Ali Naki Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada On İki İmam'ın onuncusu. Ali Naki ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Ali Naki kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Ali el-Hâdî mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Ali Naki
  • Adı: Ali Naki
  • Doğum: MS 8 Eylül 829
  • Ölüm: MS 1 Temmuz 868
  • Mesleği: On İki İmam'ın onuncusu.
Ali Naki Kimdir Sayfası

Bu sayfada Ali Naki hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ali Naki sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Ali el-Hâdî, Ali en-Nakî ya da tam adı Ali bin Muhammed Nakî'yyî'l-Hâdî, (d. 829, Suryâ, Medine - ö. 868, Samara, Bağdat) On İki İmam'ın onuncusu.

Şiîliğin İsnâaşerîyye mezhebinde ve onun kolları olan Câferîlik ile Alevîlik'te "Onuncu İmâm" olarak yer alan "Ali en-Nakî'yyî'l-Hâdî" (Ali en-Nakî el-Hâdi) İslam Devleti'ni 656-661 yılları arasında yöneten dördüncü İslam halifesi ve İslam peygamberi Muhammed'in amcasının oğlu Ali el-Mûrtezâ'nın torunlarından dokuzuncu imâm Muhammed el-Cevâd'nın oğludur. Annesi Ümmü'l-Fazl'dır. sozkimin.com Gençliğini Medine'de babasının yanında geςirdi.

Onun ölümünden sonra imam oldu. Medine'deki etkisi gittikçe artınca, halife olmayı amaçladığı ve evinde silah bulundurduğu ihbarı üzerine bir gece evi basılıp arandı. İhbarın asılsızlığı anlaşıldıktan sonra Abbasi halifesi Mütevekkil tarafından Bağdat'a çağrıldı ve gözaltında tutulmak üzere Samarra'da oturmak zorunda bırakıldı. Ölünceye değin burada kaldı.

Ailesi
Eşi Türk olup ismi Hadise, Sevil ya da Suzan'dır.
or Salīl Bu eşi Türk olan oğlu Hasan el-Askerî'nin de annesidir. Muhammed ve Abdullah Câfer Zeki adında İki oğlu ile Ayşe isminde bir kızının daha var olduğu bilinmektedir.
kaynak: wiki

Ali Naki Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Ali Naki sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Ali Naki sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İncittiğin bir kimseden samimiyet bekleme. Aldattığın bir kimseden vefa bekleme.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Aysel

Bu kadar güzel sözlerin üzerine söylenecek kelime yok

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste