervanımız
Dış Politikamız ve Kıbrıs
Milliyetçilik-Ülkücülük Üzerine Konuşmalar
Toplumculuk
Dış Meseleler
Savunma
Sorgu
Millî Devlet Güçlü İktidar
Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik
İlimcilik
27 Mayıs, 13 Kasım, 21 Mayıs ve Gerçekler

Alparslan Türkeş Sözleri 38 Adet

Aşağıdaki Alparslan Türkeş sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Alparslan Türkeş sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Türk aydınları için batı'nın sığınması olmak bir ideal olarak benimsenmiştir. Milletimiz için bundan korkunç felaket düşünülemez.

Zafer, asla mahvolduklarını zannedenler tarafından kazanılamaz.

İdealler yıldızlar gibidir. Onlara belki ulaşamazsınız ama bakarak yönünüzü tayin edebilirsiniz.

Ülkücüler, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen, şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır.

İşlâmiyeti ele alıp türklüğü inkâr etmek ihanettir. Bunun tersi de aynı derecede gaflet ve ihanettir.

Emirlere mutlak itaat lâzimdir. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek olmak lâzimdir.

Alınan görevleri yapmak ve yapıldığını takip etmek lâzimdir. Millet hayatında başarı devamlılığa bağlıdır.

Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder.

İnsanlar; yoksulluğa, açlığa, susuzluğa tahammül ederler. Fakat adaletsizliğe, hor görülmeye, aşağılanmaya asla müsaade, müsamaha etmezler.

Başarı için muntazam plânli çalışma yapmak lâzimdir. Son nefesimizi verinceye kadar çalışacağız.

Fikir, iman, ülkü aşkı .. İnsanları güçlü yapan bunlardır.

Türklük bedenimiz işlâmiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset gibidir.

Türk töresinin bir şartı da yüksek vazife duygusudur. Vazifeyi her ne pahasına olursa olsun yapmaktır. Diğer bir şart, toplum uğrunda her çeşit fedakârliği yapmaktır. Millete hizmet yolunda şahsi menfaatlerden, şahsi zevklerden feragattır. Vazgeçmektir. Kişiler kendilerini millet için feda ederler. Türk milleti'nin büyüklüğü böyle yükselecektir. Onu sizler yaşatacak, sizler yükselteceksiniz. Türk töresinin en önemli bir gereği de sır saklamaktır. Sır saklamak.

Ahlâkcilik anlayışımız, türk ahlâki ve müslümanlık inancından meydana gelmiştir.

Türk töresi, türk ülküsünün ayrılmaz parçasıdır.

Türk töresinin bir diğer şartı da haddini bilmektir. Haddim bilmek.. Ne kendinizi dev aynasında göreceksiniz. Herkese yukarıdan bakacaksınız, ne de kendinizi aşağıdan göreceksiniz, aşağıdan bakacaksınız.

Türklük şuuruna erişmiş, samimi olarak "ben türk'üm" diyen herkes türk'tür. Türkçülük ve türk'ün tayininde, sapık ölçülere, özellikle mezhepçiliğe, coğrafyacılığa, laboratuvar irkçılığına inanmıyorum. Başka milletleri küçük gören, dünya barışını tehlikeye sokan antropolojik ırkçılık, türk milliyetçilik ülküsünün dışındadır.

Gençliğimizi büyük bir savaş beklemektedir. Bozgunculuğa, tembelliğe, ahlaksızlığa, cehalete, yalancılığa karşı büyük bir savaş.

Millî kalkınmamızı gerçekleştirmek, her türk ferdini hür yapabilmek için türk milletini yeniden kurmak zorundayız. Vatandaşlarımız arasında parti, mezhep, ırk ve bölge farkı gözetmeksizin karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bağlar dokuyacağız.

Cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva başarıya ulaşamaz.

Cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva başarıya ulaşamaz.

Türk devletinin yenilmez, zinde hayat gücü ve türk milletinin teminatı ve istikbali gençliktir.

Kendinizi küçük görmeyiniz. Sizler büyük kuvvetsiniz. Vazifenizi hiçbir zaman unutmayınız. Kuvvet birliktir. Dâvamızın geleceği birliktedir. Birlik, beraberlik içinde olmaktır.

Hepiniz birer türk bayrağı'siniz. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.

Ne mozayiği ulan! Mermer, mermer!

Milletler yabancı kuvvetlerin orduları ve diğer maddi güçleri tarafından yok edilmeden önce, manevi ve fikir güçleri tarafından esaret atina alınırlar. Böyle bir toplumun esir ve yok olması kesin hale gelir.

Komünist sistemlerde halkın esaret altında oluşunun sebebi bir mülk sahibi olamamasıdır.

Bizim savunduğumuz dokuz ışık'çi sistemin hedefi türk milletinin her ferdini mülk sahibi yapmaktır.

Türkün en önemli vasfı teşkilâtciliğidir.

İnsanlık âleminin en şerefli bir ailesi türk milletidir. Dokuz ışık demek, türk ülküsü demektir.

Ülküsüz insan çamurdan farkı olmayan bir varlıktır.

Tanrı dağı kadar türk, hira dağı kadar müslümanız.

Bir fikre, bir ideolojiye, kendisinden daha üstün bir fikirle karşı çıkılır. Karşı fikir kaba kuvvetle ezilemez.

Davalarımızın çözümü kendimize dönmek, sarsılmaz bir birlik halinde el ele vermek ve geceli gündüzlü çalışmaya girişmekle mümkündür.

Türkçüler günü olan 3 mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.

Mücadeleniz zaferle sonuçlandı, gazâniz mübarek olsun.

Bölünme kabul etmez, kutsal bir bütün halinde büyük türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz.

Hürriyetin tek garantisi mülkiyettir.

Yorumlar 7 Adet

Perihan

cevo cevza

[14496] numaralı söz için:
Once Vatan

Perihan

Ayşe

Unutulmaz devlet adamı

Perihan

Aleyna

BAŞBUĞ ALPASLAN TÜRKEŞ

Perihan

Güllü

Büyük komutan başbuğumuz

Perihan

Hakan

Emanetin emanetimizdir Reis

Perihan

yaren

Başbuğum yolun yolumuzdur...

Perihan

Çağatay

Değeri bilinmeyen devlet adamı.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste