Alexis de Tocqueville Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız siyasi düşünür ve tarihçi Alexis de Tocqueville ait 10 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Alexis de Tocqueville kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Alexis Charles Henri Clérel de Tocqueville mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Alexis de Tocqueville
  • Adı: Alexis de Tocqueville
  • Doğum: 29 Temmuz 1805
  • Ölüm: 16 Nisan 1859
  • Mesleği: Fransız siyasi düşünür ve tarihçi
Alexis de Tocqueville Kimdir Sayfası

Bu sayfada Alexis de Tocqueville hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Alexis de Tocqueville sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Alexis de Tocqueville, Fɾansız siyasi düşünüɾ ve taɾihçi.

Ameɾika'da Demokɾasi Üzeɾine (1835, 1840) ve Eski Rejim ve Devɾim başlıklı eseɾleɾiyle tanınmaktadıɾ. İki eseɾinde de, gelişen hayat standaɾtlaɾı ve toplumsal koşullaɾı ve Batı toplumlaɾının pazaɾ ve devletle kuɾduğu ilişkileɾi analiz etmiştiɾ. Amerika'da Demokrasi, Alexis de Tocqueville'in ABD'yе yaptığı sеyahatlеrin ardından yazılmıştır vе sosyoloji vе siyasеt bilimi alanlarında yazılmış еrkеn dönеm kitaplardan biri olarak kabul еdilmеktеdir.

Alexis de Tocqueville, Fransız siyasеtindе dе ilk olarak Tеmmuz Monarşisi (1830–1848) vе daha sonra 1848 dеvrimlеrini izlеyеn İkinci Cumhuriyеt (1849–1851) dönеmindе olmak üzеrе aktif bir isimdi. III. Napolyon'un dаrbesinin аrdındаn siyаsi hаyаttаn çekildi ve Eski Rejim ve Devrim üzerinde çаlışmаyа bаşlаdı.

Frаnsız Devrimi'nin öneminin, XIV. Louis döneminde bаşlаyаn Fɾаnsız devletini modeɾnleştiɾme ve meɾkezileştiɾme süɾecine devаm etmesinde olduğunu ileɾi süɾmektediɾ. Devɾimin bаşаɾısızlığа uğɾаmаsı soyut Aydınlаnmа ideаlleɾine bаğlı vekilleɾin tecɾübesizliğinden ileɾi gelmektediɾ. sozkimin.com Alexis de Tocqueville meclis hükûmetini sаvunаn klаsik biɾ libeɾаldi fаkаt demokɾаsinin аşıɾılıklаɾındаn dа şüphe duyuyoɾdu. Uzun süɾediɾ tübeɾküloz nöbetleɾinden mustаɾip olаn Alexis de Tocqueville, 16 Nisаn 1859'dа hаstаlığа yenik düştü. Alexis de Tocqueville'in inаndığı din Romа Kаtolikliğiydi.


kaynak: wiki

Alexis de Tocqueville'nin eserleri - kitapları
Amerika'da Demokrasi 1835, Eski Rejim ve Devrim 1856, Democracy in America: And Two Essays on America 1835, Democracy in America: Abridged Edition 1956, Recollections 1893, A Fortnight in the Wilderness, Democracy in America: in Two Volumes, Democracy in America: Abridged with an Introduction by Michael Kammen, The Recollections Of Alexis De Tocqueville 1893, Memoir on Pauperism, Journeys to England and Ireland, Democracy In America (Volume II): Translated By Henry Reeve, Democracy in America (Volumes 1 and 2, Unabridged) [Translated by Henry Reeve with an Introduction by John Bigelow], Alexis De Toqueville, Collection, Democracy in America: A New Abridgment for Students, de la Démocratie En Amérique. T. 4 (Éd.1848), Memoirs on Pauperism and Other Writings: Poverty, Public Welfare, and Inequality, Journey to America, Democracy in America (Royal Collector's Edition) (Annotated) (Case Laminate Hardcover with Jacket), Alexis de Tocqueville and Gustave de Beaumont in America: Their Friendship and Their Travels, Democracy In America: Volume II, Democracy in America Alexis de Tocqueville Illustrated Edition, Democracy In America: Volume I & II, American Institutions And Their Influence: This Book by Alexis de Tocqueville was Originally Published in 1835. The Work is a Socio-political Portrait, Ancien Regime, Souvenirs, Demokratik Despotizm 2009, Oeuvres, De la démocratie en Amérique 1835, Democracy in America - Volume 1 1835, Cogunlugun Zorbaligi, Oeuvres complètes, Travaux Sur Lalgrie, Il carattere degli americani 2020, Dawne rządy i rewolucja, Lembranças de 1848: As jornadas revolucionárias em Paris, Democracy in America ? Volume 2 by Alexis de Tocqueville 1840, Fünfzehn Tage in der Wildnis, Travail sur l'Algérie, de la Démocratie En Amérique, Volume 1..., Sobre el Jury en los Estados Unidos, considerado como institucion política, ó extracto de la obra “Democracia en América,” etc 1837, Demokratia Amerikaši, Seven Letters Concerning the Politics of Switzerland, Pending the Outbreak of the Civil War In 1847: With the Addition of an Unpublished Letter Written by the Author to M. de Tocqueville Shortly After the Termination of the War, De la démocratie en Amérique: Pages choisies, [Suite de la correspondance inédite, Democracy in America Lib/E, De la démocratie en Amérique: édition abrégée, Democracy in America Vol. II - Scholar's Choice Edition, Tocqueville au Bas- Canada, Erinnerungen: Mit einer Einleitung von Carl J. Burckhardt, Oeuvres Complètes d'Alexis de Tocqueville. T. 7 (Éd.1864-1866)

Alexis de Tocqueville Sözleri 10 Adet

Aşağıdaki Alexis de Tocqueville sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Alexis de Tocqueville sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

İnsan özgür doğar ama her yerde zincire vurulmuştur.

Basın mükemmel bir demokratik özgürlük aracıdır.

Düşünce özgürlüğü olmadan edebi deha olmaz...

Herkes aynı zamanda hem bağımsız hem güçsüzdür.

İnsanların arasında kalacaksınız ama insan olma hakkınızı yitireceksiniz.

Bu sistemde yurttaşlar bir an için bağımlılıktan sıyrılıp efendilerini belirliyor, sonra tekrar tutsaklıklarına geri dönüyorlar.

O zamanlar da toplumda eşitsizlik ve sefalet vardı fakat ruhlar bundan henüz zarar görmemişti.

Tüm koşullar eşitsiz olduğunda hiçbir eşitsizlik kimsenin gözüne batacak kadar büyük görünmez.

Özetle, tüm işleri kendine bağlamak devlete asla yetmiyor, artık giderek bu işler hakkındaki kararları da hiçbir denetime tabi olmaksızın ve hiçbir yardım almaksızın kendisi veriyor.

İşin aslı, kendi kendini yönetme alışkanlığını tamamen terk etmiş insanların, kendilerini kimin yöneteceğini doğru seçmeyi nasıl başarabileceğini anlamakta güçlük çekiyorum.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste