Alfred North Whitehead Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Matematikçi, filozof Alfred North Whitehead ait 15 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Alfred North Whitehead kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Alfred North Whitehead mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Alfred North Whitehead
  • Adı: Alfred North Whitehead
  • Doğum: 15 Şubat 1861
  • Ölüm: 30 Aralık 1947
  • Mesleği: Matematikçi, filozof
Alfred North Whitehead Kimdir Sayfası

Bu sayfada Alfred North Whitehead hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Alfred North Whitehead sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Alfred North Whitehead, İngiliz bir matematikçi ve filozoftur.

Mantıksal pozitivizm olarak bilinen felsefi akımın ve Viyana Çevresi olarak aԁlanԁırılan filozoflar grubunun iςinԁe yer alan önemli isimlerԁen birԁir.

Ramsgate, Kent, Birleşik Krallık'ta ԁoğԁu, Cambriԁge, Massachusetts, ABD'ԁe ölԁü. 1880–1910 arasınԁa matematik üzerinԁe ςalıştı. 1910–24 arasınԁa fizik, bilim felsefesi, eğitim pratik ve teoriği üzerine ςalışmalarԁa bulunԁu.

1924–47 arasınԁa ԁaha önce hiς ԁüşünmeԁiği bir ԁalԁa Harvarԁ Üniversitesi'nԁe felsefe profesörü olԁu, metafizik hakkınԁa yazԁı.

Bertrand Russell'la beraber Principia Mathematica kitabını yazdı. Tanrı'yı İbrahimi dinlerden daha farklı bir şekilde anladığı iddia edilse de, eserlerinde semavi dinlerden esintiler mevcuttur.
kaynak: wiki

Alfred North Whitehead Sözleri 15 Adet

Aşağıdaki Alfred North Whitehead sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Alfred North Whitehead sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir kadının 'memnun oldum' dediği tek yer, tanışma faslıdır.

Bir kadının memnun oldum dediği tek yer, tanışma faslıdır.

Basitliği arayın ve ondan şüphe edin.

Deliler bilgisiz hayal gücü ile, ukalalar hayal güçsüz bilgi ile hareket ederler. Bir üniversitenin başlıca görevi hayal gücü ile tecrübeyi birbirine kaynak etmektir.

Evren bütünü bakımından, makine gibi bir varlık değil, sürekli oluş içinde bulunan canlı bir organizma gibidir.

Bilimden kaçıp dine (teoloji), dinden kaçıp bilime sığınamazsınız. Hakikate kestirmeden ulaşamazsınız.

Genellemelerle düşünür ama detaylarla yaşarız.

Şu anda benimsemiş olduğumuz inançlara, kuşkuyla bakmamıza neden olabilecek bir düşünce; oturup hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

Mekanik matematiksel ilimlerin cennetidir, çünkü kişi onunla matematiğin meyvelerine ulaşır.

Bir kadının 'memnun oldum' dediği tek yer, tanışma faslıdır.

Batı felsefeleri, platon'un görüşlerine düşülen dipnotlardan ibarettir.

Köpek kucağınıza sıcarsa sizi sevdiği içindir, kedi aynı şeyi yaparsa kucağınız sıcak olduğu içindir.

Akıllarımız sınırlı fakat bu sınırlılığın şartları içerisinde sonsuz olasılıklarla çevrilmişiz; işte hayatın gayesi bu sonsuzluktan kavrayabildiğimiz kadar çok şey kavramak.

Hata yapmaktan korkmak, ilerlemenin ölümüdür.

Günümüzün geçerli inançlarını yarıp öteye fışkırmayan bir uygarlık, çok sınırlı bir ilerleme döneminden sonra kısırlaşmaya mahkumdur.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

SEHER

HATA YAPMAKTAN KORKMAK İLERLEMENİN ÖLÜMÜDÜR:
İnsan bu, yapar elbet hata. İlerlemenin sonudur hatta bu da doğrudur. Sonuçta geleceği bilmeksizin sadece kestirebiliyoruz ancak hata kavramına nefes kadar yakın olan bir nefis vardır ki bu nefis, seçimimiz ne olursa olsun bize yolun sonunu gösteren bir ayna gibidir. Sonunu bilerek yaptığımız seçimler ise bizi kasten hataya sürükler. Sizce bu da kendini öldürmek değil midir?

Perihan

SEHER

Bir kadın, tanışırken bile memnun olmak zorunda hissedebiliyor, yalnızlık korkusu işte ne yapsın..?

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste