Aldous Huxley Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Yazar Aldous Huxley ait 83 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Aldous Huxley kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Aldous Leonard Huxley mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Aldous Huxley
  • Adı: Aldous Huxley
  • Doğum: 26 Temmuz 1894
  • Ölüm: 22 Kasım 1963
  • Mesleği: Yazar
Aldous Huxley Kimdir Sayfası

Bu sayfada Aldous Huxley hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aldous Huxley sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Aldous Huxley, İngiliz yazar.

20. yüzyılın önemli İngiliz yazarlarından biridir ve edebiyat, felsefe, bilim kurgu ve toplumsal eleştiri alanlarında etkili eserler vermiştir.

26 Temmuz 1894 tarihinde İngiltere'nin Surrey bölgesinde dünyaya gelmiş ve 22 Kasım 1963 tarihinde Los Angeles, ABD'de vefat etmiştir.

Aldous Huxley, edebi kariyerine şiir ve kısa hikayeler yazarak başlamıştır, ancak romanları ve denemeleri ile daha geniş bir okuyucu kitlesi ve entelektüel ün kazanmıştır. En tanınmış eseri olan Cesur Yeni Dünya, 1932 yılında yayımlanmış ve distopik bir bilim kurgu romanıdır. Bu romanında, insan toplumunun gelecekteki olası gidişatını eleştirel bir şekilde ele almış ve teknoloji, toplum, bireysellik ve özgürlük gibi konuları derinlemesine işlemiştir.

Aldous Huxley'in diğer önemli eserleri arasında "Point Counter Point," "Eyeless in Gaza," "Ape and Essence," "The Doors of Perception," "Island," ve "The Perennial Philosophy" gibi kitaplar bulunmaktadır. "The Doors of Perception" adlı eseri, psikedelik deneyimlerini ve bilinç değiştirici maddelerin insan algısına etkilerini açıklayarak psikedelik hareketin ilgisini çekmiştir.

Aldous Huxley, önemli bir entelektüel aileden gelmektedir. Babası Leonard Huxley, bilim insanı ve eğitimciydi. Dedesi Thomas Henry Huxley ise Charles Darwin'in teorisini savunan ve onun çalışmalarına katkıda bulunan ünlü bir biyologdu.Aldous Huxley, eserleriyle modern toplumun karmaşıklığına, bireyin içsel dünyasına ve insan doğasına eleştirel bir bakış sunmuş, ilgi çekici ve etkileyici bir yazar olmuştur. Kendisi, farklı alanlardaki entelektüel ilgisine ve düşünce derinliğine sahip bir kişi olarak edebiyat ve felsefe dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

Aldous Huxley'nin önemi

Cesur Yeni Dünya ve Distopik Edebiyat: "Cesur Yeni Dünya," modern distopik edebiyatın en önemli eserlerinden biridir. Aldous Huxley, bu romanında gelecekteki bir toplumun distopik yönlerini tasvir ederek, teknoloji ve toplumun olası yozlaşmasına eleştirel bir bakış sunmuştur. Eseriyle, toplumun gelecekte karşılaşabileceği tehlikeleri ve bireyselliğin tehlikede olduğu olası senaryoları öngörerek dikkat çekmiştir.

Felsefi ve Düşünsel Katkıları: Aldous Huxley, denemeleri ve düşünceleriyle de önemli bir entelektüel figürdür. "The Doors of Perception" adlı eserinde, psikedelik deneyimler ve insan bilincinin doğasını ele alarak, düşünsel bir perspektif sunmuştur. Ayrıca, "The Perennial Philosophy" adlı kitabında, dünya dinlerinin temel öğretileri ve insanın ruhsal arayışı hakkında felsefi bir çalışma yapmıştır.

Toplumsal Eleştiri ve Sosyal Konular: Aldous Huxley, eserlerinde toplumsal ve siyasi konulara eleştirel bir bakış açısı sunmuştur. sozkimin.com Cesur Yeni Dünya'daki distopik toplumu, modern toplumdaki tüketim kültürü ve teknolojik bağımlılıkları eleştirel bir gözlemle yansıtmıştır. Toplumun yüzeysel değerlerine, bireyselliğin zayıflamasına ve insanın doğal doğasının kaybına dikkat çekmiştir.

Psikedelik Hareketin Etkisi: "The Doors of Perception" adlı kitabında psikedelik deneyimler ve algı değiştirici maddeler hakkında yazdığı deneyimleri, psikedelik hareketin popülerleşmesine ve ilgisini çekmesine katkıda bulunmuştur.

Edebiyatın ve Düşüncenin Yönünü Etkilemesi: Aldous Huxley'nin eserleri, edebiyatın ve düşüncenin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Romanları ve denemeleri, modern edebiyat ve felsefe üzerinde etkisini sürdürmektedir. Özellikle "Cesur Yeni Dünya," edebi ve düşünsel açıdan kalıcı bir etkiye sahip olmuş ve birçok nesilde etkileyici bir eser olarak kalmıştır.

Tüm bu nedenlerle, Aldous Huxley, edebiyat ve düşünce dünyasında önemli bir yazar ve düşünür olarak kabul edilmektedir. Eserleri ve fikirleri, günümüzde bile geniş bir kitle tarafından ilgiyle okunmakta ve üzerinde düşünülmektedir.

Aldous Huxley Sözleri 83 Adet

Aşağıdaki Aldous Huxley sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Aldous Huxley sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir adam durmadan gülümseyebilir, ama yine de yılanın biri olabilir.

Eğer mutluluğunuz bir başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

Her şeyin üstüne geldiği falan yok. Sadece senin çok üstüne düştüğün şeyler var.

Dalın ucuna gitmekten korkma, meyve oradadır.

Eğer mutluluğunuz bir başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

Düşünmeyi bilmeyen insan her zaman başkalarının kölesi olur.

Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.

Her şeyin üstüne geldiği falan yok. Sadece senin çok üstüne düştüğün şeyler var.

Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.

Her şeyin üstüne geldiği falan yok. Sadece senin çok üstüne düştüğün şeyler var.

Her şeyin üstüne geldiği falan yok. Sadece senin çok üstüne düştüğün şeyler var.

Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.

Kusursuz bir insan ararsan, dört dörtlük bir yalnızlık yaşarsın.

Oturarak başarıya ulaşan tek yaratık bir tavuktur.

İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır; kendisi.

Mantığı, analitik felsefeyi, matematiği ve bilimi sizi yoldan çıkarmak için Şeytan icat etti. Fazla rasyonel olmadan tövbe edin!

Tanrı dinozor fosillerini
(ve evrim için var olan tüm genetik ve antropolojik delilleri) sizi kandırıp,
onun var olmadığına inandırmak
ve böylece sizi sonsuz cehennemle cezalandırmak için yarattı.
Çok geç olmadan tövbe edin !

Hayvanların dinin ve büyünün böyle absürd
ve genellikle korkunç aptallıklarını yaptıklarını asla göremezsiniz.
Sadece insan böyle mantıksızca davranır.
Bu onun zeki,
ama yeterince zeki olmaması yüzünden ödemesi gereken bedeldir.

Tanrı dinozor fosillerini (ve evrim için var olan tüm genetik ve antropolojik delilleri) sizi kandırıp, onun var olmadığına inandırmak ve böylece sizi sonsuz cehennemle cezalandırmak için yarattı. ÇOK GEÇ OLMADAN TÖVBE EDİN.

Her gidiş bir dönüşü terkeder. Gitmeden önce düşün; çünkü döndüğünde bulduğun aynı olmayacak giderken bıraktığınla.

Tecrübe insanın başına gelen şey değildir; o insanın o başına gelenle ne yaptığıdır.

Bu dünya, belki de bir başka gezegenin cehennemidir.

Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.

Başkalarının acılarına katılırım ama mutluluklarına değil, çünkü başkalarının mutluluğunda garip bir sıkıcılık vardır.

Aşkta mantık aramak mantıksızların işi. Aşkta mantık olsa; sonunda kırılacağını bildiği bir kalbin sevmesine izin vermezdi.

Eğer mutluluğunuz, bir başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.

Hepimizin aynı fikirde olması iyi bir şey değildir. Yaratıcılığı ortaya çıkaran fikir ayrılıklarıdır.

Belki de insan sevilmediğinden değil, sevgisine layık biri olmadığından yalnızdır.

İyi çalışan, sık gülen ve çok seven başarıyı elde eder.

Hiç kimse yalanı sürekli sürdürecek kadar zeki değildir. Ve hiç kimse bu yalanlara sonsuza kadar inanacak kadar aptal değildir.

Gülümsediğinde güzelleşmeyen bir yüz hiç görmedim.

Kendimizi bir mal sandığımız için, insan yaşamının önemini büyütüyoruz gözümüzde. Birey bir hiçtir; doğa ancak insan türüne değer verir ve buna benzer şeyler.

Bir kadının içindeki maşum meleği erkek keşfeder; ama o meleğin tüm masumluğunu da yok edecek olan yine erkektir.

Mutlu olmanın en garantili yolu bir başkasını mutlu etmektir.

Başkalarının zekasıyla cümle kuramazsınız; ama başkalarının cümleleriyle zeki görünebilirsiniz.

Bilgisizlik yok edilebilir, çünkü bilmek istemediğimizden bilmeyiz.

Kadınları en çok küçümseyen erkekler, kadınlara en fazla düşkün olan erkeklerdir.

Deneyim, bir insanın başından geçenler değil, başından geçenlerin bıraktığı izlerdir.

Belki de bir çok insan, mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur.

Yapabileceğin kadar söz ver, sonra söz verdiğinden daha fazlasını yap.

Cehennem boş, çünkü tüm şeytanlar burada.

Kadınların 100 sırrı varsa eğer, bunun 99'unu erkekler bilir; ama 100. şunu şeytan bile bilemez.

Şeytan ona uymamız için yalvarıyor, peki biz çok iyi insanlar olduğumuz için mi onu kıramıyoruz.

Hayatın bu çirkin oyunlarına rağmen hala gülmeyi başarabilen insan; hayatın felsefesini çözmüş demektir: [umursamamak]

Zamanlarının büyük bir kısmını para kazanmak ve saklamakla geçiren insanlar, sonunda en çok istediklerinin satın alınamayacak şeyler olduğunu anlarlar.

İnsan, yürümeyi öğrenmiş maymundur.

Taocularla ve Uzak Doğu Budistleriyle karşılaştırıldığında, Hıristiyanlığın Doğa'ya karşı tavrı daima garip bir biçimde hassasiyetten uzak ve çoğunlukla son derece hükmedici ve vahşice olmuştur. İncil'in Yaratılış bölümündeki talihsiz bir ifadeden yola çıkan Katolik ahlâkçılar, hayvanları, insanın kendi amaçları için kullanabilecekleri nesneler olarak görmüşlerdir. Manzara ressamlığı gibi, Avrupa'daki hümanist hareket de neredeyse tümüyle seküler bir meseleydi. Uzak Doğu'daysa, her iki akım da özünde dinseldi.

Büyük adam büyüklüğünü küçük adama davranışıyla gösterir.

İnsan düşmekten değil, düşerse hadi kalk diyebilecek bir dost sesi duyamamaktan korkar.

Savaş kesinlikle bir doğa yasası değildir.

Bilimin büyük trajedisi, güzelim hipotezleri çirkin bir gerçek yüzünden katletmek.

İyilikten zarar gelmeyeceğini öğretirler; fakat arkanızdan enayi denileceğini öğretmezler .

Düşün onları seyredecek birileri olmasaydı, kaç kişi mercedes otomobil alırdı.

Bir defa yaşanır aşk. Eğer ikinci kez yaşayacağına inanıyosan; "ya kendini kandırıyorsun yada önceden kandırılmışsın demektir.

Dalın ucuna gitmekten korkma, meyve oradadır.

Temiz kalpli insanlar hiçbir zaman rahat bir hayat yaşayamazlar, çünkü kendilerini başkalarının mutluluğu için feda ederler.

Bir kadının elinden hayallerini almak, bir kaplanın yanından yavrusunu almak kadar tehlikelidir.

Aerodinamik yasalarına göre o tombul ve tüylü arının hiç uçmaması gerekiyordu; herhalde bunu ona hiç kimse söylemedi ki, uçuyor.

Günün sonunda kendini bir sokak köpeği kadar yorgun hissediyorsan, bu belki bütün gün hırladığın içindir.

Şans bukalemun gibidir; biraz zaman tanı, mutlaka değişecektir.

Gerçekler sürtükdür, her sakanın altında yatar.

Siz görmezden gelseniz de gerçekler varolmayı sürdürürler.

Aslında tüm kadınlar tek bir koşulla sever: "bekledikleri tek koşul ise, sevdiklerinin onları koşulsuzca sevmeleridir.

Kimi zaman içindeki o sessiz sese, uzmanlardan daha fazla güven.

Birbirlerine sarılmış aşıklar bireysel coşkularını umutsuzca tek bir yüce benlik halinde kaynaştırmaya çalışırlar, ama boşunadır. Doğası gereği her vücut bulmuş ruh tek başına acı çekmeye ve zevk almaya mahkumdur.

Başka gezengenlerde de hayat var mı diye merak ederiz, sanki bu gezegende yaşamayı becerebilmişisiz gibi .

Dünyada düzeltebileceğimiz, daha iyi yapmayı başarabileceğimiz, ilk ve en mühim kimse kendimizdir.

İnsan ne zamanki hayata anlam katmaya çalışır, hayat o zaman anlamsızlaşır. Dertten kim ölmüş sanki bırak herşey dağınık kalsın.

İnsanların aynası kitaplardır.

Eğer doğru kullanırsan sözcükler X ışınlarına dönüşebilirler her şeyi delip geçebilirler.

Dertlerini gözyaşlarında boğmak isteyenlere, dertlerin yüzme bildiğini şöyle.

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

Tanımadan nefret edebileceğiniz tek kişi; sevdiğiniz kişinin, sevdiği kişidir .

Doğuştan duyarlı kişiler, savaşın ortadan kalkmasına ilişkin duygularla doludur.

Bundan 20 yıl sonra yaptıkların değil, yapamadıkların için üzüleceksin; dolayısıyla halatları çöz, güvenli limandan uzaklara yelken aç, rüzgarı yakala, araştır, düşle, keşfet.

Bütün dünyayı bir erkek yönetir. O erkeği de bir kadın.

Dünyanın en zevkli işi; bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir.

Oturarak başarıya ulaşan tek yaratık bir tavuktur.

Tecrübe, bir insanın başından geçenler değil, başından geçenlerin bıraktığı izlerdir.

Bilginin azı tehlikeli ise tehlikeden uzak duracak kadar çok şey bilen kişi nerede?

Evrende değiştirebileceğinizden emin olabileceğiniz tek nokta vardır: kendiniz.

Kavgacı hayvan anlamında savaşan bir hayvandır insanoğlu.

Bir arkadaşta sevmediğim şey, dikkat çekmek için yanındaki insanı sürekli küçük düşürmeye çalışmasıdır.

Yorumlar 5 Adet

Perihan

bilginç

çok beyendim. aradığım bilgilere ulaşabildim.

Perihan

muz:

sevgili meyvecikler, ünlü bir kaç huxley vaaaaar...

Perihan

port

Bu huxley bi harika

Perihan

elma

aynen bu huxley değil

Perihan

armut

bu huxley değil. birileri iyi sallamış

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste